Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 040 Zaharel  (Citit de 4208 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« : Noiembrie 18, 2004, 00:31:10 »

Aici puteţi discuta despre problema Zaharel.
Memorat
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 16, 2005, 13:10:59 »

Poate sa imi dea cineva un test in care solutia este -1... Sau ii in enunt doar de forma!?
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 19, 2005, 18:29:48 »

Eu zic ca e doar formal... Adica intotdeauna exista solutie!
Memorat
cristy
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 28, 2005, 17:24:34 »

poate pun o intrebare tampita...dar...exista posibilitatea sa fie 2 puncte cu aceleasi coordonate?
Memorat

... lipsa de inspiratie ...
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Ianuarie 01, 2006, 10:30:00 »

exista mereu solutie, credeti-ma pe cuvant Tongue

totusi folosesc un algoritm bun, demonstrabil, citit printr-o carte... si imi da 0 puncte  Don't get it
fac cam asa: bag punctele rosii intr-un fel de lista, o matrice cu indicii din sirul inital pe care se afla buline rosii (pe ro[1] se afla bulinele de pe coloana 1 samd) si la fel cu bulinele albastre (pe al[1] se afla bulinele de pe linia 1) pana cand bag pe acel rosu care l-am bagat primul in lista
si pe urma il iau pe primul rosu intalnit si caut pe linia lui un albastru, pe urma pe coloana albastrului un rosu samd... si imi da WA la toate, dupa ce mi-a dat la inceput "Fisier iesire lipsa"
Memorat
VladS
Vizitator
« Răspunde #5 : Ianuarie 01, 2006, 11:01:45 »

Coty: E bine cum zici tu. Ai gresit la implementare. Aceeasi solutie e si in articolul cu "Solutii oficiale pentru Concursul de incalzire".

Crysti: Daca ar exista doua puncte cu aceeasi coordonata nu s-ar incalca enuntu. Deci e posibil.
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : Ianuarie 01, 2006, 11:08:52 »

dap, exact asta era ideea care am gasit-o si in manual... deci e implementarea, dar unde? sa vad, banuiesc ca e de la faptu ca iau PRIMUL rosu care il intalnesc, si poate ala nu furnizeaza solutie

si pot exista doua buline cu aceleasi coordonate? Think  dar nu se schimba algoritmul, chiar il simplifica oarecum la intelegere

[later edit]
trebuie cumva un poligon cu nr MAXIM de varfuri?... ca e cam ciudat, dar putem afisa doua segmente cu acelasi mijloc... si nu prea e poligon, dar e o solutie

alta intrebare... desi inutila, explicata in enunt: evaluatoru chiar nu se supara daca e o ordine oarecare?
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 24, 2006, 09:44:50 »

Poligonul = o linie franta inchisa. -are cel putin trei laturi (triunghi) ...(sura:Google  Read This!)
eu daca vedeam ca nr de puncte <6 atunci afisam -1...era vorba despre doua linii,nu despre doua poligoane si luam 90 pct cu WA la testul 7  Brick wall...ar trebui reformulata problema!
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 18, 2006, 12:06:41 »

am facut si eu problema si totusi iau doar 70 cu WA pe 5,7 si 8. Am crezut ca sunt testele cu -1, asa ca am implementat si verificarea si tot 70 pct, asa ca am scris un program care afiseaza doar -1 deci nu exista nici un test fara solutie. Totusi care e problema pe acele teste ca nu inteleg  Cry peacefingers

PS : dak un punct albastru si unul rosu aveau aceleasi coordonate eu le scot pe amandoua afara ptr ca dak unul din poligoane contine unul din ele automat celelalt contine celalalt punct, si dak le scot pe amandoua (pe cel rosu din poligonul rosu si cel albastru din poligonul albastru) atunci centrele de greutate raman egale. Dak gresesc va rog sa ma corectati
« Ultima modificare: Noiembrie 18, 2006, 12:33:32 de către devilkind » Memorat
ditzone
Vizitator
« Răspunde #9 : Noiembrie 19, 2006, 11:24:39 »

Pai de exemplu daca toate punctele rosii coincid cu cele albastre tu nu elimini toate punctele.. ?
Din ce mai formezi poligonul ?
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iunie 06, 2007, 08:30:58 »

Salut! Eu iau 0 puncte pentru urmatorul cod:

Cod:

i=1;
j=1;
while(i!=0&&j!=0)
{
j=rosDePeLinia(i);//j primeste pozitia unei buline rosii de pe linia i

ros[++ro]=i; ros[++ro]=j;//introduc in vector cele 2 pozitii

i=albDePeColoana(j);//i primeste pozitia unei buline albe de pe coloana j;

alb[++al]=i; alb[++al]=j; //introduc in vector cele 2 pozitii
}
fprintf(g,"%d\n",ro-2); //pana la ros-2 intrucat ultimile 2 pozitii puse in vector vor avea o valoare de 0 [invalida].

for(i=1;i<ro-1;++i) fprintf(g,"%d ",ros[i]);
fprintf(g,"\n");
for(i=1;i<al-1;++i) fprintf(g,"%d ",alb[i]);


Introduc elemente in cei 2 vectori cat timp nu dau de 1 o bulina care a mai fost introdussa. Fiecare element pe care il pun il elimin. Bulinele rosii si cele albastre le tin in doua matrici diferite. Care e problema?
« Ultima modificare: Iunie 06, 2007, 16:45:14 de către Marcu Florian » Memorat
Abi79
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : August 07, 2009, 19:36:38 »

Nici eu nu inteleg. Fac exact cum spune rezolvarea: incep cu un punct rosu (oarecare; eu il iau pe cel de pe prima linie)->punct albastru de pe coloana->punct rosu de pe linie->punct albastru de pe coloana pana dau de un punct rosu deja intalnit pe care nu il mai afisez.

Daca ultimul punct intalnit e albastru, nu rosu, nu-l afisez si sar peste ultimul punct rosu adaugat cand afisez.
Memorat
zurzic_doru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 16, 2011, 18:09:37 »

Mai vreau si eu niste teste la pb ,va rog Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines