Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: compilatoare  (Citit de 5177 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
icey_xx
Vizitator
« : Iulie 28, 2006, 00:04:40 »

Salut

Acum ceva vreme m-am gandit sa schimb borland c 3.1 care il folosim si la scoala, ptr ca nu imi mai place ptr k ii in dos, dar se pare ca nu ii asha usor pentru ca nu toate sunt perfect compatibile.

Vreau sa folosesc un compilator care sa fie cat de cat asemanator cu cel de la ONI si sa fie in windows, daca se poate sa fie compatibil cu fisierele ce leam scris in borland ar fi si mai bine, deci aveti vreo idee???

Mersi mult
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 28, 2006, 08:06:12 »

dev c++ ( io asta il folosesc si is multumit de el)
Memorat

vid...
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Iulie 28, 2006, 08:43:25 »

Citat
Vreau sa folosesc un compilator care sa fie cat de cat asemanator cu cel de la ONI si sa fie in windows, daca se poate sa fie compatibil cu fisierele ce leam scris in borland ar fi si mai bine
daca stai sa te gandesti bine, o sursa e un fisier text, deci e compatibil cu orice alt program care poate citi fisiere text... Whistle

daca iti aduci aminte de la ONI, se foloseste si acolo borland C, dar cred ca la gimnaziu, la liceu se foloseste compilatorul de la GNU... deci poti trece linistit pe rhide (exista un articol despre instalarea lui la sectiunea "articole" pe http://info.devnet.ro ) sau, cum a zis cos_min, pe dev c++
eu personal ti-as recomanda sa incerci sa vezi si cum te intelegi cu un linux, dar ... Very Happy
Memorat
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 28, 2006, 10:18:58 »

DevC++ si RHIDE sunt doar IDE-uri, nu compilatoare, poti la fel de bine sa scrii cod si in Notepad Tongue Ambele folosesc compilatoarele gcc, respectiv g++, care se folosesc si la ONI.

Pentru o interfata accesibila iti recomand RHIDE (IDE aproape identic cu cel de la Borland, versiunea pt Windows o poti downloada de la http://www.delorie.com/djgpp/) sau, daca vrei sa lucrezi hard-core  Weightlift, treci pe Linux si codeaza in Vim  Very Happy

Spor! wink
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Iulie 28, 2006, 15:15:55 »

DevC++ si RHIDE sunt doar IDE-uri, nu compilatoare, poti la fel de bine sa scrii cod si in Notepad Tongue Ambele folosesc compilatoarele gcc, respectiv g++, care se folosesc si la ONI.

oops  Embarassed am cam sarit cu vorba...  Raised eyebrow dar eu n-am zis ca rhide sau dev-c++ ar fi compilator, desi asta se intelege...
Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : August 13, 2006, 17:50:35 »

 cel mai bun compilator ii g++, daca te gandesti sa ramai in windows dev c++ ii un IDE bun, in linux eu folosesc un editor Kate are consola incorporata si "invoc" compilatorul de acolo .Kate are o gramada de highlight-uri pt o gramada de limbaje dintre care nici nu am auzit , si  in linux ai multe functi folositoare cum ar fi "time"- iti masoara timpul de executie al executabilului. Thumb up
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : August 14, 2006, 08:49:59 »

dap... dar kate presupune KDE (sau macar server X la care sa ai acces,,, nu?) si la ONI parca nu aveam decat consola == vim / emacs / pico / joe devin singurele editoare disponibile Very Happy
Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Septembrie 01, 2006, 09:24:45 »

hmm
 yo inca nu am ajunj la oni, si la oji inafara de bc 3.1 nu este cel putin la noi
  Da, nu ar trebui sa fie si RHIDE pt linux, din cate stiu RHIDE versiunea de linux o fost facut de acelasi om care o facut MC deci ar trebui sa mearga si fara server.
 daca nu este o sa imi pun rhide pe w*ndows. Cry
 
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : Septembrie 01, 2006, 09:50:19 »

Citat
   Da, nu ar trebui sa fie si RHIDE pt linux, din cate stiu RHIDE versiunea de linux o fost facut de acelasi om care o facut MC deci ar trebui sa mearga si fara server.

Am zis eu ca nu merge fara X?  Confused ca nu vad... (nu e un repros)... anyway, merge rhide din consola... Wink si ca bonus e si de X... cam asta voiam sa zic...

fara X in schimb nu merge Kate... Wink
Memorat
nivan
Vizitator
« Răspunde #9 : Septembrie 01, 2006, 17:13:48 »

 Nu vad nici un motiv sa lucrez intr-un editor de texte, in loc sa lucrezi intr-un IDE. Rhide poti sa-l folosesti si in consola si in KDE (si altele). Is foarte bune binaries-urile de pe info.devnet.ro .
 Parerea mea este ca e mai bine sa-ti instalezi si linux pe o partitie si sa iti bagi Rhide pe linux( asa o sa folosesti g++ sau gcc, ca cu astea merge Rhideu'). Daca chiar nu vrei asta (cum nu vroiam nici eu pana sa-mi bag Smile acuma consider ca s-a meritat), poti oricand sa-ti instalezi DJGPP si sa lucrezi in Rhide pe Windows. (Mie unu imi face figuri pe windows, deci eu nu pot sa ti-l recomand.... dar la alte persoane le merge  PERFECT)
« Ultima modificare: Septembrie 01, 2006, 18:18:28 de către nivan » Memorat
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Septembrie 01, 2006, 22:04:58 »

Nu au cum sa mearga "perfect" in windows deoarece compilatoarele gcc si g++ au fost scrise pt linux si abia apoi portate in win, aparand intre timp diferente sesizabile (precum si anumite buguri). Personal, pot spune ca am avut mai multe probleme din cauza ca mi-am testat codul folosind compilatoarele de win, asadar nu le recomand nimanui.

Cat despre IDE, cine are nevoie de el? Un programator adevarat nu are nevoie decat un compilator de fortran si de o bere. Tongue
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Septembrie 01, 2006, 22:28:54 »

Gresit... un compilator fortran si mai multe beri !

Acum, serios vorbind, RHIDE merge foarte bine pe linux si e recomandabil si pentru incepatori deoarece arata si se comporta similar cu Borland C++. Sa nu mai spunem ca pentru pascalisti diferentele sunt si mai mici daca aleg FreePascal. Si eu consider ca e preferabil sa te obisnuiesti sa lucrezi fara IDE pentru olimpiada (nu pt. programarea de diverse aplicatii), dar sunt constient ca pentru un incepator e destul de greu lucrul asta. Eu m-am obisnuit asa pentru ca in clasa a 10-a nu stiam cum sa-mi instalez Rhide pe linux, asa ca am inceput cu Kwrite, Kate si alte minuni, experimentand si emacs si ajungand in cele din urma la vim, editor de texte care ma multumeste pe deplin pana in ziua de astazi. Smile Depanarea programelor se poate face de mana cu printf, cu gdb sau (presupunand ca dispunem de interfata grafica) DDD (care nu e altceva decat un front-end pentru gdb).

Bafta !
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Septembrie 01, 2006, 22:40:44 »

La concursurile internationale de anul asta nu a functionat RHIDE conform asteptarilor, asadar pregatiti-va pentru vim sau kate Tongue
Memorat
nivan
Vizitator
« Răspunde #13 : Septembrie 02, 2006, 01:54:33 »

 Perfect dacord cu tine ca in mod normal nu iti trebuie mai mult decat un editor de texte si un compilator...... dar Rhide iti ofera si un editor de texte si un compilator Very Happy (in loc sa scriu g++ gogu.cpp -o gogu   apoi   ./gogu     apas si eu ctrl+f9). Oricum e chestie de gust... compilatorul e tot ala (G++) si aia conteaza. E mai putin important ca scrii codul pe ecram albastru sau verde.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Septembrie 02, 2006, 08:19:37 »

Poti in Vim sa atribui diverselor taste comenzi astfel incat daca dai <F9> sa zicem sa ti se compileze programul cu ce optiuni vrei si sa se ruleze automat. Trebuie sa modifici doar ~/.vimrc. Gasesti pe net o documentatie extrem de mare pentru Vim Smile
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #15 : Septembrie 02, 2006, 11:12:15 »

mda, dar devine obositor atunci cand te obisnuiesti asa si in concurs nu mai ai ".vimrc"-ul de acasa... eu unul nu am memorat toate optiunile, doar cateva, si de exemplu la finala .campion am cam pierdut timpul cu asta  Fighting ma rog, pentru pregatire sunt bune Wink
Memorat
nivan
Vizitator
« Răspunde #16 : Septembrie 02, 2006, 11:33:57 »

la ONI ai si RHIDE-ul cu setarile lui  Whistle
Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Septembrie 03, 2006, 20:14:35 »

 Cred ca sunt nevoit sa-mi instalez RHIDE plus ca am gasit si ceva script pe forum pe aici
  Am incercat si eu cateva IDE uri pt linux cum ar fi Anjuta, da mergea prost si lam lasat balta.Kate merge foarte bine , are si un aspect mai din era asta. La oji este numai Bc 3.1 , asa ca orice asi folosi acasa tot tre sa stiu si bc  Cry
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
nivan
Vizitator
« Răspunde #18 : Septembrie 04, 2006, 10:25:47 »

 Depinde... daca folosesti si Rhide ca si pe un editor de texte ( nu folosesti debugingu). Pur si simplu scrii codul, il compilezi si depanezi cu printf-uri...... atunci nu mai conteaza in ce lucrezi. Poa sa-ti deo orice IDE. Smile Eventual te pot deranja micile diferente de compilator.
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Ianuarie 19, 2009, 15:53:13 »

la OJI ce compilatoare poti alege?(optiunile cat mai recent date)
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Ianuarie 19, 2009, 16:07:01 »

Borland C , Borland Pascal.
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Ianuarie 19, 2009, 21:18:32 »

Borland C , Borland Pascal.
asa am crezut si eu...cata memorie poti aloca maxim in fiecare dintre zone(stack,heap,...) pentru Borland C?
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines