Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Dinamica  (Citit de 5169 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
gothera
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Mai 15, 2017, 15:21:59 »

Buna, sunt nou pe forum si pe infoarena, sper ca postez unde trebuie. As vrea sa invat cat mai bine programarea dinamica, intrucat sunt in clasa a 11-a si la clasa nu se prea insista pe acest capitol destul de important as zice. Momentan am rezolvat probleme simple de pe pbinfo sau manual insa as vrea sa ma descurc cat mai bine si la cele cu un nivel de dificultate mai ridicat. Ce imi recomandati? Exitsa vreo carte, ceva, un material care sa ma ajute in studiul individual ? Nu pot pur si simplu sa trec la problemele mai grele fara sa vad cateva rezolvate..
Memorat
Bogdanisar
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 20, 2017, 08:39:29 »

Salut! Iti recomand sa faci problema rucsacului din arhiva educationala. Este o problema clasica de programare dinamica, este explicata acolo si ai acces liber la surse.  Smile

Altfel, cauta probleme cu tag-ul de programare dimanica ( Probleme ). Uita-te la cele cu acces liber la surse. Poti sa citesti si comentariile pentru hints sau sa cauti in lista de concursuri ( Concursuri ) concursul de la care a provenit o problema si sa cauti acolo o descriere a solutiei.

De asemenea, daca stii engleza, te poti uita pe site-ul codeforces la problemele care se rezolva cu programare dinamica si se le ordonezi dupa numarul de submisii corecte ( Codeforces ). Acolo ai acces liber la sursele de la orice problema si majoritatea au o descriere a solutiei (cand esti pe enuntului unei probleme apasa pe tutorial in dreapta jos).
Sper ca te-am ajutat Very Happy
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines