Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ruksak  (Citit de 3565 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« : Martie 26, 2016, 09:01:17 »

Aici se pot pune întrebări legate de problema Ruksak de la concursului AGM 2016.
Memorat
Djok
Client obisnuit
**

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 71



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 26, 2016, 10:27:59 »

Aproximativ câte operații pe secundă se pot executa pe sistemul de evaluare infoarena ?
Memorat
AGMinformatica
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 124



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 26, 2016, 10:35:08 »

Aproximativ câte operații pe secundă se pot executa pe sistemul de evaluare infoarena ?

Problema este rezolvabila in limitele de timp date.  Smile
Memorat
cojocarugabi
Strain
*

Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 28, 2016, 07:50:43 »

Aproximativ câte operații pe secundă se pot executa pe sistemul de evaluare infoarena ?

Problema este rezolvabila in limitele de timp date.  Smile

Raspunsul anului.... Btw de 5 sau chiar de 15 ori mai lent ca cf + stiva e mica cu 10^5 da killed by signal 11.
http://www.infoarena.ro/job_detail/1653019 //recursiv
http://www.infoarena.ro/job_detail/1653119 //iterativ
Si inca concursul este de tip acm ce asa putin timp si memorie vreti ca brutul sa nu iasa faceti teste bune dar nu puneti limite de genu 0.4 etc..
Si inca am o intrebare unde e editorialul?Anul trecut tot nu a fost,daca vreti ca concursul sa fie perfect din timp scrietil in latex si exact dupa concurs postatil si veti avea a impresie mai buna
« Ultima modificare: Martie 28, 2016, 07:59:52 de către Reality » Memorat
xtreme77
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 69



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 28, 2016, 10:40:39 »

Excelenta Ta, ne cerem iertare ! Maria Ta, sa stii ca editorialul de anul trecut este pe site-ul oficial, impreuna cu sursele oficiale. Si acum serios, mai usor cu tupeul, ca nu esti buricul pamantului.
Memorat
cojocarugabi
Strain
*

Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 28, 2016, 14:38:24 »

Excelenta Ta, ne cerem iertare ! Maria Ta, sa stii ca editorialul de anul trecut este pe site-ul oficial, impreuna cu sursele oficiale. Si acum serios, mai usor cu tupeul, ca nu esti buricul pamantului.

De asta imi cer scuze nu am stiut,am cautat pe infoarena dar nu am gasit(nam stiut de site oficial),restu nu pot spune nimic miam exprimat parerea.
Memorat
xtreme77
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 69



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 28, 2016, 18:26:19 »

Excelenta Ta, ne cerem iertare ! Maria Ta, sa stii ca editorialul de anul trecut este pe site-ul oficial, impreuna cu sursele oficiale. Si acum serios, mai usor cu tupeul, ca nu esti buricul pamantului.

De asta imi cer scuze nu am stiut,am cautat pe infoarena dar nu am gasit(nam stiut de site oficial),restu nu pot spune nimic miam exprimat parerea.

Poti sa organizezi tu un concurs cu scopul de a aplica toate sfaturile de buna practica pe care ni le-ai dat. 99%, daca nu ti-a intrat o problema in timp, nu ti-a intrat pentru ca solutia nu era optima. Iar legat de memorie, tind sa cred ca a fost suficienta memorie la problemele la care memoria nu conta.
Memorat
cojocarugabi
Strain
*

Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 28, 2016, 23:23:38 »

Excelenta Ta, ne cerem iertare ! Maria Ta, sa stii ca editorialul de anul trecut este pe site-ul oficial, impreuna cu sursele oficiale. Si acum serios, mai usor cu tupeul, ca nu esti buricul pamantului.

De asta imi cer scuze nu am stiut,am cautat pe infoarena dar nu am gasit(nam stiut de site oficial),restu nu pot spune nimic miam exprimat parerea.

Poti sa organizezi tu un concurs cu scopul de a aplica toate sfaturile de buna practica pe care ni le-ai dat. 99%, daca nu ti-a intrat o problema in timp, nu ti-a intrat pentru ca solutia nu era optima. Iar legat de memorie, tind sa cred ca a fost suficienta memorie la problemele la care memoria nu conta.

Eu vorbesc in general de infoarena,nu de concursul asta,aici cu memoria e ok (o observatie buna este ca a fost rational de a mari limita la prima problema deoarece sunt solutii care necesita mai multa memorie),sar putea de marit limita la citeva problema exemplu sa luam problema weeee,cineva poate a facut in O(n log n) atunci el are sansa de a lua tle,dar in stil acm este important nu ca solutia sa fie cea mai optima dar sa fie rapid scrisa si sa fie mai rapida cu mult de brut force,daca puneti 1s limita nu prea cred ca brutul va intra in timp.
O mica observatie este ca va fi mai bine de specificat deodata limita nu doar tipul de date (prob hektor),nu stiu cum altii dar eu am ramas confuz fiindca nu stiam daca adun 2 costuri sa tin in int,unsigned int sau long long.
In general sunteti bravo ca ati putut organiza concursul,am spus despre limite ca mam intilnic cu asa probleme unde teste slabe limita mica si solutia normala ia 50 pe cind brutul 100,deloc nu inteleg de ce se pun limite de gen 0.1,0.3 s in loc de 1s,1.5s.
« Ultima modificare: Martie 28, 2016, 23:36:49 de către Reality » Memorat
florin.elfus
Strain
*

Karma: 109
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 29, 2016, 02:43:18 »

Unul dintre motive ar fi ca daca punem 1 s in loc de 0.1 s, evaluarea se face de 10 ori mai incet pe un test in worst case (o solutie care ia TLE). O problema are minim 10 teste, deci worst case se face de 100 de ori mai incet pe un job. Acum imagineaza-ti ca la un concurs se tot trimit multe job-uri de-odata, nu ai timp sa lasi sa se evalueze la limita de 1 s pentru ca ar sta celelalte surse in asteptare si coada de evaluare ar fi tot mai mare. Cu cat limitele sunt puse mai mari, cu atat sansa ca feedbackul sa vina mai tarziu creste. Asadar, de ce am pune limite de timp mai mari unde nu e cazul, la un concurs de tip ACM, unde sa primesti feedback-ul repede e important? Apropo, sper sa mai ai mult timp pana dai BAC-ul la rromana, altfel imi pare cam rau de tine  Whistle
Memorat
retrograd
Client obisnuit
**

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 29, 2016, 09:35:40 »

Excelenta Ta, ne cerem iertare ! Maria Ta, sa stii ca editorialul de anul trecut este pe site-ul oficial, impreuna cu sursele oficiale. Si acum serios, mai usor cu tupeul, ca nu esti buricul pamantului.

De asta imi cer scuze nu am stiut,am cautat pe infoarena dar nu am gasit(nam stiut de site oficial),restu nu pot spune nimic miam exprimat parerea.

Poti sa organizezi tu un concurs cu scopul de a aplica toate sfaturile de buna practica pe care ni le-ai dat. 99%, daca nu ti-a intrat o problema in timp, nu ti-a intrat pentru ca solutia nu era optima. Iar legat de memorie, tind sa cred ca a fost suficienta memorie la problemele la care memoria nu conta.

Eu vorbesc in general de infoarena,nu de concursul asta,aici cu memoria e ok (o observatie buna este ca a fost rational de a mari limita la prima problema deoarece sunt solutii care necesita mai multa memorie),sar putea de marit limita la citeva problema exemplu sa luam problema weeee,cineva poate a facut in O(n log n) atunci el are sansa de a lua tle,dar in stil acm este important nu ca solutia sa fie cea mai optima dar sa fie rapid scrisa si sa fie mai rapida cu mult de brut force,daca puneti 1s limita nu prea cred ca brutul va intra in timp.
O mica observatie este ca va fi mai bine de specificat deodata limita nu doar tipul de date (prob hektor),nu stiu cum altii dar eu am ramas confuz fiindca nu stiam daca adun 2 costuri sa tin in int,unsigned int sau long long.
In general sunteti bravo ca ati putut organiza concursul,am spus despre limite ca mam intilnic cu asa probleme unde teste slabe limita mica si solutia normala ia 50 pe cind brutul 100,deloc nu inteleg de ce se pun limite de gen 0.1,0.3 s in loc de 1s,1.5s.

Domnule gabi, la ce acm ai fost tu si ai vazut ca nu se pune accent pe timpul de executie? Nu de alta, dar la acm nu rareori s.au dat probleme cu input de dimensiuni precum 5 milioane sau care sa permita doar o anumita complexitate. Feedback.ul e apreciat, dar cred ca ti.ai facut o parere profund gresita legata de concursul acm propriu.zis. Nu stiu de unde ai auzit tu barfele ca "la acm se da sa intre bruta" sau "limitele de timp / memorie sunt practic infinite". Mai documenteaza.te.
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 29, 2016, 10:56:39 »

Haideți să ne liniștim de ambele părți, nu ajută pe nimeni discuția asta.

@Gabi: Dacă vorbești de infoarena în general, oamenii nu au nicio vină. Poți vorbi cu mine. De câțiva ani ne străduim să lăsăm limite mai lejere. Nu ne iese întotdeauna, dar avem asta permanent în vedere. În trecut nu se mergea pe filozofia asta și s-au adunat unele probleme care au limitele prea strânse. E greu să trecem prin toate să analizăm. Când întâlnești un caz extrem, spune-ne pe threadul problemei respective și rezolvăm. De-asemenea, ar fi mai bine pentru toată lumea să adopți un ton mai politicos. Toți avem intenții bune aici.

@Patrick, Elfu, Bicsi: Munca de comisie atrage permanent critici. Indiferent dacă vi se par valide sau nu, trebuie să reacționați echilibrat. N-o luați așa de personal și nu dați replici din astea de curtea școlii. Voi dictați atmosfera concursului pe care îl organizați. 
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines