Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Our bad :(  (Citit de 6774 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« : Februarie 11, 2016, 16:18:28 »

Aici puteți discuta despre blogpostul Our bad:( .
Memorat
StarGold2
Strain
*

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 11, 2016, 21:16:35 »

O sa fie tot 4 runde si la juniori?  Think
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 12, 2016, 00:28:59 »

Da  Smile.
Memorat
ionut98
Strain
*

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 12, 2016, 08:34:16 »

Cand schimbati rating-ul?
Memorat
andrei.arnautu
Client obisnuit
**

Karma: 9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 58



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 12, 2016, 09:17:02 »

Citat
runda are astfel un punctaj maxim de 300 de puncte şi nu va influenţa ratingul.

Scrie in articol ca runda precedenta nu va influenta ratingul.
Memorat
ionut98
Strain
*

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 12, 2016, 10:41:26 »

Cred ca am sarit randul multumesc!  Very Happy
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 12, 2016, 21:43:34 »

Care au fost argumentele scoaterii problemei din concurs? Nu mi se pare cinstit ca unii concurenti sa piarda punctele pe care le-au castigat in timpul probei, luptand de la egal la egal cu ceilalti.

Sa presupunem ca eu sunt concurent si rezolv problema intr-o complexitate mai proasta decat cea dorita de voi, DAR am o solutie corecta. La fel de bine ar fi putut si altii sa gaseasca aceeasi solutie si sa obtina acelasi punctaj. Nu dezavantajeaza pe nimeni sa lasati problema asa cum e.

In schimb daca o scoateti, este clar ca loviti in cei care au avut scor strict pozitiv pe ea.
« Ultima modificare: Februarie 12, 2016, 21:48:53 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
geniucos
Vorbaret
****

Karma: 21
Deconectat Deconectat

Mesaje: 199



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 13, 2016, 23:14:23 »

Eu am avut si solutie corecta, dar ineficienta. Totusi nu mi se pare ok ce zici. Multi nu baga solutii partiale sau, odata ce stiu sa faca N ^ 2 si vad N 100.000, se chinuie sa gaseasca O (N). Este foarte greu sa gasesti solutii adecvate in astfel de momente, insa chiar e o solutie foarte buna sa mai faca o runda si sa o scoata din concurs. Practic, cu feedbackul si restrictia lui N care te induc in eroare, nu prea mai poti vedea o relevanta a punctajelor pe problema.
Memorat
GavrilaVlad
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 222



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 14, 2016, 02:39:33 »

Sa presupunem ca eu sunt concurent si rezolv problema intr-o complexitate mai proasta decat cea dorita de voi, DAR am o solutie corecta. La fel de bine ar fi putut si altii sa gaseasca aceeasi solutie si sa obtina acelasi punctaj. Nu dezavantajeaza pe nimeni sa lasati problema asa cum e.

Adaugand la ce a zis Costin, poate ai avea dreptate cu ce zici daca nu exista detailed feedback pe problema. In momentul in care un concurent implementeaza o solutie corecta si vede ca ia 0 puncte, incepe sa caute buguri inexistente si sa retrimita sursa cu noi "reparatii", care ii pot strica corectitudinea pana la urma. Daca lasi problema in concurs si reevaluezi cu teste construite cu solutia oficiala buna, nimic nu garanteaza ca ultima sursa trimisa de concurent e cea corecta si deci punctajul obtinut nu e relevant.

Apropo, ma aflu exact in situatia descrisa de tine (dinamica O(N^3), solutie care cred ca e corecta).
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Februarie 16, 2016, 01:21:46 »

Cum v-ati dat seama de greseala?
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines