Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Workshop informatica teoretica in Timisoara - joi 26 noiembrie  (Citit de 3463 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
gistrate
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« : Noiembrie 24, 2015, 00:05:05 »

Salut,

Sunt Gabriel Istrate, profesor la Universitatea de Vest din Timisoara.

Sincer, nu ma ocup cu informatica "de concurs", desi am fost in lotul largit (la matematica) pe vremuri. Motivul e simplu: prefer sa ma concentrez pe partea de cercetare.

Daca vreunul din cititorii infoarena este in Timisoara joia asta (26 noiembrie) si este curios, poate participa la un seminar comun UVT-Universitatea din Szeged. Programul este afisat la

http://tcs.ieat.ro/timisoara-szeged-theory-seminar/

Cinci din cele sase prezentari au tangente (cel putin) cu algoritmica.

Mai general, daca este cineva  interesat de cercetare/doctorat in domeniul asta (si nu pleaca in strainatate Smile Smile) imi poate da un semn.

Numai bine,
G.
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 24, 2015, 09:01:14 »

Imi pare rau ca sunt asa putini cititori pe topic-uri de acest gen.

Recomand oricui nu simte ca ar vrea sa faca algoritmica pentru urmatorii 20 de ani sa se duca la evenimente de acest fel. Sunt destui oameni care realizeaza prea arziu ca le place bucata de cercetare din informatica, nu industria si astea sunt momente perfecte pentru a realiza asta.
« Ultima modificare: Noiembrie 24, 2015, 10:08:34 de către Mihai Calancea » Memorat
gistrate
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 24, 2015, 15:43:31 »

Raspunzand unei intrebari de pe mail-ul privat: da, se mai organizeaza evenimente similare si in Bucuresti.

De exemplu sunt implicat in DACS 2016, un workshop (inceput de Florin Manea) care va avea loc la anul in Bucuresti (la inceputul lui iulie, satelit al conferintei internationale DCFS'2016). Participarea la editia de anul trecut a fost libera (la conferinte internationale nu e, in general), e posibil si anul asta sa fie la fel.

Workshop-ul n-are, cred, inca pagina web dar  editia de anul trecut a avut un nivel foarte bun. E adevarat, multe prezentari erau pe logica/semantica/complexitate, nu stiu cat va intereseaza lucrurile astea. Pentru mine chiar a meritat.

In fine: veti gasi amanunte pe pagina FMI/UNIBUC la momentul potrivit.

Numai bine,
G.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines