Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 2  (Citit de 4214 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
JuniorChallenge2015
Strain
*

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« : August 25, 2015, 14:55:08 »

Scrieti aici impresii legate de runda 2.  Thumb up
Memorat
xtreme77
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 69



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : August 25, 2015, 14:58:10 »

Felicitari pentru runda ! Problemele destul de hardcore, dar cred ca asa ar trebui sa fie orice concurs de programare pentru ca numai prin genul asta de competitii cresti dpdv valoric. GJ baieti !  Very Happy Very Happy
Memorat
danalex97
Vorbaret
****

Karma: 54
Deconectat Deconectat

Mesaje: 192



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : August 25, 2015, 15:02:33 »

Foarte faine problemele ! "Cu mainile..." mi-a placut cel mai mult. Nivelul de dificultate mi s-a parut cam mare pentru juniori , insa vad ca unii au facut foarte bine.  Applause Set diversificat si abordabil datorita partialelor. #FLC
Memorat
fluture.godlike
Strain
*

Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 25, 2015, 15:09:37 »

Mi-au placut problemele. Very Happy Pentru mine au fost grele dar nu ma pot considera un etalon. Abia astept articolul cu solutii:d
Personal am avut probleme consistente in intelegerea enunturilor la A si C, dar asta nu e neaparat un repros(e probabil sa fie strict din cauza mea).
Felicitari si o zi faina! Ok
« Ultima modificare: Aprilie 03, 2017, 12:17:11 de către Gafton Mihnea Alexandru » Memorat
cojocarugabi
Strain
*

Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : August 25, 2015, 15:35:45 »

Problemele au fost interesante,sunt junior asa ca pot spune ca problemele in amundoua zile au fost mai mult medii(cu exceptie rayman,la care nici un subtask nu am reusit sa rezolv) adica problemele sunt ad-hocuri pentru seniori - incepatori.Mi-a placut faptul ca in comparatie cu alte concursuri limita de timp era buna,memoria tot,deci sursele optime intrau si fara parsare(cel putin la mine).O alta caracteristica a concursului sunt grupule(de ce?) deoarece in unele surse se pot face mici optimizari luand alte teste,de exemplu eu luam 65 puncte cu un brut-force la ultima problema.In plus la asta enunturile erau clare (cel putin pentru mine) si este pus multa atentie la descrierea exemplului.
Memorat
JuniorChallenge2015
Strain
*

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : August 25, 2015, 15:46:03 »

Noi am incercat sa facem testele cat mai bune ca sa nu treaca bulaneli. Fiecare test avea ceva aparte ca sa pice diferite bulaneli, grupandu-le am reusit sa picam cat mai multe.
Memorat
deliric
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : August 25, 2015, 16:25:48 »

Vor fi puse si solutiile la probleme?
Memorat
alexandra_udristoiu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : August 25, 2015, 20:33:04 »

Felicitari pentru runda! Problemele au fost frumoase si interesante, m-am gandit cu placere la ele.
Problema cea mai grea a fost de departe Rayman la care nu am stiut sa rezolv nici un subtask. In ceea ce le priveste pe celelalte doua, m-am straduit mult sa le rezolv de 100 insa m-am bucurat ca mi-au iesit.
Memorat
GavrilaVlad
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 222



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : August 26, 2015, 11:31:10 »

Review pentru runda 2 (spoilers ahead):

Standardul rundei, desi per ansamblu ridicat, dar a coborat un pic fata de runda 1. Remarc ca runda a inceput putin tarziu si a fost prelungita cu jumatate de ora (presupun ca din cauza unor neclaritati in enuntul problemei Cu mainile curate). Acestea fiind spuse, au fost si multe puncte bune: problemele au fost toate originale si aproape toate interesante; setul a fost ceva mai dificil decat in prima zi, participantii obtinand in general punctaje mai mici. Despre probleme:

- Valuare - pare de mate... dar nu este (din fericire). Autorul a fost foarte inspirat in propunerea ei ca problema usoara, divide & impera fiind una dintre tehnicile de baza pe care juniorii (si seniorii *blush*) ar trebui sa le stie ca pe apa.
- Rayman - de departe cea mai urata problema din tot concursul. Cerintele au fost fortate si rupeau efectiv problema in doua: 1. subsir crescator maximal + 2. precalcularea unei dinamici pe configuratii pentru calcularea altei dinamici (parte interesanta de altfel). Ma gandesc ca daca se renunta la prima parte, problema ar fi fost mai frumoasa, mai ales ca prima cerinta era legata fortat de a doua prin precizarea contraintuitiva ca exista o singura solutie posibila.
- Cu mainile curate - /*Nu trageti dom' Semaca! Sunt eu, Lascarica!*/ - Am vazut in problema asta problema Submarines de la Shumen 2011, si am vazut gresit - desi similare prin cum se inlantuiau subarinele / mafiotii, problemele nu aveau nimic altceva in comun. Avand o rezolvare originala cu cautari binare si impartire in bucati de sqrt, problema a fost bine aleasa drept medie-grea pentru acest concurs.

Feedbackul a fost iar foarte bine ales si relevant. Enunturile au fost in general clare, cu mici ambiguitati (nesesizate de mine, dar observate de alti concurenti) la problema Cu mainile curate, dar la fel de simpatice ca runda precedenta. Se vede ca organizatorii au fost foarte pasionati de tinerea acest concurs si au dorit sa fie o experienta cat mai placuta. Personal cred ca le-a reusit smile emoticon.

Nota pentru runda 2: 8.5 (minusuri in principal de la problema Rayman + probleme organizatorice).
Overall pentru concurs: 9.
Memorat
Maarcell
Strain


Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 21



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : August 26, 2015, 13:10:21 »

Pentru problema Cu mainele curate, care e complexitatea pe query/update in solutia oficiala? Incercarea mea cu O(sqrtNlogN) per update/query da tle pe cateva teste, anume in acelea in care sunt multe queryuri si putine updateuri.
Memorat
JuniorChallenge2015
Strain
*

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : August 26, 2015, 14:29:46 »

Complexitatea ta e cea buna.Din cate vad in sursa, fixezi sqrt ca N/100.Optim, am observat peactic ca 600 merge cel mai bine.
Memorat
Maarcell
Strain


Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 21



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : August 26, 2015, 16:23:46 »

De la inceput fixam marimea la blocuri ca sqrt N dupa aia am inceput sa ma joc cu constantele. Acus incerc.
Memorat
retrograd
Client obisnuit
**

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : August 31, 2015, 01:23:16 »

Pana la urma, O(logn sqrtn) per update/query intra? Eu in concurs luam tle pe o gramada de teste cu complexitatea asta.

Am reusit sa o fac de-abia ulterior cu O(sqrtn) / update si O(logn*sqrtn) / query (practic am redus update-ul la liniar / bloc).
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines