Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme GRAVE de evaluare - Problema Ecuatii2  (Citit de 2545 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
vladinski.on
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« : Iunie 05, 2015, 23:46:04 »

 Angry Angry Angry Angry Angry Angry Angry Angry Angry Angry
Buna! Tocmai am trmis sursa C++ pentru problema Ecuatii2 insa nu evalueaza corect. Problema am rezolvat-o si compilat-o in Eclipse IDE. Acolo totul merge cum trebuie. Pentru ca problema a fost la OJI 2006 am fost pe site-ul OJI si am cautat testele de atunci. Dupa ce le-am testat in Ecplise am vazut ca in fisierul de iesire totul este in regula. Singura mea explicatie ar fi ca aveti probleme cu compilatorul C++ pe care il folositi.

Va multumesc anticipat si astept raspunsul vostru.

Vlad
Memorat
Vman
Echipa infoarena
Vorbaret
*****

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 06, 2015, 01:28:19 »

Sa ne calmam un pic  Smile La problema asta exista rezolvari de 100 de puncte trimise destul de recent. Faptul ca obtii rezultate corecte pe sistemul de acasa ma face sa cred ca diferenta vine de la sistemul de operare. Pe Infoarena evaluarea se face in GCC pe Linux, configuratie care a devenit oarecum standard la toate concursurile serioase. Iti recomand sa folosesti tot un sistem bazat pe UNIX si sa verifici daca nu cumva modul in care faci citirea este defectuos.
Memorat
vladinski.on
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 06, 2015, 01:56:05 »

Voi atasa sursa pe care am trimis-o si de care sunt sigur ca merge in Eclipse IDE. Mentionez ca eu folosesc MacOS X GCC si poate la mine compileaza diferit. Daca poti uita-te pe sursa mea, testeaza-o si da-mi un raspuns. Ar fi de mare ajutor. Mersi  Very Happy
Memorat
Vman
Echipa infoarena
Vorbaret
*****

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 06, 2015, 09:30:19 »

Este intr-adevar o problema cu testele pentru ca sunt cele de la OJI si au ramas in format dos in loc sa fie convertite pt unix (http://www.brandonhutchinson.com/DOS_and_UNIX_end-of-line_characters.html). Poti schimba citirea astfel incat sa inlocuiesti getline cu ceva mai universal (f >> sir; sunt sigur ca ar merge). Imi voi face timp in weekend sa convertesc testele astfel incat sa nu mai conteze deloc modul in care se face citirea.
Memorat
vladinski.on
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 06, 2015, 15:58:49 »

Am schimbat f.getline()-ul cu f>>sir si a mers. Ai avut dreptate! Problema rezolvata 100pct   Very Happy Very Happy
Mersi pentru raspuns!

Vlad
Memorat
Vman
Echipa infoarena
Vorbaret
*****

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 08, 2015, 09:06:35 »

Am convertit toate fisierele de intrare in format unix. Orice citire valida ar trebui sa mearga acum.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines