Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Sugestii  (Citit de 3620 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Blaugranas
Strain


Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Mai 05, 2015, 16:42:38 »

Salut,

1. Ar trebui sa fiti mai duri in ceea ce priveste timpul si memoria. Exemplu (problema kinetic - memoria >65.5MB iar timpul 0.6sec). Eu zic ca memoria poate fi coborata lejer sub 9MB iar timpul sub 0.4sec... de ce nu chiar 0.35, in principiu persoanele care au luat 100p vor ramane cu ele.

2. Am observat culmea tot la problema kinetic... e o persoana care are o sursa de 100p... daca nu ma insel e primul cu 100p... nume cpmplet parca... cu o sursa de 1.27kb. El obtine 650 ms parca (maxim)... ceea ce nu intra in timp. Pe profilul lui, nu-i apare problema ca si rezolvata... dar in "Toate solutiile" el are in continuare 100p cu sursa aceea. Nu se fac actualizari??? adica o sursa o data ajunsa pe site... ramai cu acelasi punctaj? chit ca sursa ta nu face atat? Cred ca e bug. Acelasi lucru l-am patit si eu la problema scara2... la care acum iau 60p inainte cu aceeasi sursa luand 100p (datorita faptului ca exista idei mai bune! lucru de apreciat)

3. Ar tb sterse sau cel putin "arhivate" sursele cu "Eroare de compilare" (explicit - sterse , arhivate din baza de date iar in front-end sa nu mai apara).

4. Cand ma uit la o problema... la solutii. Aici am o sugestie (mai multe de fapt). Ar tb sa se puna filtru dupa data si dupa punctaj. Poate pe mine nu ma intereseaza ce-au facut altii cu 5-10 ani in urma. Si vreau sa vad de exemplu in ultimul an... cine a mai lucrat la problema. Iar la punctaj, de exemplu as vrea sa vad persoanele care au obtinut 100p. Eventual pot fi combinate cele 2, exemplu sursele cu 100p din ultimul an.

5. Ar tb sa se puna limita la dimensiunea fisierelor (sincer n-am vazut nici o limita). Lumea poate sa puna pe site (implicit sa se duca in baza voastra de date) fisiere foarte mari.

6. Eu sunt de parere ca o data ce am obtinut 100p la o problema... trebuie sa raman cu ele. Acuma daca am 100p la problema kinetic... si pun o alta sursa cu eventual alt punctaj... mi se face update la punctaj. De fapt ar trebui pastrat punctajul cel mai mare.

P.S. As mai avea si alte sugestii... dar le pastrez ptr mine, eu cred ca nici astea "nu vor fi primite bine". Multe din ele tin de programatori, iar lumea in ziua de azi nu mai are timp ptr nimic, lucru de inteles.

Cu respect,
Enal G.
Memorat
alex_bucevschi
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 06, 2015, 18:59:24 »

4. adaugi la link "&&score_begin=x", unde x este punctajul minim pe care vrei sa il aiba o sursa, in cazul tau 100. Ex: http://www.infoarena.ro/monitor?task=kinetic&&score_begin=100

6. S-a mai discutat despre asta.
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 07, 2015, 01:40:20 »

2. Au fost schimbate limitele de timp pentru probleme la un moment dat (http://www.infoarena.ro/calibrare-limite-de-timp). La profil nu ii apare ca fiind rezolvata fiindca acolo se iau doar submisiile din arhiva de probleme iar aceasta pe care ai pomenit-o a fost la concurs.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 10, 2015, 23:01:30 »

Legat de 1:
Intr-adevar ar trebui micite limitele la toate problemele astfel incat sa iei 100 p doar daca esti foarte atent la evaluator si trimiti atunci cand nu e foarte solicitat. Ar fi super tare sa te trezesti pe la 3-4 dimineata ca sa poti lua 100, pana la urma unii sunt obisnuiti de pe vremea cand jucau triburile, altii se scoala oricum la ora aia din cand in cand ca sa participe la topcoder.
E absolut cretin ca atunci cand rezolvi problema bine sa nu trebuiasca sa faci minim 10 optimizari ca sa intre in timp si in memorie. Asta iubesc la infoarena: cand faci problema bine, in general mai trebuie sa faci 2-3 optimizari ca sa intre de 100 si sa stii 2-3 subtilitati de limbaj pe care doar expertii le stiu, doar in felul asta poti sa ajungi un olimpic cu adevarat bun.

Sunt 100% de acord, pe langa asta propun sa se introduca restrictii si la lungimea codului sursa si sa ia 100 p doar cel care are codul care se executa cel mai rapid, deci sa fie un singur punctaj de 100.
Memorat
florin.elfus
Strain
*

Karma: 109
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 11, 2015, 06:06:17 »

Cred ca ideea site-ului este ca dificultatea sa fie in gasirea ideii algoritmice, nu in implementari tricky ca sa scoti 0.000001 sec mai putin.  Rolling Eyes
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 11, 2015, 15:01:38 »

Aceste informatii ar tb sa fie facute public. Stiu ca e redundant, eu vazand timpii tai la problema pot lejer sa fac o suma a lor, similar si cu memoria. Dar acest lucru ajuta in momentul in care pe un utilizator anume il intereseaza "cine a scos timpul total minim si a folosit memorie cel mai putin". Sau fiind 2 criterii lucrurile se pot incrucisa neasteptat. Am vazut acest procedeu pe un site care merge pe aceeasi idee cu infoarena. Numele nu mi-l amintesc. Pe baza acestui lucru ar trebui facut un clasament (ptr cei cu surse de 100p) - aceasta reprezinta o sugestie.

Aceasta facilitate va fi disponibila in curand™.

Offtopic: Nu va mai pierdeti timpul cu certuri aiurea pe net Smile
@Enal G: Fa-ne o favoare si, inainte sa postezi, sa faci un rezumat al postarii.
Memorat
AlexandruValeanu
Vorbaret
****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 167



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 12, 2015, 13:44:28 »

Nu știu dacă mă încadrez la "nume sonore" dar parcă am mai trecut prin ideologia ta (total eronată) cândva. Eu o să mă rezum doar la "a face mișto" de codul tău.
Tie ți se pare că asta este o sursă scrisă de cineva care are tasta 'space' pe tastatură: http://www.infoarena.ro/job_detail/1434851?action=view-source .
Ai văzut că nu am comentat punctajul, memoria sau timpul. Ci doar calitatea ta de a scrie cod inteligibil.
Până mai înveți ceva taste ('space', 'tab') eu zic să nu te mai iei de Petru că are >40MB sau de nu știu care că nu a dormit 10 zile că să optimizeze adunarea sau mai știu eu ce.

Timpul/memoria unei probleme, nu știu dacă știi, se dau în funcție de sursa/sursele oficială/e. Nu cred că ai vazut, daca ai participat vreodată la olimpiadă, o sursă oficială optimizată până la sânge. Oricum pe Infoarena, timpul de execuție este destul de mic în comparație cu alte site-uri (vezi Codeforces).
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 12, 2015, 13:49:06 »

Bun, gata cu topicul ăsta, că nu mai iese nimic productiv Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines