Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 2  (Citit de 6929 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor94
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 558



Vezi Profilul
« : Martie 29, 2015, 19:05:27 »

Runda s-a incheiat. Clasamentul este public. Asteptam primele voastre impresii! Very Happy

De asemenea, felicitari tuturor participantilor!  Winner 1st place
Memorat
gobanana
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 29, 2015, 19:09:18 »

Se vor corecta testele la problema Tempest? Se va reevalua?

Go Banana
Memorat
The_Viper_The_Mountain_And_The_Imp
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 37



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 29, 2015, 19:14:09 »

Ii felicitam pe rivalii nostri, corul barbatesc din Finteusu Mare. Ati luptat strasnic, viteji cantareti ! Ne vom intalni din nou pe plaiurile de lupta !  
Memorat
UVT_CompilationTerror
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 29, 2015, 19:21:26 »

Cupa Berii a avut un enunt oribil. A fost una dintre cele mai usoare probleme, dar a devenit una dintre cele mai grele din cauza enuntului.  Thumb down
Nici la Desenand Stele n-ar fi stricat o imagine.

Pentru Corul Barbatesc: Ati uitat sa puneti date de contact Sad
Memorat
Andrei1998
De-al casei
***

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 112



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 29, 2015, 19:22:17 »

O runda frumoasa, cu probleme grele si interesante. GJ Thumb up comisiei.
La problema tempest testele nu sunt gresite, doar ca enuntul e ambiguu in ceea ce priveste drumul, nezicand nicaieri ca muchiile sunt date in ordine (eu in solutie nu m-am folosit deloc de ordinea muchiilor). Si intr-adevar pacat de Cupa Berii, cu un enunt cel putin ciudat.
Memorat
wildcard
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 29, 2015, 19:31:14 »

Muchiile sunt parcurse in ordinea in care sunt date. Si da poate parcurge o muchie de 2 ori daca acesta este drumul sau.


Asteptam adaugarea problemelor in arhiva pentru a verifica inca o data corectitudinea testelor la Tempest. Speram ca totusi comisia va verifica corectitudinea acestora si va reevalua daca sunt gresite.  wink
 In rest runda a fost entertaining. Smile
« Ultima modificare: Martie 29, 2015, 20:22:54 de către Dennis Reynolds » Memorat
MKLOL
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 29, 2015, 19:35:17 »

Si intr-adevar pacat de Cupa Berii, cu un enunt cel putin ciudat.
Enuntul a fost foarte derutant, data viitoare mai bine se scrie matematic ce vrea problema, nu sa se scrie un enunt la care iti dureaza mai mult sa il intelegi decat sa te prinzi de solutie.

In rest problemele au fost foarte interesante.
Memorat
corul_barbatesc
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 29, 2015, 20:45:36 »

Va salutam si noi de aici din Finteusu Mare. Asteptam batalia batalia finala dintre cele 2 echipe. Pana atunci, poate o sa facem un moment artistic la ONI, daca ne permit organizatorii...
Memorat
wildcard
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 29, 2015, 21:41:07 »

Cele k muchii parcurse sunt date in ordinea parcurgerii?

Muchiile sunt parcurse in ordinea in care sunt date. Si da poate parcurge o muchie de 2 ori daca acesta este drumul sau.


Deci se pare ca testele nu sunt conform raspunsurilor date de organizatori la intrebarile puse in timpul rundei. http://www.infoarena.ro/job_detail/1408272
 Thumb down
Memorat
marius135
Echipa infoarena
Client obisnuit
*****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 56



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 29, 2015, 21:47:10 »

@wildcard...
raspunsul meu insemna ca daca drumul este 1 -2 -3-1-2 (1-2) e parcursa de 2 ori...se pastreaza si ordinea in care sunt parcurse...
Memorat
marius135
Echipa infoarena
Client obisnuit
*****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 56



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 29, 2015, 22:01:12 »

Legat de cupa berii imi imput ca nu am facut un desen astfel incat cerinta sa fie mai clara. Am modificat cerinta de cateva ori in incercarea de o face cat mai clara pentru ca stiu ca nu era usor de inteles... Intentionat nu am formalizat cerinta.
Exista probleme care sunt greu de inteles si este important sa puneti intrebari legat de ele, nu dureaza mult.
Vreau sa va atrag atentia ca nu au fost intrebari legat de aceasta problema in primele 3 ore!
De asemenea se intampla destul de des in concursuri ca lumea sa nu-si asume riscul sa atace unele probleme daca nu au fost rezolvate de alte echipe, daca va doriti sa fiti o echipa puternica atacati si probleme care nu au fost rezolvate... sau in cazul de fata sa intrebati de ele.

Repet imi imput lipsa unui desen  Read This! Cry

Va multumim pentru partcipare si mai asteptam feedback constructiv.
Memorat
corul_barbatesc
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 29, 2015, 22:18:01 »

Daca am inteles bine, cupa berarilor se traducea astfel:
Cate segmente (a,b) exista cu 0<=a<b<=n astfel incat sa existe un segment dat de primul tip (a,k) cu a<k<=b sau un segment dat de tipul 2 (k,b) cu b>k>=a.
Memorat
marius135
Echipa infoarena
Client obisnuit
*****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 56



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 29, 2015, 22:38:48 »

corect, as zice totusi segment de tipul 2 (b,k) ca se dadeau in ordinea asta, dar da asta cerea problema.
Memorat
gobanana
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 29, 2015, 23:49:31 »

@wildcard...
raspunsul meu insemna ca daca drumul este 1 -2 -3-1-2 (1-2) e parcursa de 2 ori...se pastreaza si ordinea in care sunt parcurse...


La problema Tempest exista teste in care 2 muchii succesive nu pot face parte din drumul DAT: destinatia primei muchii nu se regaseste printre nodurile ce delimiteaza cea de-a doua muchie.
Cred ca reactia corecta ar fi verificarea testelor si, in cazul in care se constata ca acestea sunt gresite, corectarea lor. De asemenea, ar fi indicata si o reevaluare a penalizarlor.

Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 30, 2015, 00:38:51 »

Felicitari pentru secv10, mi-a placut cazul particular si m-am prins foarte greu de el.
Sigur se incadreaza in precizia ceruta solutia la mafia?
Memorat
florin.elfus
Strain
*

Karma: 109
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 30, 2015, 00:44:45 »

Un mic spoiler la Zapezi2:

Incepem prin a numara toate APM-urile grafului complet. O parte din acestea sunt proaste - cele care contin o muchie inzapezita. Iteram cate o muchie inzapezita si numaram APM-urile care contin muchia. Din numarul de APM-uri vom scadea acest numar. Acum, am scazut ceva de mai multe ori - APM-urile care contin exact 2 muchii inzapezite. Adunam deci inapoi toate APM-urile care contin 2 muchii inzapezite. Din nou, ceva este adunat de mai multe ori acum...  Suna a ceva algoritm cunoscut? Smile

Pentru a numara APM-urile grafului complet putem folosi teorema lui Cayley. Acum, avem muchii inzapezite pe care suntem fortati sa le luam in APM - evident, nu vor forma niciun ciclu. Aceste muchii formeaza x componente conexe. Trebuie sa adaugam x - 1 muchii pentru a obtine un APM pentru intregul graf. Putem generaliza cumva teorema de mai devreme? Smile Sper ca nu am spoilat prea mult...



Solutia oficiala se bazeaza pe aceeasi idee? Smile
Memorat
corul_barbatesc
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 30, 2015, 06:35:09 »

care era ideea la Nk?
Memorat
The_Viper_The_Mountain_And_The_Imp
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 37



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 30, 2015, 10:11:34 »

Noi am facut asa: sortam sirul de numere, si calculam pentru fiecare element din sir solve(x, k) = cel mai mic indice din sir, fie el i, pentru care il poti scrie pe x ca produs de k numere din sir de pe pozitii <= i. Raspunsul pentru solve (x, k) este cel mai mic i pentru care solve(x/v[ i ], k-1) < i. Am memoizat rezultatele acestei functii intr-un unordered_map.
Memorat
marius135
Echipa infoarena
Client obisnuit
*****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 56



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 30, 2015, 12:03:26 »

Calculam toti divizorii celor N numere, faceam graful muchiilor si dupa niste hashuri faceam dinamica pe divizorii tuturor numerelor
D[div][nr] = cel mai mic factor astfel incat div poate fii scris ca produs a nr numere din sir mai mici egale cu D[div][nr]
Memorat
Cristy94
De-al casei
***

Karma: 37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 128



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 31, 2015, 01:07:57 »

Felicitari pentru secv10, mi-a placut cazul particular si m-am prins foarte greu de el.
Sigur se incadreaza in precizia ceruta solutia la mafia?

Ce caz particular era? Noi parca am facut KMP + dinamica simpla, fara a trata vreun caz particular.

La mafia trebuia pur si simplu calculata acea formula cu combinari (cu break-urile de rigoare), sau era ceva mai destept ca sa intre in precizie/complexitate?
Memorat
darkseeker
De-al casei
***

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Martie 31, 2015, 13:17:14 »

In loc sa calculezi P(X, K) = probabilitatea sa se aleaga X de K ori calculai !P(X) => probabilitatea sa nu se aleaga X deloc din M extrageri.
Aceasta probabilitate este C(S - vx, M) / C(S, M) , unde S = v1 + v2 ... + vn iar C(n, k) = combinari de N luate cate K. Raportul ala se simplifica intr-un produs de vx termeni pe care il calculai si aveai O(vx) pe test.
Memorat
Maarcell
Strain


Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 21



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Martie 31, 2015, 14:44:18 »

Urasc sa fiu din nou acela care spune ca lipseste articolul cu solutii, dar chiar ar fine bine sa fie postat in intregime.
Cel putin runda trecuta s-au postat.  Confused
Memorat
marius135
Echipa infoarena
Client obisnuit
*****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 56



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Martie 31, 2015, 21:30:49 »

Se scriu solutiile, o sa apara maine sper!
Memorat
Kira96
Client obisnuit
**

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 69



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Aprilie 01, 2015, 10:38:07 »

@Cristy94 trebuia sa te asiguri ca sufixul tau nu era mai lung decat prefixul. Vezi cat iti da pe
ababab
ab
ababab
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Aprilie 01, 2015, 14:30:45 »

Consider ca la dstar ar trebui sa intre si solutiile care folosesc multset.

PS. Ar trebui mutate unele subiecte in Arhiva concursuri deoarece sunt de multa vreme si nu se mai posteaza acolo
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines