Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Olimpiada de Judeteana Clasa a 10-a  (Citit de 1808 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
DiClau
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Martie 12, 2015, 14:55:51 »

Probabil ca multi au aflat de evenimentul de la clasa a 10-a de la OJI, din acest an. Pentru cei care nu il stiu: anul acesta au fost date subiecte care nu au permis departajarea corecta a concurentilor, astfel, in Bucuresti, la clasa a 10-a, sunt 10 copii cu punctaj maxim, de 200 de puncte, 2 cu 195 si 3 intre 175 si 185. Sunt doar 8 locuri la nationala pentru Bucuresti, un numar mult prea mic si astfel chiar si 2 dintre cei cu punctaj maxim vor ramane acasa, desi din alte provincii raman locuri libere sau se califica cu punctaje mult mai mici. A fost creata o petitie in semnalarea greselii ce s-a produs in atentia ministerului. Fiecare semnatura obtinuta conteaza, voi posta link-ul aici: http://www.petitieonline.net/petitie/olimpiada_judeteana_de_informatica_2015-p50143140.html
Memorat
titus
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 12, 2015, 16:49:09 »

De ce ar trebui sa se renunte la cei care au obtinut 200?
Pai cei de-a 11 au punctaje mult mai mici (95p locul 7, chiar foarte mici).
Probabil la Buc alta este problema: cum se distribuie nr. calificatiilor pe clase.
Poate pentru asta trebuie facuta petitie.

Noua, celor din "provincie" subiectele ni s-au parut chiar foarte in regula (asta spune si statistica). M-am uitat si pe campion unde problemele sunt de 2 stelute.

Din cate stiu generatia de-a 10 este foarte buna la voi. Am auzit ca la olimpiada pe sector au fost la clasa a 10 nu mai putin de 40 de 200.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines