Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme Code Blocks  (Citit de 4746 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
faby19anton
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« : Martie 03, 2015, 14:20:09 »

Nu stiu unde sa pun aceste intrebari asa ca, daca puteti, mutati subiectul unde trebuie.

Mi-am instalat si eu Code Blocks 13.12

Am scris un program simpu care calcula suma si am obsrvat ca timpii  de executare sunt enormi.. cate 1 secunda.. am prins si 6 secunde la o adunare.. Brick wall
Daca ma puteti ajuta cu ceva va ofer orice informatie aveti nevoie legata de calculatorul meu..
Memorat
Owlree
Strain
*

Karma: 16
Deconectat Deconectat

Mesaje: 27



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 04, 2015, 11:03:07 »

Salut!

O primă propunere ar să pui codul aici ca să vedem dacă e ceva în neregulă cu el.

Aș zice că programul tău ia datele de intrare (cele două numere pe care vrei să le aduni) de la tastatură (de exemplu cu cin >>). În caz că e așa, timpul pe care îl vezi acolo include și secundele cât programul tău a aștept pentru datele de intrare. Recomandarea aici ar fi să citești din fișier sau din altă parte și vezi dacă problema se remediază.

O altă problemă posibilă, deși nu cred că ăsta e cazul, ar putea fi că, dintr-un motiv anume, Code::Blocks-ul îți cronometrează și timpul de preprocesare, compilare, asamblare, etc, care este adăugat la cel de execuție. Din câte îmi amintesc, Code::Blocks nu făcea asta, dar nu am mai lucrat de ceva vreme.
« Ultima modificare: Martie 05, 2015, 09:52:33 de către Robert Badea » Memorat
faby19anton
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 11, 2015, 20:07:41 »

Nu cred ca e ceva in neregula cu el, orice program as rula de pe calculatorul personal in code blocks, ca timp de executare,  dureaza mult mai mult decat ar trebui, nu doar la o simpla suma si e destul de enervant..
Cod:
#include<iostream>
#include<fstream>
using namespace std;
ifstream in("adunare.in");
ofstream out("adunare.out");
int main(void)
{
    long a,b;
    in>>a;
    in>>b;
    out<<a+b;
    in.close();
    out.close();
    return 0;
}
Tin sa precizez ca exact acelasi program, pe calculatorul de la scola, de exemplu, executa intr-un timp normal ceea ce ma face sa cred ca la calculatorul meu este vina.
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 13, 2015, 19:58:04 »

Dezactiveaza-ti antivirusul sau treci pe linux  Thumb up
Memorat
faby19anton
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 13, 2015, 20:01:30 »

Cred că am să încerc faza cu antivirusul.. Smile)
Merci
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines