Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback  (Citit de 11794 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Impaler_009
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Februarie 21, 2015, 19:17:55 »

https://www.facebook.com/profile.php?id=100006026297750&fref=nf
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Februarie 21, 2015, 21:12:17 »

Eu zic ca nivelul rundei a fost prea ridicat.
Ar prinde bine surse libere si articol cu solutii.
Memorat
UPB_Radu_Stefan_Silviu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Februarie 21, 2015, 21:55:32 »

Eu zic ca nivelul rundei a fost prea ridicat.
A fost mult mai bine decat anul trecut, unde de cele mai multe ori doar trebuia sa scrii cod, nu aveai de ce sa te prinzi. Cred ca e mai important sa se dea probleme care pun accentul mai mult pe gandire decat pe scris cod si suntem de parere ca autorii rundei de astazi au reusit acest lucru.  peacefingers

EDIT Silviu: Draga comisie, ne-au placut mult problemele, dar acum aveti responsabilitatea sa mai faceti runde din astea!! Pana atunci, de la noi aveti 3 DA  Winner 1st place  Winner 1st place  Winner 1st place
« Ultima modificare: Februarie 21, 2015, 22:04:34 de către Dont Blink » Memorat
Kira96
Client obisnuit
**

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 69



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Februarie 21, 2015, 22:13:07 »

Pot sa spun ca ideile de rezolvare au fost destul de originale si foarte variate. Cred ca un astfel de concurs nu trebuie sa fie usor, deoarece pana la urma scopul sau este de a simula lucrul in echipa la un posibil viitor concurs pe echipe (ACM), deci din acest punct de vedere si-a atins scopul. Ok, poate au fost cam grele problemele, si ce? Un concurs este cu atat mai util, cu cat sunt mai multe probleme pe care nu le stii face, deoarece astfel vei avea lucruri noi de invatat din ele. Singura obiectie ar fi la problema Invazie, la care ma bucur ca autorii s-au sesizat si si-au cerut scuze, si este putin pacat ca problema nu a mers cum trebuie dar din 12 probleme una sa aiba cateva greseli mi se pare complet rezonabil, sa nu uitam ca cei ce au propus runda nu sunt veterani in acest domeniu. Cu alte cuvinte, felicitari pentru runda si tineti-o tot asa!  Applause
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Februarie 21, 2015, 22:45:11 »

Citat
Scopul acestui concurs este sa realizeze o legatura intre Olimipiada Nationala de Informatica (pentru elevi) si concursul international de programare pentru studenti ACM-ICPC si in acest context, sa stimuleze (in special) studentii din primii 3 ani (de licenta), sa isi dezvolte o pregatire inalta in domeniul algoritmicii si a programarii cu resurse limitate. Al doilea scop al ONIS este sa stimuleze pregatirea studentilor pentru participarea la ACM-ICPC.

Voi priviti din perspectiva unui olimpic care e top 5 din generatia lui. Din 100 de participanti la olimpiada o sa fie stimulati sa participe doar cei foarte buni, restul se vor demoraliza.
Intr-adevar e o ocazie buna sa se pregateasca top 5% dintre studentii din tara, dar pentru ei exista si codeforces, topcoder si probleme date la regionala.
Ma uit pe clasament si vad ca aproape jumatate din echipe au rezolvat 0 probleme. In plus in fiecare an la regionala au fost minim 2 probleme care au fost mai simple decat oricare problema de aici.

Mici critici legate de setul de probleme:
http://www.infoarena.ro/problema/cenzura -> http://www.infoarena.ro/problema/ahocorasick
http://www.infoarena.ro/problema/algoritm -> puteau fi lasate limite de timp mai lejere ca sa intre si bellman ford

Intr-adevar majoritatea  problemelor au fost misto, o sa rezolv cat mai multe dintre ele si ma bucur ca am avut ocazia sa vad idei noi.
Memorat
UPB_Radu_Stefan_Silviu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Februarie 21, 2015, 23:10:29 »

Mda, din punctul asta de vedere, ai dreptate. Chiar daca azerah si semipalindrom au fost mai usoare, clasamentul spune ca nu au fost chiar asa usoare. In schimb, mai intervine si faptul ca la regionala nu participa toate echipele care au intrat la ONIS, ci doar cateva din fiecare facultate, si asta schimba multe.
Pe langa asta, avand in vedere ca Romania nu face extraordinar la regionala, cu exceptia echipelor de la UNIBUC care reusesc in mod constant sa se califice la finala, o crestere de nivel pt celelalte echipe e bine venita.
Faza cu demoralizarea e o problema ce tine de fiecare in parte, pe unii ii ambitioneaza sa lucreze si sa ajunga mai buni, iar pe altii ii face sa renunte.
Memorat
florin.elfus
Strain
*

Karma: 109
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Februarie 22, 2015, 00:20:04 »


Cred ca erau o multime de participanti care stiau Aho, si totusi nu au putut rezolva problema Smile Asta inseamna ca mai trebuia ceva pe langa Aho.
Memorat
Impaler_009
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Februarie 22, 2015, 01:38:15 »

@Petru:

Intr-adevar problemset-ul a fost dificil. Ne-am luat dupa modelul diferitelor concursurilor de tip regionala ACM, cum sunt cele de pe Codeforces Gym unde chiar si cea mai usoara problema are o chichita si nu prea vezi probleme de genul "numarati cate aparitii are litera A in urmatorul sir" desi aici poate ar fi fost necesar. Cred ca participantii pot sa zica acum ca stiu cu ce se mananca un concurs de tip regionala ACM si credem ca sunt destule de invatat din acest problemset. In lumina feedback-ului primit insa, nivelul de dificultate probabil va scadea pentru urmatoarea runda.

Articolul cu solutii va fi publicat in cursul zilei de Duminica.

Problema Por Costel si Comisia de Cenzura nu implica numai Aho-Corasick ci si programare dinamica. Plus ca trebuie sa intelegi bine Aho ca sa il adaptezi de la a numara aparitii la a scoate efectiv pozitiile aparitiilor.
Legat de limitele de timp, e discutabil. S-a discutat si pe marginea problemei Por Costel si Livada. Pentru unii limitele au fost mai mult decat suficiente dar altii s-au poticnit in ele cu o solutie de complexitate buna. Concluzia este ca si constanta conteaza.

La Por Costel si Algoritmul, in particular, nu inteleg de ce lumea se incapataneaza sa bage Bellman-Ford. E neoptim pe un graf cu muchii pozitive. E O(N*M) si in articolul de solutii voi da si testul pe care CHIAR face O(N*M) cu tot cu coda si parent-checking.

Singura problema pe care o consideram inadmisibila, v-am spus, e Invazia.

@Radu, Stefan si Silviu:

Multumim ! Din pacate, componenta comisiei se va schimba cel mai probabil pentru urmatoarea runda (vrem si noi sa participam). Smile)

@Denis:

Multumim ! Nu ne consideram veterani Smile)
Memorat
UPB_Radu_Stefan_Silviu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Februarie 22, 2015, 02:10:14 »

Avand in vedere ca Algoritmiada ne-a cam dat reject prin faptul ca se califica doar 5 studenti, ar trebui sa nu scada dificultatea prea mult la rundele urmatoare, pentru a mentine concursul la un nivel mai inalt. Daca tot e singurul concurs special pentru studenti, macar sa fie ca lumea Very Happy
Memorat
Challenge
Strain


Karma: 18
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Februarie 22, 2015, 18:28:14 »

Testele la problema invazia au fost refacute astfel incat doar solutia buna sa ia 100 de puncte (asa cum am fi dorit noi initial sa fie departajate solutiile).  De asemenea N-ul a fost ridicat la 3*10^5.
Memorat
Impaler_009
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Februarie 22, 2015, 20:40:27 »

Articolul cu solutii este gata !! http://www.infoarena.ro/onis-2015/solutii-runda-1 Lectura placuta !
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Februarie 22, 2015, 22:03:11 »

Avand in vedere ca Algoritmiada ne-a cam dat reject prin faptul ca se califica doar 5 studenti, ar trebui sa nu scada dificultatea prea mult la rundele urmatoare, pentru a mentine concursul la un nivel mai inalt. Daca tot e singurul concurs special pentru studenti, macar sa fie ca lumea Very Happy

Anul trecut la Algoritmiada la categoria Open (Studenti) au venit la finala doar 4 sau 5 oameni. Acesta a fost principalul motiv pentru care am scazut numarul de locuri pentru studenti. Desigur, asta nu inseamna ca Algoritmiada a dat reject, inseamna ca trebuie sa va ambitionati mai mult avand o provocare mai mare. Smile

@Petru: Sunt de acord ca problemele trebuie sa fie accesibile pentru cat mai multi, dar sa nu facem confuzia intre o problema de implementare si una de idee. Ambele pot fi accesibile atata timp cat sunt alese cum trebuie. Diferenta e ca trebuie sa ne concentram mai mult pe idei decat pe implementare. Sunt peste 1500 de probleme pe acest site, sunt suficiente probleme din care poti sa lucrezi, sa castigi experienta si sa devii mai bun. Scopul concursurilor remane sa exploateze cat mai multe idei noi Smile . Nivelul nu cred ca a fost atat ridicat. Nu ne-am apropiat inca de o regionala de ACM. Oricum, a fost o runda reusita. Multumim baietilor pentru tot efortul depus.
Memorat
EchipaBossilorUnbanned
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Februarie 23, 2015, 14:10:23 »


daca la rundele urmatoare o sa fie mai usoare problemele nu o sa mai fie deloc amuzant concursul, nu o sa mai aiba miza
« Ultima modificare: Februarie 24, 2015, 23:31:16 de către Duta Vlad » Memorat
faker99
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Martie 18, 2015, 23:57:12 »

Runda 2 este sambata?  Very Happy
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines