Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback  (Citit de 11795 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Impaler_009
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« : Februarie 21, 2015, 15:06:29 »

Va multumim ca ati participat la ONIS 2015 Runda 1.

Stim ca am avut foarte multe probleme sub forma deficientelor in enunturi. Ne cerem scuze. Consideram ca toate problemele au iesit destul de bine mai putin Por Costel si Invazia Extraterestra.

La problema aceasta, testul final a fost generat in graba pe ultima suta de metri iar N-ul era 3 * 10^5, nu 10^5 asa cum spunea enuntul. Ne-am dat seama foarte tarziu de ast. O alta problema este faptul ca a intrat brute-ul de M^2, care ne-a scapat din vedere cand am coneput testul. Solutia intended presupune mentinerea unui arbore de intervale cu stiva in fiecare nod.  In timp ce unii dintre voi se munceau si nu le intra multiset-ul, altii luau 100 cu brute. E un lucru inacceptabil si o greseala pe care ne-o asumam. "The least we can do" este sa reevaluam sursele de la problema asta cu un test care respecta cerintele initiale N <= 10^5, si toata lumea va lua 100 cu prima submisie corecta care respecta restrictia, inclusiv cei cu solutia brute. Nu ar fi cinstit fata de ei sa le doboram solutiile.

Cu toate acestea vrem sa auzim si ce aveti voi de spus despre runda. Asteptam feedback aici Smile

Memorat
UVT_CompilationTerror
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 21, 2015, 15:12:24 »

Problemele au fost prea grele pentru o runda de calificare!

Problema Meciul = Varianta usoara a http://codeforces.com/gym/100513/problem/A.
Memorat
DEFINEtelyEngineers
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 21, 2015, 15:13:25 »

Meciul se facea cu paduri de multimi? Care era complexitatea oficiala la livada?
Memorat
geniucos
Vorbaret
****

Karma: 21
Deconectat Deconectat

Mesaje: 199



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 21, 2015, 15:13:53 »

Mie mi s-au parut ok problemele.La invazie, nu ma prind cum vine cu stiva in aint dar banuiesc ca intra si tractrul cu aint persistent pe care n-am avut timp sa-l bag Smile).La cenzura, m-am prins ca era ceva de genul n-are rost sa iei decat capatul unui cuvant, dar n-am apucat sa ma gandesc mai mult la ea, desi parea cea mai interesanta.Mi-a placut, de asemenea foarte mult si bujor.Felicitari pentru runda, in rest, si prin asta ma refer la faptul ca a intrat brute-ul pe invazie, ceea ce ma oftica.daca stiam bagam si eu brut Smile)
Memorat
xtreme77_ericpts_stefex09
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 21, 2015, 15:16:47 »

In primul rand,felicitari pentru runda ! In al doilea rand,speram doar ca sursele sa obtina 100 la invazie ( cele cu persistence tree ).Cat mai dureaza pana cand clasamentul va fi oficial ?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 21, 2015, 15:17:58 »

 @CompilationTerror: Pare rau, de obicei sunt la curent cu ce se da. Nu ma uitasem pe NEERC inca anul asta.
Memorat
geniucos
Vorbaret
****

Karma: 21
Deconectat Deconectat

Mesaje: 199



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 21, 2015, 15:19:28 »

Inca ceva, mi s-ar parea mai ok sa nu se numere si sursele cu eroare de compilare sau de exemplu care n-afiseaza nimic(adica am folosit alte fisiere sau deloc).Eu am luat fisier lipsa la prima doar pentru ca am comentat freopenul din obisnuinta
Memorat
Impaler_009
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 21, 2015, 15:23:04 »

Complexitatae oficiala la livada este N*M^2 intr-adevar. Sursele oficiale au timp 1.1 respectiv 1.4 secunde asa ca 2.4 secunde ni s-a parut un timp bun. Se pare ca ne-am inselat.
Memorat
cnitv1
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 21, 2015, 15:27:02 »

Salut!
am cateva intrebari:
la problema meciul se putea face si online?
la bujor, un gauss mergea in o(n^3), dar am observat ca trebuie calculata inversa matricei, pentru care nu am gasit un algoritm mai bun de o(n^4), (fara gauss). Puteam sa ma folosesc de observatia asta?
Memorat
geniucos
Vorbaret
****

Karma: 21
Deconectat Deconectat

Mesaje: 199



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Februarie 21, 2015, 15:32:25 »

La bujor, eu am facut gauss fara coloana cu rezultatele(pe care ai un 1 si multi de 0 in general) si practic aia era forma generala a matricei iar tu chimbai doar coloana cu rezultate.Retineai ce operatii faceai la gauss-ul normal si cand voiai pentru o configuratie fixa de rezultate sa vezi solutia, simulai mai intai toate operatii(doar pe coloana aia) si apoi le gaseai.Mi s-a parut mega-smechera ideea Smile
Memorat
cnitv1
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 21, 2015, 15:38:20 »

cu gauss am facut-o pana la urma, fix pe ideea pe care ai descris-o.
dar ma gandeam ca daca coloana termenilor liberi este: un element 1 iar celalate zero, atunci matricea pe care vreau sa o calcluez este chiar inversa matricei citite (matricea B este inversa matricii A daca si numai daca A*B=B*A=In (In=matricea unitate, cu 1 pe diagonala principala si 0 in rest)).
Memorat
geniucos
Vorbaret
****

Karma: 21
Deconectat Deconectat

Mesaje: 199



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Februarie 21, 2015, 15:41:22 »

Daca am inteles bine ce zici, e inversa doar cand ai elementul de 1 pe undeva pe diagonala ceea ce e dubios ca e matrice de N pe N + 1
Memorat
cnitv1
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 21, 2015, 15:44:24 »

eu ma refeream la inversa matricii citite, care e N*N, nu la matricea de la gauss.
Memorat
Impaler_009
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 21, 2015, 15:46:58 »

Da, intr-adevar inversa matricei B e unul din raspunsurile posibile.
Se poate rezolva in O(N^3) cu o variatie de Gauss: http://en.wikipedia.org/wiki/Gaussian_elimination ceea ce este similar cu ce ati facut amandoi.
Memorat
Challenge
Strain


Karma: 18
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Februarie 21, 2015, 15:49:05 »

Clasamentul a fost dezghetat. Puteti vizualiza rezultatele finale!
Memorat
corul_barbatesc
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Februarie 21, 2015, 16:02:31 »

No bine, problemele o fost destul de ferchese, si a fost o placere pentru noi sa mai luam o pauza de la cantat pe la nunti si botezuri si sa participam la aist concurs de mare amploare. Salutari din Finteusu Mare! Asteptam runda 2!
Memorat
florin.elfus
Strain
*

Karma: 109
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Februarie 21, 2015, 16:12:05 »

La Pinball, de ce era limita de timp asa mare? Se putea face in O(N + M) Smile Also, ati avut o idee buna sa nu dati elemente egale, altfel problema devenea foarte jegoasa si plina de cazulete.

Pentru cine e suficient de masochist sa rezolve problema in cazul cu elemente egale, puteti incerca aici: http://www.spoj.com/problems/HILO/

Au fost dragute problemele, mi-au placut in special cea cu livada si cea cu meciul. Felicitari pentru runda!
« Ultima modificare: Februarie 21, 2015, 16:42:10 de către Florin Chirica » Memorat
Vasilica007
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Februarie 21, 2015, 16:13:44 »

+1 corul_barbatesc
Memorat
Impaler_009
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Februarie 21, 2015, 16:21:40 »

Da, si solutia noastra e O(N+M) la pinball. Dar ,vezi , unii ne acuza ca punem timpi prea mari, unii ca punem timpi prea mici. Smile) E greu sa satisfaci pe toata lumea.
Memorat
mihaipopa12
Client obisnuit
**

Karma: 74
Deconectat Deconectat

Mesaje: 64



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 21, 2015, 16:35:38 »

Felicitari pentru runda, a fost reusita Smile cand se adauga problemele in arhiva?
Memorat
UPB_Radu_Stefan_Silviu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 21, 2015, 16:47:16 »

Exista o discrepanta intre cei care au facut problema invazie cum trebuie si cei ce au bagat brut.
Ideea este ca poate o faceau mai multi cu brut, dar cei mai incercati se chinuiau sa gaseasca o structura de date care sa optimizeze operatiile.

Dupa parerea noastra, ar trebui sa se puncteze doar solutiile corecte.
Memorat
Impaler_009
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Februarie 21, 2015, 16:52:53 »

Nu ar fi corect nici fata de cei care au rezolvat-o sa se trezeasca cu ea nefacuta. Oricum cei care au facut-o cu brut sunt destul de jos in clasament si nu cred ca vor afecta clasamentul pe parcursul turneului. Si da, stiu ca sunt un prost. Smile)
Memorat
UPB_Radu_Stefan_Silviu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Februarie 21, 2015, 17:07:22 »

Felicitari pentru runda si pentru enunturile simpatice!

PS: Poza nu era pentru tine Very Happy
Memorat
Impaler_009
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Februarie 21, 2015, 17:31:38 »

Problemele se gasesc acum in arhiva ACM. Probabil o sa schimbam testele la Invazia ca macar in arhiva sa fie trecuta cu teste bune.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Februarie 21, 2015, 18:03:14 »

Care-i treaba cu porcul?
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines