Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Putin ajutor !  (Citit de 5939 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
tiby10
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« : Ianuarie 21, 2015, 16:09:16 »

Buna, sunt sa zicem nou in ale programarii, sunt in a 10a si am facut c++ 1 an si ceva. M am apucat nu de mult sa invat c# crezand ca ce fac la scoala o sa mi fie de ajuns(c++ ma refer). Ce vroiam sa va intreb, cam pentru un incepator,  de la care arhiva ar trebui sa incep si sunt ceva tutoriale pe aici de c++ din care sa invat progresiv? sau sa fac probleme si sa mi dau singur seama? Multumesc!
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 22, 2015, 21:23:06 »

C++ este de ajuns pentru un incepator.  Smile Depinde ce vrei sa faci. Daca te intereseaza algoritmica invata bine C\C++. Tutoriale despre C++ gasesti peste tot pe web, e.g. http://www.cplusplus.com/. Dupa ce inveti sa il foloesti, eventual si OOP, apuca-te de rezolvarea de probleme. Daca te intereseaza olimpidele, pe la clasa a 10-a se da Lee (asa ii se spune parcurgerii in latime, sau Bellman-Ford-ului cand este aplicat pe matrici  Rolling Eyes), putina programare dinamica si probleme cu siruri de caractere. Incepe sa rezolvi probleme propuse la locala, judet si cele de din arhive. Vezi ca nu intotdeauna o stea dificultate inseamna cel mai usor  Smile. Parerea mea este sa te gandesti cat mai mult la o problema, si asta nu inseamna 10 minute, pentru ca asa te dezvolti. Daca nu iti dai seama de idee, abia atunci utita-te pe solutia oficiala sau intreaba pe forum.
Memorat
Owlree
Strain
*

Karma: 16
Deconectat Deconectat

Mesaje: 27



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 03, 2015, 17:39:29 »

Poți lua o carte de C++ (dacă iei, ai grijă ce carte iei) și să înveți progresiv, dar nimic nu se compară cu experiența pe care o capeți lucrând.

Edit: când am zis lucrând nu mă refeream neapărat la un job, ci la lucrând acasă de bunăvoie. Very Happy
« Ultima modificare: Februarie 03, 2015, 18:17:02 de către Robert Badea » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines