Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Propunere: Un nou tip de concurs de info  (Citit de 8967 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
DreamWorks
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10


Pana-de-vultur


Vezi Profilul WWW
« : Aprilie 11, 2006, 09:56:56 »

O sa fie o poveste lunga  Very Happy si poate cam utopica.

Cu siguranta ati jucat macar o data FAZAN (cu cuvinte). M-am uitat azi la tv pe Extreme Sports si ei au adaptat varianta lor de FAZAN (P.I.G.). Pentru sporturi: 4 concurenti - la fiecare runda comisia propune un "trick" care trebuie executat de fiecare pe rand. O greseala este sanctionata cu cate o litera: P apoi I si in final G. Cine le strange pe toate e afara din joc. Ultimul ramas "in viata" e castigator.

Ei bine, eu propun P.I.G. in varianta informatica  Very Happy dar nu numai pentru 4 concurenti ci pentru oricati:
Comisia propune la fiecare runda cate o problema. Participantii programeaza, li se acorda un anume interval de timp pentru rezolvare (30 min - 1 ora). Apoi se face evaluarea. Ei aici mai e de gandit (astept idei):

1. Se evalueza "clasic" adica pe 10-20 de teste ale comisiei si cine pica unul sau mai multe teste primeste o litera
2. Comisia propune un singur test cu care sunt evaluate toate sursele. Apoi unul din concurenti, avand statut de "lider" ** propune inca un test facut de el. Orice sursa care pica fie pe testul comisiei fie pe testul liderului primeste o litera.

**la prima runda liderul este ales aleator si isi pastreaza statutul doar daca nu este amendat cu o litera in runda curenta (caz in care noul lider devine aleator unul dintre cei care nu au fost amendati)....

Deocamdata, e doar o idee... si daca o s-o agreati, va necesita multa munca. Dar daca este adevarat ceea ce scrie pe forum, prin implicare si dedicatie se poate realiza orice.

Astept pareri/sugestii...  Very Happy
« Ultima modificare: Aprilie 11, 2006, 09:59:40 de către DreamWorks » Memorat

gogu
Client obisnuit
**

Karma: 42
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 11, 2006, 12:26:06 »

E o idee buna dar cred ca ar fi destul de greu de pus in practica.
Cum rundele sunt scurte trebuie sa dai probleme mai usoare si asa poate sa dureze concursul ore in sir.
Daca ai rabdare si se gasesc propunatori, s-ar putea incerca, nu stiu cat de usor ar fi sa se implementeze.
Ar trebui lucrat la reguli putin, sa fie un numar maxim de runde, daca gresesti un singur test sa primesti alta pedeapsa decat daca nu iei nici unul.

In caz ca vrei concursuri alternative, eu ma gandesc la doua optiuni.
Mult mai grea de implementat ar fi varianta in care fiecare concurent face un program pentru un joc si la final programele sunt puse sa concureze intre ele.

Cel mai simplu tip de concurs alternativ cred ca ar fi unul asemanator cu challenge de pe http://www.spoj.pl/
De obicei se da o problema NP-completa sau oricum imposibil de obtinut un rezultat optim pentru ea in timpul limita acordat si fiecare incearca sa obtina cat mai multe puncte.

Punctajele sunt in functie de o formula care vede cat de buna e solutia ta si sistemul asta cred ca e compatibil cu evaluatorul infoarena pentru ca poate acorda punctaje arbitrare daca se foloseste un verificator.

Problemele de genul asta sunt destul de interesant unele dar un clasament care implica mai multe probleme e mai greu de facut.
Eu chiar as vrea sa vad o arhiva pentru probleme de genul asta. Poate se foloste si obtiunea de punctaj maxim/problema care vad ca o are site-ul.
Oricum, e decat o idee, poate prea fantezista!
Memorat
StTwister
Client obisnuit
**

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 86



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 11, 2006, 15:57:59 »

Ar fi fain concursuri unde programele concureaza intre el, un fel de AI. Si sa se desfasoare de exemplu pe perioada a 3-4 zile in care concurentii pot sa lucreze, pentru ca apoi sa se faca o evaluare gen "fiecare cu fiecare". Un exemplu ar fi http://www.codecup.nl, dar la o scara mult mai mica, concursuri mai simpl, pe o perioada de cateva zile, nu cateva luni.
Memorat
vanila0406
De-al casei
***

Karma: -174
Deconectat Deconectat

Mesaje: 107


Be wise,be smart,be like me!


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 14, 2006, 12:23:51 »

Super idee!Stii insa cum poate fi pusa in praktika?
Memorat

Only one thing I know:Death is the best way to a better life.
tudalex
Strain
*

Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 19, 2006, 08:36:36 »

o idee de inteligenta artificiala est Project Hosimi de la imagine cup
este o intrecere intre coduri de inteligenta artificiala pentru un joc de strategie cu 2 playeri
Memorat

"Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, dar de prima inca nu sunt sigur" Albert Einstein
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines