Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Yakutsk 2014  (Citit de 4109 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
dariusdarius
Client obisnuit
**

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« : Iulie 09, 2014, 13:20:27 »

Ieri a fost a doua proba a olimpiadei pluridisciplinara "Tuymaada" din Yakutsk, Rusia. Rezultatele la informatica sunt urmatoarele:

1 ) Marian Darius 541, Aur
2 ) Gramatovici Paul 489, Aur
3 ) Ionescu Teodor 463, Aur
4 ) ...
5 ) Muntean Radu 401, Argint
6 ) ...
7 ) Valeanu Alexandru 353, Bronz
8 ) ...
9 ) Stavarache Eric 320, Bronz

As dori sa va impartasesc cateva experiente pe care le-am trait toti aici:
     - in prima zi a concursului am avut 5 probleme in 5 ore, iar in ziua doi 3 probleme, dar tot in 5 ore (de ce, nu stiu).
     - problema B din ziua 1 avea scris in enunt limita k <= 2.000, dar testele considerau k <= 20.000 . Concursul era full feedback, adica dupa fiecare submisie stiam scorul pe ea. Il voi da aici exemplu pe Paul Gramatovici, care aproximativ 3 ore din concurs s-a chinuit sa gaseasca greseala in solutia sa care tot lua 50p, desi era perfecta. In ziua 2 am fost anuntati ca testele s-au schimbat si sursele s-au reevaluat, astfel punctajele devenind corecte, insa nimeni nu ne-a dat timpul pierdut degeaba inapoi...
     - problema D din ziua 1 ne explica in jumatate de pagina cum o matrice de NxN are coltul stanga sus in (0, 0) iar coltul dreapta jos in (2*N - 1, 2 * N - 1), pentru ca apoi problema sa ceara numarul minim de "polylines", cuvantul nefiind folosit nicaieri altundeva. Eu am stat aproximativ 20 de minute pana sa intuiesc din exemplu si intrebari puse comisiei nevorbitoare fluent de engleza ce anume vrea problema. Bineinteles, a fost cea mai grea din concurs, 32 de participanti, 32 de punctaje de 0.
     - in ziua 2, a fost o problema tehnica: s-a intrerupt curentul timp de aproximativ o ora. Unii concurenti au pierdut o parte din munca lor (nu e cazul romanilor). In perioada de o ora pauza in mijlocul probei, comisia ne-a luat pe toti si ne-a pus intr-o sala de clasa si ne-a explicat solutiile problemelor din ziua 1. Concursul s-a prelungit in schimb cu o ora, ceea ce a fost oarecum ok.
     - problema C din ziua 2 a semanat oarecum cu "blackjack" din ultimul baraj al lotului de seniori, in sensul ca afisarea unui simplu "1" iti aducea 60 de puncte. Este bine ca lotul ne invata ca astfel de lucruri se pot intampla  Very Happy

Overall, se poate spune ca aceasta olimpiada se putea desfasura si mai bine, cel putin la informatica. Desi din cate am vorbit cu alti participanti, si la restul materiilor au fost probleme.
« Ultima modificare: Iulie 10, 2014, 10:19:30 de către Marian Darius » Memorat
a_h1926
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 317
Deconectat Deconectat

Mesaje: 385



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 09, 2014, 22:08:48 »

Felicitari tuturor! Ati adus rezultate superbe, in ciuda problemelor tehnice pe care le-ati intalnit!
Memorat
GavrilaVlad
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 222



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 10, 2014, 14:16:23 »

Felicitari intregii echipe pentru rezultate, si lui Darius pentru impresiile scrise!  Winner 1st place Winner 1st place Winner 1st place Winner 2nd place Winner 3rd place Winner 3rd place

     - problema C din ziua 2 a semanat oarecum cu "blackjack" din ultimul baraj al lotului de seniori, in sensul ca afisarea unui simplu "1" iti aducea 60 de puncte. Este bine ca lotul ne invata ca astfel de lucruri se pot intampla  Very Happy

V-am zis eu ca problema era buna. Tongue  Acum serios, ne vom stradui ca pe viitor sa nu mai fie situatii de genul acesta. Smile
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 11, 2014, 20:49:07 »

Pacat ca s-au intamplat astea Sad. A luat destul de mult din placerea concursului din cate cred,

Pana la urma insa tot ati demonstrat valoarea Romaniei, felicitari Smile
Memorat
thewildnath
Strain


Karma: 9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 17



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 11, 2014, 22:52:38 »

Foarte multe felicitari echipei romaniei Very Happy
Memorat
SRadu
Client obisnuit
**

Karma: 31
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iulie 12, 2014, 13:18:32 »

Felicitari!
Memorat
xtreme77
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 69



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iulie 13, 2014, 15:18:54 »

Felicitari tuturor!Este o mare performanta!  Applause
Memorat
pitrada
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 17, 2014, 13:05:19 »

Felicitari!
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines