Pagini: 1 2 [3] 4 5   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Politehnica vs. UNIBUC  (Citit de 173843 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Mira
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #50 : August 28, 2006, 11:23:58 »

Dupa parerea mea, UPB-Facultatea de Automatica si calculatoare este foarte potrivita pentru cei care apartin categoriei: "Iata ce pot face doua maini dibace". Este o facultate de inginerie in adevaratul inteles al cuvantului. Daca te duci acolo numai cu un background de matematica+informatica-algoritmica si speri sa faci numai programare, ai ales gresit ! Daca insa vrei sa intelegi cum "ajunge" calculatorul sa faca ceea ce ii spui tu, adica sa intelegi cum se ajunge de la "for ...do ... if ... then ... goto ... " si mai stiu eu ce - la miscarea efectiva a electronilor prin circuite, asta e locul unde poti afla ! E o facultate grea, cu materii aride in primii doi ani, dar cu satisfactii intelectuale pe masura in urmatorii. Este o facultate in care poti face cercetare competitiva, cu profesori de renume international (ex.: prof.Nicolae Tapus), o facultate in care iti poti pune in practica idei originale (vezi concursurile internationale studentesti anuale cu realizari practice sponsorizate CSIDC-IEEE sau Windows Embedded). Nu intamplator diploma de absolvent de Automatica este una din cele mai cautate pe piata fortei de munca, atat in tara, cat si in afara.
Pretul platit: lipsa timpului liber pe o perioada de 4-5 ani. E mult ? E putin ? Depinde ce vrea fiecare de la viata ...
Observatie: cazul lui Silviu, care si-a luat toate examenele invatand numai in sesiune, nu este unul reprezentativ. In general se munceste mult pe tot parcursul anului...  Think
Memorat
vladcyb1
Vorbaret
****

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 166



Vezi Profilul
« Răspunde #51 : August 28, 2006, 13:04:46 »

 Huh Sa inteleg ca daca urmezi Automatica si Calculatoare este aproape imposibil sa ti iei si un job prin anul III ?
Memorat

Vlad Berteanu
DeadStar
Client obisnuit
**

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #52 : August 28, 2006, 14:17:15 »

Nu este imposibil, chiar cunosc pe cineva care este in anul 3 si are job. Probabil iti este un pic mai greu.
Memorat

svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #53 : August 28, 2006, 15:50:15 »

Fratele meu a avut slujba in primii ani de facultate, apoi din anul 3 a inceput sa o lase mai moale cu slujba pentru ca ii placea ce facea la facultate Smile
Memorat
Mira
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #54 : August 30, 2006, 09:03:19 »

Nu este imposibil sa iti iei un job, dar, ca orice lucru in viata, totul are un pret. Sunt job-uri si job-uri, asa cum sunt oameni si oameni. Daca angajatorul te lasa sa iti iei liber in sesiune si daca iti poti recupera cumva toate laboratoarele cu prezenta obligatorie ... poate fi OK, dar, evident, mult mai obositor. Unii pot rezista la un asemenea efort, altii nu ...
Profesorii sunt insa unanim de acord in a-si sfatui studentii sa nu isi ia un job pe perioada facultatii decat daca acest lucru le este absolut necesar. Motivul: nu mai au suficient timp sa asimileze materia la un nivel ridicat, ci cel mult "pe linia de plutire". Am citit de-a lungul timpului niste articole pe aceasta tema scrise de dna prof. Irina Athanasiu si de dl. prof. Nicolae Cupcea (pe atunci decan al Facultatii de Automatica si Calculatoare). Ambii isi exprimau regretul ca multi studenti buni se "pierd" pentru ca sunt tentati de moda de a-si lua un job in timpul facultatii, chiar daca nu au neaparat nevoie de bani. Conditia de vechime minima ceruta in general de angajatori cade din start, caci nu s-a pus niciodata problema ca un absolvent de Automatica sa nu isi gaseasca un job dupa absolvire, chiar daca nu are experienta. In plus, problema cu experienta se rezolva prin stagii de practica (eventual platite, in functie de angajatori) pe perioada verii.
Ideea era ca facultatea se poate face in doua moduri: temeinic sau "ca gasca prin apa". 
Inca o data: depinde ce vrei de la viata ...  Think
« Ultima modificare: August 30, 2006, 09:06:06 de către Mira » Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #55 : August 31, 2006, 00:03:50 »

Ok, sunt de acord cu Mira ca sunt oportunitati chiar meserie in Politehnica. Sunt carca de laboratoare (nu stiu cat de utile) sponsorizate de diverse firme (Microsoft, Softwin, Oracle) cu scopul vadit de a obisnui studentii cu tehnologiile lor si de a racola pe cei buni. Sunt si o serie de profesori capabili. Eu nu m-am bagat in laboratoarele mai sus aminitite cum nici nu am intalnit nici un profesor meserias (de info) pana acum. Exista o exceptie in persoana domnului profesor Paul Cristea (un om foarte valabil - profesor de Electrotehnica) care face research in Digital Signal Processing si in Bio Engineering - unde informatica/algoritmii au partea leului. Probabil vor urma in anii urmatori niste intalniri care merita toti cei 2 ani in mare parte irositi.

Revenind la o alta idee aminintita de Mira: daca ai "the knack" si iti place sa vezi electronii miscandu-se cand faci un for, Politehnica ar putea fi locul potrivit. Da si nu. Da pentru ca daca ai vrea lucrul asta cu adevarat ai putea sa inveti singur unele chestii mai usor decat in alte facultati (in principiu ai mai multe sanse sa gasesc cartile care iti trebuie mai repede), nu pentru ca respectivele cursuri se fac foarte prost.

Tragedia studentului bun la info e ca pana isi da seama de ce face tranzistoare si electrotehnica deja e cazut in ignoranta de foart mult timp. E foarte bine sa stii asa ceva, singura problema e modul in care se preda. Daca scopul cursului de Electrotehnica si DCE este sa ma invete ce e in spatele cutiei langa care imi petrec mare parte din viata, atunci in primele ore proful sa-si motiveze cursul, sa ne spune de ce ne dam cu capul de pereti sa-i intelegem materia, etc. Nu sa vina cu afirmatii de genul "Ca stim circuite trebuie sa invatam: DCE1, SCD si CIL" (faassss). Asta pentru ca majoritatea studentilor "nu stiu ce vor de la viata" sau "stiu dar stiu prost" (de aici toata povestea cu angajatul, cu fugitul din fata greului si ignorarea unor materii care pot fi esentiale). Eu unul sunt obisnuit sa mi se ofere o motivatie pentru un efort pe care il depun intr-o directie. Nu studiez un curs pentru ca e in programa sau pentru nota - cel mult fentez cursul in sesiune dupa schema cunoscuta Tongue. Acumulez informatie cu adevarat doar daca sunt interesat de domeniu sau daca mi s-a starnit curiozitatea. Ei, aici gresesc grav profesorii nostri: nu stiu sa-si vanda materia. Nu stiu sa-si convinga studentii sa invete, nu stiu sa le trezeasca interesul, sa-i faca sa caute, etc. ci se supun aceleasi cadente in fiecare ani: alte fete, aceleasi cursuri. Din cand in cand, mai vine cate o restructurare care in loc sa fac un curs mai bun combina doua cursuri intr-unul si mai mare, mai greu si, implicit, mai nasol.

Singurele motivatii care raman in capul studentului sunt din categoria "asa trebuie", "pentru ca vreau sa termin anul doi fara restante" (asta e mea Very Happy), "pentru diploma", "sa ma angajez dupa facultate si sa fac bani", "pentru ca vreau sa am 10 pe linie", "de ce nu as avea si eu bursa" si eventual "pentru ca stiu ca Java e marfa si vreau sa invat mai bine". Aici e adevarata problema si asta rezulta din "pasiunea" cu care profii isi predau cursurile.

Later edit: Impresia pe care o am dupa majoritatea cursurilor e ca profesorii sunt foarte putin interesati de ce reusesc *efectiv* sa-i invete pe studenti. Si mai putin de cum sa faca un curs astfel incat sa minimizeze durerile de cap ale acestora. Si muuult mai putin de cum sunt orele. Vin, bifeaza capitolele x, y, z intr-un singur curs si viata merge mai departe.

Toate cele bune,

Silviu
« Ultima modificare: August 31, 2006, 00:10:43 de către silviug » Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Mira
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #56 : Septembrie 01, 2006, 08:39:30 »

Nu cred ca exista facultate in lumea asta in care absolut toti profesorii sa fie si sa aiba cursurile asa cum si-ar dori studentii lor .
Eu am terminat Automatica (Calculatoare) cu ceva timp in urma, dar daca as fi acum in clasa a XII-a tot acolo m-as duce, fara ezitare, cu toate ca primii doi ani mi s-au parut un cosmar.
Am o sugestie: sunt convinsa ca toata lumea de pe acest forum a auzit de Mugurel Ionut Andreica. Ceea ce nu cred ca stie toata lumea este ca el a terminat anul acesta Facultatea de Automatica si Calculatoare din UPB ca sef de promotie, cu media 10. Poate il puteti contacta cumva, sa aflati si parerea lui pe marginea acestui subiect. Poate dupa cinci ani lucrurile se vad altfel decat dupa doi ...
 
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Septembrie 01, 2006, 20:10:37 »

L-am contactat de vre-o saptamana si cand isi face timp va posta si el.
Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #58 : Septembrie 02, 2006, 01:27:36 »

In urma insistentelor lui Cosmin [ trebuie sa-mi amintesc sa-l pun pe offline pe mess ca sa nu ma mai bata la cap cu post-ul asta, cu concursurile la topcoder si altele Smile ], imi exprim si eu propriul punct de vedere. Eu tocmai am absolvit Automatica anul asta  si nu voi face o comparatie cu UniBuc (habar n-am ce se intampla pe-acolo), ci imi voi prezenta parerea mea despre cursurile din facultate, bazata pe experienta proprie. Mentionez ca, intre timp, programa s-a schimbat un pic. Sunt mai putine curusri de electronica, un curs suplimentar de algoritmi (asa am auzit) si.. altele (pe care, probabil, le voi afla vrand-nevrand, intrucat anul acesta voi fi asistent la mine la facultate)




Anul 1
------

Sem 1
-----

* Programare - prof. Valeriu Iorga (http://cs.pub.ro/~programare/)

Am luat 10 pt ca m-am calificat la finala ACM => nu m-am dus la nici un curs. La un moment dat mi-a parut rau, pt ca eu eram atunci pascal-ist si as fi putut sa invat C. Intre timp, nu-mi pare rau, pt ca, oricum, am invatat chestiile care se faceau la programare cu alte ocazii.

* Algebra - prof. Ana Nita

Preda misto Ana Nita. Chiar imi placea sa merg la cursurile ei, desi eu nu sunt un mare "Math fan". Insa erau chestii logice si interesante [ in felul lor ; nu la fel de interesante pt mine ca niste algoritmi smecheri Smile dar in mod sigur interesante ]

* Analiza I - prof. Octavian Stanasila

Merge. Si Stanasila a predat misto. Nu sunt eu mai impresionat pt ca matematica it's just not my thing [ partea de  probabilitati mi-a placut mai mult, deoarece se aplica si in unele probleme de info Smile ]

* Mecanica - prof. N.Enescu  [ acum e curs optional, din cate stiu eu ]

Mie mi-a placut mecanica. Poate pt ca si in liceu mi-a placut fizica, iar partea de mecanica (din liceu) era cel mai simplu de inteles.

* Introducere in Informatica - prof. Francisc Iacob

Am luat si aici 10 fara examen, pt ACM Smile . Nu are legatura cu algoritmi, ci cu calculatorul: reprezentari ale numerelor in cod direct, invers, alte chestii despre calculator Smile [ nu le mai tin minte: nu erau chestii prea grele si de aia cursul mi se parea cam plictisitor ]

* Istoria Filosofiei

2 referate si ai scapat.
Curs cam plictisitor, chiar si pt cineva interesat de filosofie (ca mine).

Sem 2
-----

* Analiza II - prof. Octavian Stanasila

Integrale (de diverse tipuri), Derivate si altele.
Mi-a placut mai mult ca Analiza I. Teoria era, per ansamblu, mai putina, iar problemele mai interesante [ pt mine ]

* Ecuatii Diferentiale - prof. Ana Nita

Teorie mai putina decat la Algebra (mai putine ore de curs pe saptamana). Metode de rezolvare ale unor ecuatii diferentiale standard. Ce a fost mai interesant la examen este ca exista si ecuatii diferentiale care nu au o forma standard si trebuie sa faci diverse inlocuiri, eventual mai multe, pt a le aduce la o forma standard. Numai ca aceste inlocuiri trebuie sa le "vezi" [ m-am simtit ca la problemele de info unde trebuia sa gasesc o idee smechera Smile ]. In urma examenului, am luat 9 si un pic la cursul asta Smile pt ca nu "vazusem" 2 ecuatii din astea smechere la examen (din 3). Am rugat-o pe profa daca poate sa-mi mai dea alte ecuatii sa le rezolv, ca sa-mi maresc nota atuncipe loc. Cu chiu cu vai, mi-a mai dat 4 ecuatii.. guess what ? tot din astea "smechere".. credeam ca s-a cam terminat totul atunci Smile dar, cu rabdare, mi-a "picat fisa" la toate 4 [ cine stie cum s-o fi intamplat ] si am luat 10.

*  Fizica I - prof. Dan Iordache

Destul de multa teorie, destul de multe ecuatii, destule concepte noi. Cu participare la sesiunea de comunicari stiintifice si cu niste teste din timpul anului se puteau obtine bonusuri. Problemele la examen le dadea dintr-o culegere a lui de probleme (ce continea multe probleme, din fericire si cu rezolvari).

* Electrotehnica I - prof. Paul Cristea

Profu preda misto. Seminarul e foarte inteligibil.

* Prelucari de Date

Ceva cu osciloscoape si distributii normale si Student (nu prea interesant, dupa parerea mea ; nici foarte multa materie de invatat pt examen)

* Structuri de Date si Algoritmi - prof. Valeriu Iorga (http://cs.pub.ro/~sd/)

Am luat 10, ca si la Programare. Mai nou, cursul se numeste doar "Structuri de Date" si am fost si eu asistent la acest curs anul trecut. Iar la laboratorul meu am facut chestii misto Wink [ pe cat de misto sunt in stare studentii sa "inghita" Smile ]




Anul 2
------

Sem 1
-----

* Electrotehnica II - prof. Paul Cristea

Profu a venit mai rar. In locul lui a venit o alta profa (Tuduce), care scria tabla dupa tabla Smile Seminarul e inteligibil
(adica ok). Laboratorul l-am facut cu unul care se credea comandor la aviatie Smile [ sau poate chiar era ] si cu un barbos Smile [ ala era mai de treaba si (mai) explica daca-l intrebai ]

* Fizica II - prof. Dan Iordache

Ca la Fizica I. Numai ca aici am inceput si eu sa inteleg cum se rezolva (mai mult sau mai putin) problemele si nu mai
consider ca am avut noroc la examen Smile [ cum a fost cu problema de la fizica I ]

* Dispozitive si Circuite Electronice - prof. Nicolae Cupcea

Cu si despre tranzistoare. Multa materie, multe scheme. Cam greu de dedus logic toate formulele (mai sarea peste unele etape din demonstratie). Destul de greu. M-am stresat la materia asta ca sa invat toata materia. Se poate invata si dupa subiecte - se gasesc prin caminele din Regie (asta nu micsoreaza prea mult materioa pe care tb sa o inveti, insa)

* Programare in Limbaj de Asamblare - prof. Vasile Lungu

Am invatat, la laborator, cateva chestii despre programarea in asamblare. Mai mult am invatat singur. Pt cine are experienta cu programarea in ASM, se fac chestii mult mai simple. Teoria relativ simpla. Note destul de mari [pt cat invata studentii Smile ]

* Matematici Speciale/Avansate - prof. G.Simion

Lejer. Nici pe departe ca matematicile din anul I. prof f de treaba Wink

* Filosofie Cognitivista

2 referate si gata Very Happy

Sem 2
-----

* Circuite Integrate Liniare - prof. Nicolae Cupcea

Continuarea DCE. Un pic mai multa materie decat la DCE. Schemele si formulele parca sunt mai usor de retinut [ probabil ca dupa experienta DCE nu te mai sperie nimic Smile ]

* SCD (Structura Circuitelor Digitale ?) - prof. Nicolae Cupcea

Tot ceva gen DCE, dar cu alta nuanta. Parca ceva mai usor decat DCE si CIL.

* ASDN (A.. si S.. Dispozitivelor Numerice) - prof. Mircea Petrescu

Materie putina. Laborator ok (inveti despre dispozitive numerice : circuite AND, OR, functii logice, numaratoare, bistabili RQ si JK si chestii un pic mai complexe, dar usor de inteles cum functioneaza). Note mari, in principiu.

* Programare Orientata pe Obiecte - prof. Florain Moraru

Am invatat Java (care e, in principiu, un limbaj orientat pe obiecte). Cum preda si ce preda este criticat de multi, dar nu si de mine. Eu am fost multumit ca am avut ocazia sa invat Java (adica a trebuit sa invat, pt laboratoare, ceea ce oricum voiam sa fac candva.. si mi s-a parut o ocazie buna sa invat cu prilejul acestui curs).

* Metode Numerice - prof. Valeriu Iorga (http://cs.pub.ro/~mn)

Am invatat algoritmi numerici, ceea ce mi-a placut, pt ca am avut de implementat teme in C (diverse chestii legate de matrici si polinoame si teoria din spatele lor). Unele chestii m-au inspirat pt unele probleme de olimpiada Smile Acum nu se mai dau teme in C, ci in Matlab (nu stiu Matlab). Teoria e ok.. e ceva ce e mai greu sa inveti cu alta ocazie, de unul singur.

Am luat 10 si aici pt ACM-ul din anul anterior Very Happy




Anul 3
------

Sem 1
-----

* Teoria Sistemelor - prof. Sever Serban

E matematica: diverse probleme de reglare si stabilizare a unor matrici. Teorie destul de grea, probleme cam nashpa. Profu se enerveaza usor (si fumeaza mult). E ultima matematica pt cei care sunt la specializarea Calculatoare [ cei de la Automatizari mai au si Teoria Sistemelor 2 in alt semestru Smile ]

* Analiza Algoritmilor - prof. Cristian Giumale

Analiza de complexitate, teorie legata de algoritmi. Nu e vorba de algoritmi "smecheri", ci de o abordare teoretica a  algoritmilor, in general [ la laborator se fac algoritmi efectivi : nimic care sa ma impresioneze, insa.. cel mai greu a  fost, sa zicem, componentele biconexe ]

* Calculatoare Numerice I - prof. Adrian Petrescu

chestii legate de hardware, implementate intr-un limbaj de simulare hardware (Verilog, etc)

* Elemente de Grafica pe Calculator - prof. Florica Moldoveanu

exact ce spune titlul. destul de usurel. nimic prea avansat (chestii de geometrie si ceva algoritmi, dar la modul general)

* Masuratori Electronice si Sisteme de Masura - prof. M.Saracin

Despre osciloscoape si alte instrumente folosite la masuratori. Materie destul de multa (si nu e de logica, ci de memorare, in cea mai mare parte).

Sem 2
-----

* Protocoale de Comunicatie - prof. Valentin Cristea (http://cs.pub.ro/~pc)

la laborator: socketi, client DNS, client email, CGI-uri, aplicatie client-server de file-sharing, etc [ deci, programe pt
retea ]
la curs: despre protocoale de comunicatie Smile [ in retea, internet, etc ], ceva criptografie s.a.

* Inteligenta Artificiala - prof. Adina Florea (http://cs.pub.ro/~ia)

la laborator: se invata Prolog si un mod un pic diferit de a formula problema
la curs: cateva chestii interesante (dpdv conceptual)

* Calculatoare Numerice II - prof. Adrian Petrescu

vezi Calculatoare Numerice I

* Ingineria Programarii - prof. Florica Moldoveanu

elemente de "software engineering": diagrame UML, notiuni despre etapele de realizare ale unui proiect software (si  documentele asociate) s.a.

* Limbaje Formale si Automate - prof. Irina Athanasiu

Curs misto. Despre automate (finite, cu stiva, deterministe, nedeterministe), gramatici si chestii inrudite.

* Marketing Strategic

2 referate + un test destul de simplu




Anul 4
------

Sem 1
-----

* Retele de Calculatoare - prof. Nicolae Tapus

la curs: notiuni despre retele de calculatoare (Ethernet, alte tipuri de retele)
la laborator: aplicatii practice pe Linux (iptables, instalare server DNS, de email, de web, etc)

* Structura Sistemelor de Calcul - prof. Nicolae Tapus (http://cs.pub.ro/~ssc)

la curs: structura a diverse "sisteme"/arhitecturi (nu legate strict de calculator, ci mai generale)
la laborator: limbajul Python + altele (in esenta, simularea unora dintre structurile de la curs)

* Programarea cu Microprocesoare - prof. Nicoae Tapus (http://cs.pub.ro/~pm)

e un curs mai hardware-oriented. lab-ul a fost dragutzel (in felul lui) : am programat microprocesoare (nu de calculator, ci situate pe diverse placute), folosind limbajul lor specific (de programare) - un fel de ASM

* Sisteme de Operare - prof. Octavian Purdila (http://cs.pub.ro/~so)

la curs: despre S.O. (structura lor, etc)
la lab/teme: aplicatii user-space in Linux & Windows

* Baze de Date - prof. Mircea Petrescu

despre baze de date (teorie: forme normale, etc)
la lab: SQL

* Managementul Proiectelor

- un proiect + un test (nu chiar asa simplutz, dar usor de trecut)

Sem 2
-----

M-am ales specializarea (C3) + cursuri de la alte specializari

* Proiectarea Translatoarelor - prof. Irina Atahanasiu (http://cs.pub.ro/~pt)

la curs/lab: despre compilatoare (si proiectarea lor si elemente ale lor)
teme: lungi & grele (complexe)

* Proiectarea Sistemelor de Operare - prof. Octavian Purdila (http://cs.pub.ro/~pso)

la lab/teme: scrierea de module kernel atat pt Linux, cat si pt Windows
la curs: Linux & Windows maiin maruntaiele lor (la cursul din sem 1 erau privite din punctul de vedere al utilizatorului)

* Proiectarea Bazelor de Date - prof. Mircea Petrescu

* Programare Functionala - prof. Crsitian Giumale (http://cs.pub.ro/~pf)

Curs misto. programare functionala e o paradigma diferita de programarea imperativa (ca limbaje: Scheme, Caml, Haskell)

* Arhitecturi Paralele de Calcul - prof. Nicolae Tapus (http://cs.pub.ro/~apc)

Cam greu sa va zic despre ce e cursul, pt ca am luat 10 fara examen, pt ca, la finala ACM, am luat locul 5 la Parallel
Challenge (o competitie in ziua dinaintea finalei propriu-zise si care nu are nici o legatura cu problemele de la finala)




Anul 5
------

Sem 1
-----

* Algoritmi de Prelucrare Paraleli (APP) - prof. Valentin Cristea (http://cs.pub.ro/~app)

E ceva teorie, relativ interesanta (se discuta despre algoritmi paraleli)

* Sisteme de Programe pentru Relete de Calculatoare - prof. Valentin Cristea (http://cs.pub.ro/~sprc)

la laborator/teme: aplicatii pentru retele (XMLRPC, SSL cu certificat de autentificare, DHT - Chord, etc)

* Limbaje de Programare Distribuita - prof. Irina Athanasiu (sau Raluca Sauciuc) (http://cs.pub.ro/~lpd)

Limbajul Java, ca lb de programare distrbuita (aplicatii client/server pt file sharing, Java RMI, JMS, JMX, Enterprise
JavaBeans, etc)

* Interfete Evoluate - prof. Stefan Trausan

XML, OWL, RDF, XML Schema, etc [ limbaje bazate pe XML ]
elemente de "ergonomie" pt interfata om-calculator
etc

* Evaluarea Performantelor - prof. ? [ am uitat Smile ]

lejer. 3 referate duse la timp si ai 10 Wink

* Complemente de Informatica

elemente de Data Mining si Data Clustering


Sem 2
-----

proiectul de diploma [ 2 luni si ceva de frecat menta + 1 luna de bagat mare Smile ]




Cam astea ar fi cursurile din fac de Automatica & Calculatoare, pe care le-am urmat eu. Am luat 10 la toate examenele si am terminat ca sef de promotie. Nu am fost angajat in timpul facultatii, cu exceptia meditatiilor la informatica (acasa sau la liceul turcesc din Bucuresti). Am colegi care au fost angajati (full-time), dar.. nu le poti face bine pe amandoua (adica au facut un rahat la facultate chiar daca, poate, au reusit sa treaca examenele). Timp liber am avut mai putin, pt ca sunt destul de multe teme, in general (mai ales la specializareape care mi-am ales-o eu, care este cunoscuta ca find cea mai grea de la Calculatoare).

So.. se invata chestii interesante (legate de software), dar si chestii care m-au interesat mai putin [ de ex, cursurile de electronica, care ma interesau doar la nivelul de "popularizare a electronicii" Smile , nu la nivelul de a-i diseca maruntaiele Smile ].

Despre modul in care se predau cursurile, nu am comentat nimic. Profesorii iti raspund la intrebari (daca sunt punctuale si legate de subiectul pe care il discuta la cursul respectiv) - oricum nu vad cum altfel ar putea sta lucrurile, atata timp cat profesorul acela are planificat ce sa predea in fiecare curs. Unii profesori sunt mai prietenosi cu studentii, altii mai distanti.. dar asta sunt sigur ca e prin orice facultate.

Mult succes in alegerea pe care o veti face (Poli sau Unibuc) si sper ca ceea ce am scris eu sa va ajute s ava faceti cat de cat o idee despre ce se invata in Poli.
Memorat
Vivi
Vizitator
« Răspunde #59 : Septembrie 08, 2006, 06:36:41 »

Salut,

M-a rugat Mircea sa imi dau si eu cu parerea pe topicul asta.

Sa ma prezint, poate nu toata lumea ma cunoaste. Smile Ma numesc Octavian Costache, am absolvit UPB la Calculatoare, la sectia C4. Mi-am facut lucrarea de diploma despre agenti, apoi am facut si un master tot la Poli pe care l-am terminat anul trecut.

In timpul facultatii am fost freelancer si am facut multe lucruri pe langa facultate ( CV-ul meu e aici ). N-am fost insa niciodata angajat (prima oara cand mi-am facut CV-ul a fost dupa ce am terminat Masterul Smile ) si ma bucur ca asa au stat lucrurile. In momentul asta sunt angajat ca Software Engineer.

Am vazut ca in topic s-a vorbit despre doua lucruri:

1. Care e cea mai buna alegere: UPB, Univ, sau alte facultati.

Vorbind si cunoscand si absolventi de alte facultati (de prin US), am ajuns la concluzia ca lucrurile importante sunt

a)   Colegii si mediul concurential. Este important sa simti ca esti printre oameni destepti care sa te motiveze sa faci, sa vrei, sa iti bagi nasul si sa inveti. Este important sa te simti apreciat pentru teme, pentru ca inveti chestiile pe care le inveti si ca iti folosesc in mica competitie cu ceilalti.

b)   Profesorii care te inspira si cursurile lor. Daca un profesor nu reuseste sa te faca sa ti se para interesanta materia lui, foarte probabil ca nu o vei lua in serios si nu vei invata ce trebuie si cum trebuie.

La sfarsitul facultatii sunt mai multe calitati care sunt apreciate la tine ca programator si ca om: entuziasmul, faptul ca esti destept si iti merge mintea, pasiunea, dorinta de a rezolva probleme, lipsa arogantei, felul tau de a fi, pregatirea tehnica, gandirea algoritmica.

Facultatea iti ofera pregatirea tehnica: sa gandesti ca un developer, algoritmi, sa alegi solutii bune. Tot facultatea iti mai ofera si maturitatea gandirii. Imi pot inchipui ca in momentul in care faci o facultate gen MIT si intri in contact cu oameni extrem de destepti felul in care privesti lumea se schimba fata de atunci cand faci Poli Bucuresti.

O parte din restul calitatilor sunt dezvoltate de mediul in care inveti (colegii, profesorii care iti ofera inspiratia, faptul ca reusesc sa iti trezeasca pasiunea si interesul). Foarte multe dintre cele de mai sus tin de atitudinea pe care o ai in viata, de tine si nu atat de mult de facultatea pe care o faci.

Asta fiind spus, cat timp ai entuziasm si esti destept cred ca vei reusi sa ajungi foarte bun fara ca facultatea sa fie un factor esential.

2. Cum a fost UPB pentru mine?

Am intrat fara examen. Primii doi sau trei ani am invatat pentru ca trebuia. Nu mi-am pus prea multe intrebari existentiale, eram la Poli si invatam cat ma ducea capul. La inceput m-am descurcat ok, apoi am luat note destul de mici (culminand cu Analiza 2 si Fizica 2 pe care le-am trecut la limita cu 5 si n-am inteles nimic) dar n-am avut nici o restanta (si in general am avut media peste 8.50 - am terminat facultatea cu 8.99 Smile ).

Nu imi dau seama inca daca anii astia mi-au fost utili la ceva, probabil ca nu. Nici nu simt ca i-as fi irosit in vreun fel, mi-am facut prieteni, am mers la munte, am stat in camin, am facut webdesign. Nu toata viata este despre a face lucruri utile. Smile

Dupa ce au trecut anii astia au venit niste ani care mi-au placut. Unele materii ar fi meritat profi mai entuziasti si as fi avut de invatat chestii importante din ele (cum ar fi Ingineria Programarii) dar n-a fost sa fie. Altele au fost exact asa cum ar trebui si ma bucur ca a fost asa (Sisteme de Operare cu Tavi Purdila, unul din cursurile care mi-au fost cele mai utile pana acum).

Am ales C4 pentru ca voiam sa mai fac si freelancing si C3 mi se parea prea solicitant pentru ce imi doream eu de la viata. Mi-au placut cursurile, mi-au placut foarte mult Sistemele Multi Agent din care mi-am si facut lucrarea de diploma, Programare Functionala a fost un curs care deasemenea a fost foarte util.

Cam atat, ca si asa am scris cam mult. Smile
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #60 : Septembrie 29, 2006, 17:01:28 »

Daca as vrea sa fac o cariera in domeniul Inteligentei Artificiale, as putea sa realizez acest lucru in Romania ?

In majoritatea filmelor am observat ca Inteligenta Artificiala este strans legata de Robotica. In realitate nu am vazut nimic. Imi puteti spune ce este adevarat, pentru ca in mod sigur nu totul este adevarat ?
E aiurea intrebarea, stiu, dar vreau raspuns! Smile
« Ultima modificare: Septembrie 29, 2006, 17:42:04 de către Marius » Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #61 : Octombrie 03, 2006, 01:18:13 »

In Romania stiu doar de Mihai Oltean ca se ocupa serios de cercetare in domeniul Inteligentei Artificiale. Il stiu pentru ca la el mi-am facut lucrarea de licenta. Din ce imi spunea Florin Manea, la Universitate in Bucuresti nu se lucreaza pe asa ceva.
Memorat
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #62 : Octombrie 04, 2006, 08:18:29 »

La Facultatea de Mate si Info din Unibuc exista cateva cursuri in domeniu (unul de retele neuronale, unul de NLP), dar la un nivel destul de jos (cursuri introductive). Din cate stiu eu, ultimul rezultat semnificativ al cercetatorilor din Unibuc in Inteligenta Artificiala a fost obtinut de Cristi Grozea si Marius Popescu care au castigat o sectiune din concursul Senseval-3-English in 2004 (http://www.senseval.org/), un concurs important in NLP.
« Ultima modificare: Octombrie 04, 2006, 08:26:36 de către Florin Manea » Memorat
Mira
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #63 : Octombrie 10, 2006, 12:13:51 »

La Facultatea de Automatica si Calculatoare de la Universitatea Politehnica Bucuresti exista la specializarea  Automatica si Informatica aplicata cursuri de genul: "Sisteme de conducere a robotilor", "Inteligenta artificiala", "Vedere artificiala", "Bioinginerie", "Modelarea proceselor biologice" si "Sisteme inteligente de conducere", iar la specializarea Calculatoare cursuri de genul: "Inteligenta artificiala" si "Invatare automata". Nu stiu ce se face acum, dupa reorganizare, la fiecare din disciplinele de mai sus si nici cat de mult ar raspunde fiecare din ele la intrebarile tale.  Cu putin timp in urma exista chiar o directie de specializare axata pe robotica industriala, dar am inteles ca se facea mai mult teorie decat practica. Poate ar fi util sa intrebi direct la "sursa", respectiv Catedra de Automatica si Informatica Industriala - tel. 402 92 69 (sala ED 413)  sau Catedra de Calculatoare - tel. 402 93 33 (sala ED 100).
Succes !
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #64 : Septembrie 17, 2007, 21:03:16 »

off topic : stie cineva daca se poate intra cu mentiune m.e.c. (loc 5) obtinuta la concursul infoeducatie la poli buc fara admitere ?

Multumesc !
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #65 : Septembrie 17, 2007, 22:15:33 »

Nu se poate din pacate.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
byndrsn
Client obisnuit
**

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 72



Vezi Profilul
« Răspunde #66 : Septembrie 18, 2007, 00:05:01 »

In majoritatea filmelor am observat ca Inteligenta Artificiala este strans legata de Robotica. In realitate nu am vazut nimic. Imi puteti spune ce este adevarat, pentru ca in mod sigur nu totul este adevarat ?

Computer Science AI, ca multe domenii din Theoretical CS, are aplicatii in Robotics (printre altele). Sa zicem ca vrei sa construiesti un robot mecanic care sa traverseze un circuit, sau sa joace fotbal. Odata construit, e capabil sa loveasca cu piciorul sau cu capul, are senzori care ii spun pozitia (aproximativa) a mingii, a unui alt robot sau entitate din mediu, etc. Ca sa poata "juca" fortbal, trebuie sa fie programat si "invatat" sa joace. Asta inseamana, printre altele, ca un machine learning researcher (ML este un subdomeniu in AI) o sa se gandeasca la un algoritm pentru a juca fotbal (ai o serie de date de la senzori or whatever, si aceste date au o probabilitate asociata, si vrei sa optimizezi -- maximizezi/minimizezi -- some objective function in expectation -- loosely speaking, on average).

In mod similar, sa zicem ca vrei sa construiesti un robot virtual care face speech recognition (sa zicem, mimeaza human natural conversation for customer service, a la GOOG411). Human speech vine ca un semnal, important features sunt extrase din semnal, si trebuie sa gasesti un algoritm care "recunoaste" secventa rostita de pesoana de la capatul celalalt. Din nou, un algoritmist trebuie sa se gandeasca cum sa modeleze problema si cum sa o rezolve.

Cercetarea in AI (si nu numai AI) este "application driven". Sunt cercetatori in TCS (theoretical CS) carora le pasa doar de probleme, those precise mathematical statements that are hard to crack. In acelasi timp, sunt cercetatori care pornesc cu o problema din practica, o modeleaza, propun o solutie, si se intorc inapoi la practica (merge, nu merge, de ce nu merge, etc.) -- si ciclul se repeta. E drept, sunt putine povesti de succes in AI, dar sunt cateva. Plus, sunt foarte variate, si problemele din AI nu vin doar din robotica (multe vin din logica, game playing, gambling, online auctions, online prediction -- e.g., design an algorithm that forecasts the weather - is it going to rain tomorrow or not?). And many many others.

Exemple de aplicatii care folosesc AI si sunt oarecum successful:

- like/dislike prediction (sa zicem ca esti Netflix si vrei sa sugerezi unui customer ce filme sa inchirieze, bazat pe istoria customerului respectiv). The state of the art pentru movie prediction este o combinatie de algoritmi, multi inradacinati in machine learning -- google "Netflix challenge" if you haven't heard of it. Sau book recommendation de la Amazon.

- speech recognition -- see google voice local search (a.k.a., GOOG411), sau daca esti in the US, stii deja cu "cine" vorbesti cand suni customer service la AT&T or whatever.

- RoboCup -- the robot world cup (soccer playing robots)

- diversi roboti construiti pentru DARPA challenges -- niste colegi de-ai mei au construit de curand o masina cu auto-pilot care navigheaza fara interventie umana pentru DARPA Urban Challenge (au ajuns pana in semifinale parca)
« Ultima modificare: Septembrie 18, 2007, 01:37:33 de către Alina Ene » Memorat
amma_133
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #67 : Decembrie 14, 2007, 22:19:09 »

am citit acest topic si nu am reusit sa ma dumiresc. pentru o cariera de software developer care facultate ma ajuta mai mult? ca materii, profi, timp liber... (ma gandesc sa ma si angajez in timpul facultatii)
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #68 : Decembrie 14, 2007, 23:00:28 »

Alege viata! Alege UNIBUC!  Thumb up
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
amma_133
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #69 : Decembrie 14, 2007, 23:39:50 »

 la upb am inteles ca sunt ateliere microsoft, cisco, etc. exista aceleasi ateliere si la unibuc? (cursurile banuiesc ca sunt cam aceleasi ca la poli pe limbaje de prog., s.o., etc.)
Memorat
vladcyb1
Vorbaret
****

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 166



Vezi Profilul
« Răspunde #70 : Decembrie 15, 2007, 12:59:01 »

Daca vrei sa te angajezi in timpul facultatii iti spun ca la Politehnica, sectia calculatoare este imposibil. Eu sunt in primul an si in unele zile am 10 ore, acuma iarna plec pe intuneric si ma intorc pe intuneric in camin Smile .  Chiar daca fizica imi provoaca cosmaruri  consider ca am ales facultatea potrivita pentru ca intr-adevar se face treaba aici. Sa ti dau un exemplu : Avem o materie numita USO( Utilizarea sistemelor de operare ) unde invatam sa operam in linux. De obicei avem cam 30 pagini de invatat pentru un laborator si la fiecare laborator dam un test fulger cu 5 intrebari. Daca nu raspunzi corect la 3 dintre ele nu poti sa faci laboratorul, esti obligat sa pleci. Deci nivelul de seriozitate trebuie sa fie maxim.
    Parerea mea este ca trebuie sa alegi sectia calculatoare daca esti pasionat cu adevarat si vrei sa intelegi ce se intampla in spatele liniilor de cod pe care le scri.
Memorat

Vlad Berteanu
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #71 : Decembrie 15, 2007, 13:47:18 »

referitor la upb, cam cate locuri sunt pe an la camin...si cam cine intra(adica sunt repartizate pe mediile pe toata automatica sau doar la buget)? Nu de alta da sa stiu cand sa ma apuc serios de fizica ca sunt cam in pom cu mecanica
Memorat
vladcyb1
Vorbaret
****

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 166



Vezi Profilul
« Răspunde #72 : Decembrie 15, 2007, 14:13:07 »

Mai..daca esti admis la buget prinzi camin sigur. Nu stiu exact..dar cred ca se ofera camin si pentru cativa de la taxa. Eu zic sa te apuci puternic de fizica pentru ca e concurenta mare..de exemplu anul asta ultimul intrat la calculatoare buget a avut media 9.59. Mult succes in pregatire !

 P.S Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se intample !
 ( eu asta mi-am zis dupa prima saptamana la poli )
Memorat

Vlad Berteanu
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #73 : Decembrie 15, 2007, 14:22:32 »

Cam stiu cum sta treaba, ca am vorbit cu decanul de la poli din craiova si am fost la cateva cursuri pe la inceputu semestrului. In general nu prea ma deranjeaza daca stau mult pe la scoala(in cazu de fata), problema este sa nu fie inutil(cam cum este acum engleza). Si mai este si aspectul ca daca am timp liber ma obisnuies sa lenevesc.....
Cat despre admitere, cred ca anul asta a fost cam aiurea ca au fost subiectele de la mate mult prea usoare ceea ce a avantajat pe cei cu note mari la bac, care note....nu stiu cati le-au meritat(ma refer strict la ce se intampla la oral, la mine in liceu(faze demne de titlul de banc)).
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #74 : Decembrie 15, 2007, 14:53:26 »

Mie mi se pare ca la Poli nu as putea sa ma pregatesc in continuare in algorimtica. La Unibuc am foarte mult timp la dispozitie sa invat ce vreau si ce imi place. Oricum nu e visul meu sa ajung inginer, asa ca si eu consider ca am facut alegerea potrivita.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: 1 2 [3] 4 5   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines