Diferente pentru utilizator/cadmium_ intre reviziile #97 si #146

Diferente intre titluri:

Profil Voicu Mihai Valeriu
Profil Voicu Mihai-Valeriu

Diferente intre continut:

h2. Despre mine
* Ma numesc Voicu Mihai Valeriu Denisa
* -Sunt elev la ICHB (momentan)- Sunt elev•a la Colegiul National de Informatica Tudor Vianu (pe moment)
* Profesor indrumator: Pudak Nurberdiyev
* Sunt in clasa a 10-a
* Ma numesc Voicu Mihai-Valeriu
* Am absolvit ICHB-ul
* Nu o sa trec bacul decat daca pica iar poezie sau cv
* Asta ar fi tot
* ...
* A-mi cere o gluma este cea mai mare greseala pe care o puteti face. Cand sunteti prezentati cu aceasta optiune, refuzati respectuos. (daca va alegeti gluma, nu se pune)
* Sunt coordonator inactiv pe cf
* am implementat de 100 problema jolteon.
* am implementat de 100 problema flower %{color:white; font-size:4.5px} si am incercat sa trimit o solutie la partition, dar am luat 0 :(, dar am luat 100 la minmaxtree (cu multe optimizari de tip constanta 0.01) si am luat WA in mare hal la new_home APIO2018%
* am implementat de 100 problema islands
* am 'implementat':https://oj.uz/submission/1071977 de **100** problema beechtree IOI 2023
* mi-a luat 4 zile
* rog ignorarea existentei celor doi chinezi care au rezolvat-o intr-o ora si un sfert in timpul probei
* (Nu prea mai) sunt in comisia stiintifica a concursului 'InfoLeague':http://infoleague.net (pentru ca nu cred ca vom mai organiza)
* Am fost in comisia stiintifica a barajului de shumen/IZhO 2022
* Am fost in regretabila comisie stiintifica a Junior Challenge 2023
* M-a intrebat cineva o data "de ce *redacted* scrii asta? Cine? (cu sensul de 'cine te-a bagat in seama"). In apararea mea, exista oameni ca tine care in secunda asta isi pierd timpul citind asemenea paragrafe in loc sa mearga sa implementeze flower. Nu vreau sa implic ca nu as fi si eu vinovat de asemenea lucruri, dar zic si eu
* Sunt pasionat de arte si literatura. UPD: 12 Ianuarie: de acum, nu la fel de mult
* M-a intrebat cineva o data "de ce *redacted* scrii asta? Cine? (cu sensul de 'cine te-a bagat in seama"). In apararea mea, exista oameni ca tine care in secunda asta isi pierd timpul citind asemenea paragrafe in loc sa mearga sa implementeze flower. Nu vreau sa implic ca nu as fi si eu vinovat de asemenea lucruri, dar zic si eu.
* Urasc fizica
* Am parola la 'bleahbleah':https://codeforces.com/profile/bleahbleah si la 'Marinush':https://codeforces.com/profile/Marinush. S-ar putea zice, deci, ca sunt conturile mele
* Au schimbat parola la Marinush :(
* De asemenea, draga *[[REDACTED]]*, cand am bagat flower acum 3 ani (de la scrierea acestui comentariu), eu vedeam doar sa fie aint cu lichao si ma gandeam "wow". Imi cer scuze daca ti se pare penala acum, pentru ca este. Pana sa mai treaca 3 ani, baga tu te rog islands de 100 %{color:white;} nu ca ar fi greu, dar gen, o sa te distrezi%
* Ok neironic acum putin timp s-a mai trezit un alt *[[REDACTED]]* sa imi zica "uhhh, actually islands nu e asa grea, esti doar tu prost si nu stii sa implementezi". Ok bro. Ok. Literalmente se aplica cele din urma. Until further notice ceva ceva beechtree.
* Mi-a dat Mike Mirzayanov 'comment':https://codeforces.com/blog/entry/97372?#comment-1269403 la o postare pe cf
 
h2. Distinctii primite
** Am luat punctaj maxim la etapa judeteana, doar pentru a lua la etapa nationala cu %{color: cyan; font-size: 10px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;} 7% mai multe puncte -bulanite- in plus decat locul 2, castigand astfel  %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;} AUR%
** Am luat punctaj maxim la barajul pentru determinarea lotului national
** Am luat %{color: silver; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;} "Primul ARGINT"% (adica locul 5) la lotul national de juniori
** Buna ziua, ma numesc Voicu Mihai Valeriu si sunt din viitor. Sunt foarte acrit de la un eveniment recent care viza incompletitudinea existentei unei solutii la una din problemele din barajul antementionat. Ca atare, vreau sa mentionez ca ar fi trebuit sa iau ultimul aur la aceasta competitie (asta in cazul considerarii anularii acelei probleme). Dar cine se trezeste tarziu nu ajunge nicaieri ca a pierdut trenul.
** Buna ziua, ma numesc Voicu Mihai-Valeriu si sunt din viitor. Sunt foarte acrit de la un eveniment recent care viza incompletitudinea existentei unei solutii la una din problemele din barajul antementionat. Ca atare, vreau sa mentionez ca ar fi trebuit sa iau ultimul aur la aceasta competitie (asta in cazul considerarii anularii acelei probleme). Dar cine se trezeste tarziu nu ajunge nicaieri ca a pierdut trenul.
** Buna ziua, ma numesc Voicu Mihai-Valeriu si sunt din viitor foarte indepartat. Extrem de indepartat. Mi-am amintit ca mi-a zis o anume persoana care a participat la OJI X 2026 ca s-a dat "$fetesibaieti$", sau o problema foarte similara (nu ma pot obosi sa vad cat de similara), a carei solutii, evident identice cu cea din acest lot, a fost dovedita in final gresita. Din nou, comisia poate spune "aaaaa, nuuu, ca testele tot erau corecte pentru inputurile date". Serios bro. 2 probleme gresite in acelasi lot. La ce s-a mai ajuns. Sunt foarte trist totusi ca nu pot fi 3 probleme pt ca literalmente cealalta problema e doar "fa for i = l - 5, for j = r + 5". Gen..
** Am luat o medalie -neoficiala- de %{color: silver; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;} ARGINT% in cadrul olimpiadei europene de informatica pentru juniori %{color:white}(ejOi)%
# **CLASA A 8-a** (2021-2022)
** ma fac de rusine la EN confirmed?
| |
# **CLASA A 9-a** (2022-2023)
** Nici nu am inceput anul si am 26 de absente dintre care 10 motivate. Sper sa nu mi se scada nota la purtare lol. UPD: la finalul anului, am reusit sa acumulez un total de ~284 absente, si vreo 11-15 nemotivate? %{color:white} nu pot spune cu certitudine ca am uitat parola la EduCare%
** Nu vom vorbi despre %{color: brown; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}rmi%. %{color:white; font-size:7.5px} As vrea sa spun ca in acelasi mod cum am luat 100 la ejoi pe problema aia, la fel si aici am luat 100%
** Am luat %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}10% la ora dl-ui Profesor Victor Paul VACARIU. UPD: Precis peste 6 luni (pe 20 aprilie) iau din nou un %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}10%
** In maniera ignorata anterior, autizez in ziua a doua la IATI si deci iau locul %{color: silver; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}11%, din nefericire neindeplinind predictia mea aparent neincrezatoare de anul trecut %{color:white; font-size:7.5px} la fel si aici am luat 100. Doar ca, de data asta, nu a vrut sa dea in ultimele 30 de secunde%
** Merg la Lot 2. AIB-ul este defapt O{%{color:black}(1)%} si nu O{%{color:black}(log)%} cum am fost invatat. Raman pe 5
** Merg la Lot 3. Ma impiedic in stiinta, dar bag un amarat de brut de 300 de linii. Ajung pe 7
** Merg la Cupa SEPI. ==User(user="redstonegamer22" type="tiny")== Nu reuseste sa faca teste indeajuns de bune cat sa imi pice sursa. Iau locul %{color: #C2E5E5; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.25px 0.25px 0 #000, 0.25px 0.25px 0 #000, 0.25px -0.25px 0 #000; -0.25px -0.25px 0 #000;} 1%
 
** Merg la AGM, alaturi de ==User(user="RaresFelix" type="tiny")== si ==User(user="Pety" type="tiny")==. Luam locul  %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}1% %{color: white} si 2200 de lei :cash_face:%
# **CLASA A 10-a** (2023-2024)
** Merg la rmi. Iar 😕. Dupa ce fac un JBOI ziua 1 in convenabila zi 1, si un fake AK in ziua 2, reusesc sa iau locul %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}3%
** Merg apoi la BOI. Am vazut zile cu mai multe magazine deschise. Ma rog, dupa ce in ziua 1 se dau combinari, si eu nu prea le am cu choosingsu (spre deosebire de altii), iau locul %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}2%, pe care il mentin si dupa ziua 2 dupa un AK legit.  %{color:white; font-size:7.5px} stO stO Andreescu pt 600 Orz Orz%
** Merg la IZhO. Uit (iar??) tehnica celor doi pointeri. Iau %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}aur% cu locul %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}14% sau ceva (la cumulat).
** AK OJI
** Ma calificam la finala Potyczki Algorytmiczne cu enorma lipsa de gratie daca eram polonez
** Merg la IATI (si de data asta). Bag aint, brut si bulaneala si iau *neregretabil %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;} locul 1%, fara vreo simetrie evidenta ultimei dati pentru ca nu exista niciuna.
** Locul %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}222222222222% (DOI!!) %{color: white;} (doar 2, spamul este pentru efect)% la ONIiii
** Merg la Lot 1. ?????. Ajung pe 23. %{color: white;} Truth be told tot ce s-a intamplat era ca P1 avea o limita retardat de stransa (in mod surprinzator tuturor), si n^2logul nu intra cand era ei spuneau ca e intended (??). Dear Contestant moment%
** Merg la Lot 2. Bag contributie de doua ori si o constanta in cod cu 1 prea mica (bug cautat timp de 3 ore). Ajung pe 10.
** Merg la Lot 3. Nu bag centroid in schimbul unei interactive care era si asa bagata cu constanta proasta si practic degeaba. Ajung pe 5
** Merg la Lot 4. Bag dominator tree, dar cica ala e mai greu. Si o solutie amarata la eseu care era "foarte aproape de 100", dar nu conteaza. Ajung pe 3.
** Calificat fiind la CEOI, nu fac problema medie si n-am nici curaj sa rescriu un treap dupa ce citesc prost enuntul (Asta in ziua 2, ziua 1 nu mai era nimic de facut lol). Iau locul %{color: silver; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}9%
** Calificat fiind la IOI, rezolv cea mai 2018 highway/2016 ICC problema ever si ma detasez de indeajunse 18 worth of puncte cat sa ajung pe %{color: cyan; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000; text-decoration:line-through}6% %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}7%.
** In afara de geniul discutat un pic mai jos, (sunt Voicu Mihai-Valeriu si sunt din viitor), tin sa mentionez ca am luat 213.xy in ambele zile ale concursului. Astfel, desi cred ca nu se aplica (ca am verificat), intai vreau sa zic ca imi voi atribui titlul "celui mai consistent programator", in al doilea rand, daca s-ar concatena primul punctaj din aceasta pagina as vrea sa observati coincidenta trista care se formeaza. Niech zyje papiez.
# **CLASA A 11-a** (2024-2025)
** Doamne ajuta
** %{color: silver; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;} Argint% la RMI, completand astfel in palmares ultima culoare de medalie pe care puteam sa o obtin la aceasta competitie.
** Apuc sa vad Astana, Kazakhstan in sfarsit si iau %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;} Aur% la IZhO. %{color:white} recomand cu mare caldura vizitarea%
** Propun un concurs la OCPC. Castig %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;} 1400% de euro.
** Nu ma calificam la finala Potyczki Algorytmiczne daca eram polonez.
** %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;} Aur% la IATI in circumstante mai putin exceptionale ca cele de anul trecut (i.e. locul 8 sau cv cu 6 rusi in fata mea). Tin sa mentionez ca l-am batut pe 'Anton Martynov':https://codeforces.com/profile/ace5
** %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;} 900% la Ploiesti.
** Merg la Lot 1. Fac un gamble prost care nu da payoff din vina skill issue-ului. Ajung pe 7.
** Merg la Lot 2. Bag Hall. Ajung pe 2.
** Merg la Lot 3. Bag treap si trebuia liste sau cv. Raman pe 2.
** Merg la Lot 4. Bruturi bruturi bruturi. Ajung pe 1.
** Merg la CEOI. Bulanesc in ranguri variabile 3 probleme din 3 pe care am 100. La restul farmez un minim de subtaskuri. Iau locul %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}1%
** Merg la IOI. Mi-e sila sa bag orice brut care nu e doar n^2 si nu ma gandesc sa sortez un vector. Dar cea mai mare rusine vine de la pierderea mea a titlului celui mai consistent programator (acum e detinut de un rus). Nu prea conteaza, pentru ca in final tot ajung pe locul %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}14% (si castig aur). %{color:white} Si printre altele, il distrug pe ungurul mic la 0.2 puncte%
# **CLASA A 12-a** (2025-2026)
** In an ideal world where inter-species telepathic communication exists, which species would you choose to have a conversation with, and what would you want to learn from them? Would you ask beavers for architectural advice? Octopuses about cognition? Pigeons about navigation? Ants about governance? Make your case—both for the species and the question in 1 to 2 pages.
** Spre imensa dezamagire a mea nu am absolut niciun chef sa ii bag problemele lui 'TheScrasse':https://codeforces.com/profile/TheScrasse (si mai mult decat atat, las SA sa ruleze vreo 1.25 ore la o problema care are constructie triviala). Iau locul %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}5%
** Merg la rmi. Iar 😕 😕. Bag Hall. Iar 😕 😕. Dar mai presus de toate, presupun ca problema $King of Rats$ este una extrem de dificila asa ca bag doar n^2 la ea, lucru ce ma costa locul 1 (si astfel castig locul %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}2%)
** Realizez ca sunt un geniu clarvazator si ca prezic "6 7" in acest blog.
** Merg la IZhO. Strategia pentru Bob? Bulanita. Conditia pentru taietura in dagul matricii cu DR? Aproximata gresit. Rucsacul? Cu bitset. Centroidul? Ales random. Rezultatul fiind vreo 80 de puncte in plus care ma ajuta sa bat un rus amarat la 4 puncte, si astfel iau locul %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}1% %{color:white} mentionez ca in perioada asta am fost si blond, si orice istoric ce se respecta ar putea observa un pattern, anume ca il imit pe Boris Mihov.%
** Jahongirshoh Avazxonov va castiga IOI 2026
** La shumen anul asta ma cred foarte destept ca implementez $infection$ si evident ca nu o fac. Si asa ca, vezi doamne, ratez sansa de a lua 100 la P3 (nu s-ar fi intamplat oricum lol), si si in ciuda faptului ca ghicesc greedyul la o problema in ziua 2 si iau 100 pe ea (si bine in rest), _nu_ reusesc sa obtin inca un titlu la aceasta competitie. Ma bate un rus prost care nici nu poate sa prinda IOI la el in tara (lol), si iau %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}2%
** La ONI ma prostesc si incerc sa implementez $Wind$, desi o fac ca un idiot, asa ca nu fac nici $Loop$ (la care nici nu prea imi venise ideea tbh). Iau locul %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}6% sau ceva
** La Baraj implementez schema cu CDQ de am platit-o cu vreo 100 de dolari si imi iau TLE. Pentru ca de ce nu-- restul solutiilor cu divide trec. Se spune ca nu e singura data cand am cea mai lenta sursa din lot.
** La primul lot imi bat joc de geometrie si implementez 'Lichao Extins 2':https://codeforces.com/blog/entry/130766, si gen doar stau 3 ore sa fac nimic pe problema asta (in afara de 72 or whatever). Si ajung pe locul 6-7
** La al doilea dau instasolve la $hipermetropie$ si la $stack$ imi trece cu usurinta codul cu persistent. Asa ca am indeajuns timp sa scriu monstruozitatea de problema 1 si iau primul loc pe zi si urc si pe 1.
** La al treilea lot dau foarte mult larp ca rezolv $micul-string$ si intr-un final... ma dau batut si implementez efectiv celelalte probleme. E safe sa zic ca a fost unul din larpurile mai mari ale vietii. Dar nu cont pt ca raman pe 1.
** La al patrulea lot imi bat joc si "citesc" prost (i.e. presupun semnificatia gresit a) enuntul(ui) $median$ asa ca nici nu ma obosesc cu ea. Si imi bat joc si de interactiva. Dar cel mai mare regret al meu e ca solutia de la $triangles$ am mai spus-o altora ca pe o gluma foarte proasta a unei solutii pe care am avut-o la o anumita problema de la Shumen. Si nu m-am prins. :(. Raman pe %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}1% pentru ca probabil toata lumea a cedat mintal la fel ca mine in fata acestor probleme.
** De data asta am sa mentionez ca iau %{color: gold; font-size: 12.5px; text-shadow: -0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px 0.5px 0 #000, 0.5px -0.5px 0 #000; -0.5px -0.5px 0 #000;}Aur% la IOIT (locul 1 oficial si 3 neoficial), dar doar pentru ca am luat aur. Desigur multumesc Ianis Belu (pentru suficient carry), Iancu Ioan Sandea si Ioana Stroe pentru cooperarea fructuoasa de-a lungul acestei competitii.
h2. Prieteni pe infoarena (TBF)
* ==User(user="verde.cristian2005" type="tiny")==
* ==User(user="alexdumitru" type="tiny")==
* ==User(user="Stefan_Piscu" type="tiny")==
* ==User(user="LuciB" type="tiny")==
* ==User(user="RaresFelix" type="tiny")==
* ==User(user="IulianArsenoiu" type="tiny")==
* ==User(user="lucaperju" type="tiny")==
* ==User(user="cyg_dawid" type="tiny")==
* ==User(user="IacobTudor" type="tiny")==
* ==User(user="lucametehau" type="tiny")==
* ==User(user="andu2006" type="tiny")==
* ==User(user="AlexandruLuchianov1" type="tiny")==
* ==User(user="hhhhhhh" type="tiny")==
* ==User(user="ApostolIlieDaniel" type="tiny")==
* ==User(user="Pety" type="tiny")==

Nu exista diferente intre securitate.

Topicul de forum nu a fost schimbat.