Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Brajul lotului national de Informatica pentru IOI 1998  (Citit de 2863 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
mariusjcb
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« : Noiembrie 28, 2012, 22:22:33 »

Salut baieti!
Imi cer scuze de deranj insa am venit aici cu o problema destul de grea care nu ma lasa sa o rezolv...( dar e draguta Wink) )

Mentionez faptul ca sunt clasa a 9-a, am inceput sa invat programare in C++ din august si vreau sa merg la olimpiada de info si incerc sa ma pregatesc din timp....
Am sarit peste multe chestii elementare(ma refer aici la problemele usoare, nu la structuri, declarari, incrementari s.a.m.d.), direct la probleme de concurs, respectiv de olimpiada.

Am invatat vectori, stiu sa ii ordonez, efectiv lucrez cu ei de vreo luna sau doua si nu de mult am invatat matrici si lucrul cu fisiere.

Problema o gasiti AICI.

Orice sugestie imi poate fi folositoara, nu conteaza daca este posibil sa ma depaseasca din punct de vedere al intelegerii, ma chinui si tot inteleg.

MULTUMESC FRUMOS!
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 29, 2012, 04:01:49 »

Problema se gaseste si pe infoarena: http://infoarena.ro/problema/lacate. S-ar putea sa gasesti indicii folositoare la sectiunea de comentarii a problemei (care coincide cu topicul de pe forum destinat problemei). Daca tot nu te lamuresti, intreaba acolo si vei primi ajutor. Smile
Memorat

Am zis Mr. Green
mariusjcb
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 03, 2012, 19:00:49 »

Da, multumesc frumos, am reusit s gasesc o rezolvare simpla:

#include
#include
int main()
{int n,l,i,j;
fstream f("lacate.in",ios::in);
f>>n;
cout< f.close();
fstream g("lacate.out",ios::out);
g<<(n*(n-1))/2<<" "< g< for (i=1;i g< g< l=n-1;
for (i=1;i {g< for (j=1;j g< for (j=1;j g< g< l=l+n-i-1;
}
g.close();
}

 Applause Dancing
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 03, 2012, 23:10:43 »

Incearca sa obtii 100 de puncte pe infoarena. M-am uitat pe submisiile tale si la prima ar trebui sa folosesti

Cod:
#include <fstream>
#include <iostream>

in loc de

Cod:
#include <fstream.h>
#include <iostream.h>

La restul nu folosesti fisiere, desi trebuie sa recunosc ca erorile date de evaluator sunt cam ciudate.
Memorat

Am zis Mr. Green
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines