Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Curs C++  (Citit de 9675 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
flaviumanica
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 22



Vezi Profilul
« : Ianuarie 28, 2013, 20:15:35 »

Buna ziua! Cunoasteti cumva vreun curs online gratuit de programare in C++? Cu lectii virtuale,pe email? Multumesc!
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 29, 2013, 07:06:58 »

Buna ziua! Cunoasteti cumva vreun curs online gratuit de programare in C++? Cu lectii virtuale,pe email? Multumesc!

Nu cred ca vei gasi asa curs, tinand cont ca in universitati nu se preda C++. Nu ai nevoie sa inveti C++, odata ce ai invatat fundamentele anumitor tipuri de limbaje de programare tot ce iti trebuie ca sa scrii cod in C++, oricat de complicat a fi el, este reference-ul pe care il gasesti pe internet. As zice sa stai pana cand ajungi sa studiezi in universitate ori cel putin treci prin un regim asemantor, dar daca neaparat vrei numa sa stii umpic de sintaxa in C++ ia o carte de C++ (autor englez), romanii le traduc prost, dar din nou daca nu esti intersat in profunzime si alea romanesti is bune.
Memorat
flaviumanica
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 22



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 29, 2013, 15:32:51 »

Buna ziua! Cunoasteti cumva vreun curs online gratuit de programare in C++? Cu lectii virtuale,pe email? Multumesc!

Nu cred ca vei gasi asa curs, tinand cont ca in universitati nu se preda C++. Nu ai nevoie sa inveti C++, odata ce ai invatat fundamentele anumitor tipuri de limbaje de programare tot ce iti trebuie ca sa scrii cod in C++, oricat de complicat a fi el, este reference-ul pe care il gasesti pe internet. As zice sa stai pana cand ajungi sa studiezi in universitate ori cel putin treci prin un regim asemantor, dar daca neaparat vrei numa sa stii umpic de sintaxa in C++ ia o carte de C++ (autor englez), romanii le traduc prost, dar din nou daca nu esti intersat in profunzime si alea romanesti is bune.

Scuze,m-a exprimat eu gresit. Nu am nevoie de sintaxa in C++,asta ma pricep,cel putin la nivelul la care am nevoie acum. Ceea ce voiam eu sa zic este un curs de programare,ceva in plus de ceea ce fac la scoala Smile
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 30, 2013, 11:12:58 »

Daca vrei sa inveti programare iti recomand sa iti alegi un proiect open source si sa incerci sa contribui la el.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
flaviumanica
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 22



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 30, 2013, 16:08:06 »

Daca vrei sa inveti programare iti recomand sa iti alegi un proiect open source si sa incerci sa contribui la el.

Da,mi s-a mai spus despre asemenea idei. Si ce astfel de proiect mi-ai recomanda?
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 31, 2013, 00:57:02 »

Daca vrei sa inveti programare iti recomand sa iti alegi un proiect open source si sa incerci sa contribui la el.
Nu cred ca e o idee buna. Tinand cont ca a precizat ca el cauta ceva pe langa materia de liceu/scoala, probabil ca mai mult de sintaxa in C nu stie. E imposibil, in opinia mea, sa inteleaga ceva dintr-un proiect. De ce nu scrieti un blog in care sa ghidati cat de cat elevii? Le scrie pe orarul de la scoala "Informatica" si ei chiar cred ca fac Informatica.

@Flaviu
In cazul in care nu ai un profesor cat de cat decent nu are rost sa te strofoci, iti sugerez sa iei mai degraba matematica in serios pana ajungi la universitate. Esti probabil in aceeasi situatie in care am fost eu, si destul de des posteaza elevii intrebari de genul acesta, vad ca chiar nu le pasa, siteul acesta este mai mult destinat celor initiati, nu este niciun fel de ghid pentru neintiati.
Peisajul e urmatorul, tu acuma vezi limbajele de programare ca si o lume virtuala in care poti sa faci anumite actiuni conform anumitor reguli. Ai citit in manual de la clasa despre un set de reguli si crezi ca iti ajungi setu ala si esti ok. Limbajele acestea sunt facute pe baza a unor notiuni abstracte care trebuiesc stiute in cazul in care nu vrei sa faci debugging ore in sir.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 31, 2013, 01:39:53 »

Daca vrei sa inveti programare iti recomand sa iti alegi un proiect open source si sa incerci sa contribui la el.

Da,mi s-a mai spus despre asemenea idei. Si ce astfel de proiect mi-ai recomanda?

Cred ca intrebarea mai importanta este ce iti propui de fapt sa faci. Invatarea unui limbaj de programare nu ar trebui sa fie un scop in sine, ci doar un mijloc ca sa ajungi undeva. Raspunsul lui Andrei e foarte la obiect si anume: daca lucrezi la un proiect open source serios (in C++) o sa ajungi sa stapanesti limbajul bine. Dar evident asta nu te va ajuta prea tare daca vrei, de exemplu, sa faci bine la olimpiada. Deci, ce anume vrei sa faci?
Memorat

Am zis Mr. Green
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 31, 2013, 12:21:45 »

Daca vrei sa inveti programare iti recomand sa iti alegi un proiect open source si sa incerci sa contribui la el.
Nu cred ca e o idee buna. Tinand cont ca a precizat ca el cauta ceva pe langa materia de liceu/scoala, probabil ca mai mult de sintaxa in C nu stie. E imposibil, in opinia mea, sa inteleaga ceva dintr-un proiect. De ce nu scrieti un blog in care sa ghidati cat de cat elevii? Le scrie pe orarul de la scoala "Informatica" si ei chiar cred ca fac Informatica.

@Flaviu
In cazul in care nu ai un profesor cat de cat decent nu are rost sa te strofoci, iti sugerez sa iei mai degraba matematica in serios pana ajungi la universitate. Esti probabil in aceeasi situatie in care am fost eu, si destul de des posteaza elevii intrebari de genul acesta, vad ca chiar nu le pasa, siteul acesta este mai mult destinat celor initiati, nu este niciun fel de ghid pentru neintiati.
Peisajul e urmatorul, tu acuma vezi limbajele de programare ca si o lume virtuala in care poti sa faci anumite actiuni conform anumitor reguli. Ai citit in manual de la clasa despre un set de reguli si crezi ca iti ajungi setu ala si esti ok. Limbajele acestea sunt facute pe baza a unor notiuni abstracte care trebuiesc stiute in cazul in care nu vrei sa faci debugging ore in sir.

Nu exista alta metoda sa inveti sa programezi decat sa incepi sa programezi. Este foarte greu la inceput, mai ales daca nu exista cineva care sa te indrume.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
flaviumanica
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 22



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Ianuarie 31, 2013, 17:01:57 »

Nu,nu vreau nicio olimpiada. Vreau ca informatica(programarea) sa fie viitorul meu,asta imi place. Profesorul este ok,insa nivelul clasei nu este asa ridicat,astfel ca nu se pot face lucruri super-ridicate la scoala. Si da,programarea se invata programand,si eu asta doresc,sa am ce sa programez Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines