Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme  (Citit de 4059 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
DrgDimitriu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« : August 30, 2012, 16:31:32 »

Am niste probleme de facut si nu stiu cum sa le fac Neutral. Am incercat dar nu prea mi-au iesit.

1) Scrieti un program care citeste de la tastatura un numar natural n din intervalul [2,10000] si apoi n numere reale si afiseaza pe ecran cate dintre cele n numere reale sunt egale cu media aritmetica a celorlalte n-1 numere reale.
2)Se citeste de la tastatura un sir cu n elemente numere intregi. Sa se construiasca un alt sir cu elementele sirului dat citite invers, de la dreapta la stanga. Sa se realizeze apoi aceeasi inversare memorandu-se insa noul sir in acelasi vector in care s-a citit sirul initial(fara a folosi vreun vector suplimentar).
3)Se citeste de la tastatura un sir de n elemente numere intregi. Sa se insereze la mijlocul sirului media aritmetica a elementelor sale.
4) Se citesc de la tastatura o valoare naturala nenula n, (3<=n<=100), apoi cele n elemente, distincte, ale unui tablou unidimensional x. Fiecare dintre aceste elemente este un numar natural avand cel mult patru cifre. Folosind un algoritm eficient, realizati un program care va calcula si va afisa pe ecran media aritmetica a elementelor care ar ramane in tabloul x daca s-ar elimina valoarea minima si valoarea maxima din tablou. Valoarea afisata va avea cel mult 3 cifre dupa virgula.
5)Se citesc de la tastatura cele n elemente ale unui sir de numere intregi. Sa se afiseze toate perechile de elemente ale sirului cu proprietatea ca ambele elemente ale perechii au aceeasi suma a cifrelor.
Memorat
Schumi
Client obisnuit
**

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : August 30, 2012, 18:57:12 »

Posteaza ce ai incercat tu sa faci pana acum. Nu o sa iti rezolv nimeni problemele. Pe infoarena doar vei primi ajutor unde nu te descurci Smile
Memorat
DrgDimitriu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : August 30, 2012, 23:52:52 »

Am incercat sa scriu in pseudocod pe o foaie dar nu a iesit nimic. Tot ce am reusit sa fac a fost sa le initializez. Vreau sa mentionez ca e prima oara cand folosesc vectori si c++. Am luni un examen.
Memorat
NicuCJ
Strain
*

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 31, 2012, 09:35:51 »

Te-as putea ajuta, lasa-mi un mesaj cu ceva date de contact (Id de messenger/skype)
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : August 31, 2012, 09:44:07 »

Pe cand ti le trebuie ?
Memorat
DrgDimitriu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Septembrie 10, 2012, 14:32:23 »

Nu imi mai trebuie. Am terminat tot ce am avut nevoie. Multumesc tuturor celor care m-au ajutat/au incercat sa ma ajute.
« Ultima modificare: Octombrie 09, 2012, 18:39:51 de către Dimitriu Dragos Andrei » Memorat
DrgDimitriu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 09, 2012, 18:41:13 »

Se citesc de la tastatura doua numere naturale, n si m, care reprezinta dimensiunile unei matrice cu numere intregi, si elementele matricei. Afisati in ordine crescatoare elementele de pe conturul matricei.

Aceasta problema trebuie sa o rezolv cu functii, dar nu stiu si tot ce am reusit sa fac e fara.

Cod:
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
        int i, j, m, n, a[100][100];
        cout << "Introduceti numarul de linii: ";
        cin >> n;
        cout << "Introduceti numarul de coloane: ";
        cin >> m;
        for(i = 1; i <= n; i++)
                for(j = 1; j <= m; j++) {
                        cout << "a[" << i << "][" << j << "]=";
                        cin >> a[i][j];
                }
cout << "\n\n\nParcurgerea elementelor de pe contur: \n";
        for(j = 1; j <= m; j++)
                cout << a[1][j] << " ";
        for(i = 2; i < n; i++)
                cout << a[i][m] << " ";
        for(j = m; j >= 1; j--)
                cout << a[n][j] << " ";
        for(i = n - 1; i > 1; i--)
                cout << a[i][1] << " ";
        return 0;
}
Memorat
Alexxino7
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 09, 2012, 19:22:50 »

Ca sa inveti sa folosesti functiile iti recomand materialele urmatoare:
http://www.worldit.info/articole/algoritmica-articole/introducere-in-functii-c/
http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/functions/
Exerseaza putin cu niste exemple mai simple.
Cat despre problema ai grija caci ti se cere sa afisezi elementele de pe contur in ordine crescatoare. Iti recomand sa te informezi asupra unor algoritmi simpli de sortare gen bubble sort, selection sort sau insertion sort, care ti se pare mai usor de inteles.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines