Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Mihai  (Citit de 16984 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Iunie 07, 2012, 12:29:11 »

@Florin Manea: We're already on it. Incercam sa ii pregatim un omagiu demn de numele lui.
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Iunie 07, 2012, 12:35:07 »

Odihneasca-se in pace.
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Iunie 07, 2012, 12:45:17 »

Odihneasca-se in pace.
Memorat
maritim
Vorbaret
****

Karma: 59
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Iunie 07, 2012, 15:22:20 »

Lumea informaticii a pierdut intr-adevar o stea de o nepretuita valoare Sad .

Odihneasca-se in pace.
Memorat
Robytzza
De-al casei
***

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Iunie 07, 2012, 15:52:17 »

Odihneasca-se in pace   sad
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Iunie 07, 2012, 16:27:10 »

Zeul roman al informaticii teoretice s-a stins, regret ca nu am avut onoarea sa il cunosc personal, dar am simtit ca il cunosc indirect: in viziunea mea distinctiile primite de-a lungul vietii ii creioneaza perfect portretul.

Pentru cei care nu le-au citit, aveti aici link si link inspre interviurile pe care le-a dat pentru infoarena.

E de datoria noastra sa ii mentinem numele viu in mintile generatiilor de informaticieni romani care se vor forma interactionand cu noi, cei care l-am admirat pe Mihai.
« Ultima modificare: Iunie 07, 2012, 16:32:58 de către Codrea Marcel » Memorat
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Iunie 07, 2012, 17:18:28 »

Subscriu la idea de a face ceva in numele lui, precum s-a zis mai sus.

Intradevar a fost, si este in continuare zeul informaticii romanesti.
Memorat
mika17
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 33



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Iunie 07, 2012, 18:40:11 »

Ar fi frumos un banner mare in partea de sus a paginii cu el , sa aiba un aspect solemn si cu cateva citate, cuvinte ale prietenilor lui
Memorat
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #33 : Iunie 07, 2012, 20:05:09 »

Foarte trist.

Speram ca intr-o zi il voi intalni. De fapt, eram sigur ca se va intampla: Nu stiam ca e bolnav; in lista de articole nu se vede nici o incetinire.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Iunie 07, 2012, 21:06:08 »

Pentru moment echipa infoarena a decis sa adauge o dunga neagra la bara de sus a siteului pentru a simboliza doliul purtat de informatica romaneasca in memoria lui Mihai Patrascu.
« Ultima modificare: Iunie 07, 2012, 22:19:08 de către Cezar Mocan » Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Iunie 07, 2012, 21:06:41 »

Am avut placerea si onoarea sa ma intalnesc cu Mihai la CEOI 2009, cand a fost presedintele comisiei stiintifice. Din realizarile sale nu putea fi decat un om deosebit. Parca nici nu imi vine sa cred. Odihneasca-se in pace!
Memorat
allyna
Strain


Karma: -5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Iunie 07, 2012, 21:54:34 »

odihneasca'se in pace
Memorat
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Iunie 08, 2012, 10:43:15 »

S-a facut un site memorial pentru Mihai aici: http://mipmemorial.blogspot.de/
Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Iunie 09, 2012, 00:19:43 »

De aproape un deceniu am urmarit cu uimire, respect si admiratie evolutia lui Mihai, desi nu am avut ocazia sa il cunosc personal. Imi va ramane in suflet atat timp cat voi trai, pentru ca a fost cel care a schimbat la un moment dat cursul vietii copilului meu.
De doua zile nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ideea ca Mihai Patrascu nu mai e decat in inimile noastre . Viata pare foarte nedreapta in momente ca acesta, dar poate ca Mihai a trebuit sa plece asa de repede doar pentru ca a fost nevoie urgenta de el pe un alt nivel cosmic ...
Memorat
banica
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Iunie 09, 2012, 03:13:52 »

Se intampla acum 4 ani si probabil este cel mai important moment din viata mea.
Am ajuns o singura data la MIT, pentru cateva zile. Am stat la Mihai in camera si a fost cu siguranta unul din momentele pe care nu le voi uita. Nu stiam cine e Mihai si am cautat pe Google. Incepusem sa inteleg abia atunci cu cine am de-a face.

A venit abia cand eu trebuia sa plec din campusul de la MIT. Se intorsese dintr-o calatorie din Africa. Apoi in cele cateva zile cat am mai stat acolo am ajuns sa mergem la la o petrecere a studentilor romani la Harvard si la MIT. A venit si Mihai... ghici ce... intr-un cojoc de cioban. Era imposibil sa nu-l remarci chiar daca afara ningea ca in povesti.

Pe langa modul in care se comporta mai avea ceva specific pe care l-am retinut foarte usor. mumele lui este acelasi pe care il avea si Mihai Viteazul...
Nu am avut de-a face cu Mihai ca informatician ci ca om.

Vestea disparitiei lui a venit chiar de ziua mea (de nastere) de la voi de pe site. A fost un moment ciudat si si-a pus amprenta asupra mea.
Nu am stiut niciodata ca Mihai ar fi suferit de ceva.
Imi pare nespus de rau si tuturor membrilor familiei lui sincere condoleante.

Marian
Memorat
supernova
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Iunie 09, 2012, 08:51:24 »

O veste foarte trista. Am avut si eu privilegiul sa-l cunosc pe Mihai, la olimpiadele de info. In clasa a XI-a reusisem performanta sa ma calific in lot cu mai putin de jumatate din punctaj (eram inca in primii 5), el insa avea aproape maxim. La fel s-a intamplat si in tabara de pregatire, noi ceilalti fiind muritori de rand pe langa el.

E de admirat tot ceea ce a reusit sa realizeze - am citit mai demult cateva interviuri si chiar m-au impresionat atitudinea si viziunea lui. Nu stiam ca suferea de cancer, chiar e tragic cum poti avea o viata implinita din toate punctele de vedere si la un moment dat pierde totul. Sper ca realizarile lui sa nu fie uitate si sa ramana o inspiratie atat pentru noi, cat si pentru viitoarele generatii de informaticieni.

In august imi planificasem sa alerg un maraton pentru a sustine lupta impotriva cancerului. Ma voi gandi acum si la el Sad
Odihneasca-se in pace.

  Mihai
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines