Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Grafuri  (Citit de 4474 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Mitza444
Client obisnuit
**

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« : Ianuarie 13, 2012, 15:39:02 »

Mi-ati putea recomanda un site,tutorial sau ceva de unde as putea sa invat grafurile  Weightlift(ceva teorie si eventual niste probleme rezolvate ca ex.) ??
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 13, 2012, 15:54:08 »

Mi-ati putea recomanda un site,tutorial sau ceva de unde as putea sa invat grafurile  Weightlift(ceva teorie si eventual niste probleme rezolvate ca ex.) ??

Nu cred ca stiu vreun site,dar o carte care contine un capitol de Teoria Grafurilor destul de bine conceput (teorie,probleme rezolvate si probleme propuse) este "Programarea in limbajul C/C++ pentru liceu (Vol.3)" a lui Emanuela Cerchez si Marinel Serban,de la Editura Polirom  Thumb up
Memorat
maritim
Vorbaret
****

Karma: 59
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 13, 2012, 16:25:54 »

Daca ai cunostinta pe cineva care este elev in clasa a 11-12-a ai putea sa-l rogi sa-ti imprumute manualul si culegerea (manualele la clasele acestea se cumpara asa ca nu se pune problema inapoierii la scoala). In orice manual folosit in scolile din Romania sunt explicate notiunile de graf destul de bine si sunt prezentati algoritmii simplii. Pentru probleme (rezolvate ca exemplu si unele mai grele) ar fi o idee buna sa iei culegerea doamnei profesoare Dana Lica si Mircea Pasoi ("Fundamentele programarii. Culegere de probleme pentru clasa a XI-a" editura L&S Soft). In aceasta culegere sunt prezentati algoritmii clasici cat si algoritmi mai avansati, in combinatie cu probleme bune pentru incepatori dar si pentru aprofundare.
« Ultima modificare: Ianuarie 13, 2012, 16:34:36 de către Lambru Andrei Cristian » Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 13, 2012, 17:13:27 »

Dupa ce inveti notiunile elementare iti recomand sa inveti din Cormen algoritmii fundamentali, sunt foarte bine prezentati.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Mitza444
Client obisnuit
**

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 13, 2012, 18:58:36 »

Ce parere aveti de teoria grafurilor de pe .campion ??(http://campion.edu.ro/arhiva/www/arhiva_2009/seds/17/index.htm)
Am citit  cu ceva vreme in urma teoria prezentata acolo,insa nu sunt inca in stare sa rezolv probleme de pe .campion cu grafuri.
Sunt numai clasa a X-a,dar ma gandeam ca e folositor sa stiu grafurile pt. ca m-ar putea ajuta la olimpiada olimpiada la diferite probleme.( cele cu Lee de exemplu,dar nu numai)
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 13, 2012, 19:08:39 »

Ce parere aveti de teoria grafurilor de pe .campion ??(http://campion.edu.ro/arhiva/www/arhiva_2009/seds/17/index.htm)
Am citit  cu ceva vreme in urma teoria prezentata acolo,insa nu sunt inca in stare sa rezolv probleme de pe .campion cu grafuri.
Sunt numai clasa a X-a,dar ma gandeam ca e folositor sa stiu grafurile pt. ca m-ar putea ajuta la olimpiada olimpiada la diferite probleme.( cele cu Lee de exemplu,dar nu numai)

La clasa a X-a la ONI nu prea cred ca ar fi de ajutor grafurile,doar daca te gandesti la baraj/lot  Think  Iar Lee-ul desi seamana cu un BFS/Bellman-Ford,totusi n-are legatura cu grafurile,in sensul ca il inveti fara sa inveti grafuri...
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines