Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Nature vs Nurture  (Citit de 3102 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Noiembrie 22, 2011, 10:32:25 »

http://infoarena.ro/blog/nurture-vs-nature
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 22, 2011, 10:50:15 »

Cred ca avem si noi un exemplu autohton: http://infoarena.ro/dot-com/2011/clasament, care poate ar fi si mai apreciat daca nu ar spama pe toata lumea cu mesaje personale si ar scrie mai respectuos, mai corect si mai ordonat pe forum. Smile
Memorat

Am zis Mr. Green
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 22, 2011, 14:32:57 »

Paul, fara sa fiu rautacios fata de nimeni, rezultatele unui concurs de 36 de ore pe infoarena au o relevanta cel putin indoielnica.
Spiderman a avut un progres remarcabil in ultimul an sau doi, dar sa pastram proportiile.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 22, 2011, 15:15:38 »

Sa o iau cu inceputul, nici eu nu sunt adeptul concursurilor lungi, poate si din motivul ca unele puncte nu sunt relevante, cum ar fi faptul ca la problema minesweeper, avand atata timp la dispozitie, am putut genera cu brute solutii si astfel am obtinut punctajul pe care l-am obtinut. Daca era un concurs normal (maxim 4 ore), nu aveam mai mult de 30, maxim 40 puncte cu un brute facut inteligent. In afara de Petcu Ioan Vlad, nu a reusit nimeni sa scoata solutia corecta, si pentru asta vreau sa-l felicit personal. Un alt exemplu ar fi problema ciuperci, la care am facut un hash si m-am chinuit sa-l tot optimizez, trimitand vreo doua pagini de surse, ceea ce intr-un concurs normal nu as fi facut, as fi incercat eu dupa parerea mea sa optimizez cam ce-ar fi, si astfel luam 90 puncte (vreo 50 pentru ca s-au grupat testele). Mi-a luat vreo 30 min sa-mi dau seama ca daca pun la hash mod 32, si optimizand cu and 31 (& 31), si daca mai fac si citire parsata (de siguranta) iau 100 cu timpi chiar bunicei. In rest problemele au fost chiar frumoase, unele chiar de matematica care, din fericire pentru mine, au fost strans legate cu ceea ce am facut la clasa. Revenind la subiect, degeaba esti bun daca nu muncesti. Prin asta as vrea sa le multumesc in mod special celor care m-au ajutat si sustinut pe parcursul acestor 2 ani si care, sper, ma vor sustine si de acum in colo, si anume Dan Spatarel, care a fost ca un profesor pentru mine, Mircea Dima, care mai demult m-a ajutat cu multe sfaturi despre cum sa ma pregatesc pe viitor, Cosmin Carabet, care intotdeauna are timp sa-mi explice ceva ce poate nu am inteles, sau eventual alte idei noi de implementare Wink, lui Luncasu Victor, care de asemenea, m-a ajutat enorm, chiar daca nu am tangenta cu el, fiind din Republica Moldova, si chiar si utilizatorilor de pe infoarena, care au avut "cheful" si timpul sa-mi explice cate ceva, cum ati voi chiar voi doi, si mai sunt multi pe care i-as putea mentiona. E foarte greu sa nu ai profesor (in sensul propriu), si sa incerci tu sa-ti dai seama multe chestii pe care, daca un profesor ti le-ar spune, ar injumatatii timpul de lucru al tau personal (daca vrei sa faci ceva). Profesoara mea de matematica, care este o doamna speciala, m-a sustinut mai mult decat dirigintele meu (info) si care ma incurajeaza mai mult decat toti la un loc. De asemenea si parintii au un loc aparte, fara ei nu mi-as fi dat seama ce rol ar fi avut viata fara scoala, doar mai tarziu, cand deja ... era prea tarziu. Si pe langa asta, si profesorii pentru ca suntem clasa de mate-info ne baga pe gat toate prostiile de care nu avem nevoie, in loc sa ne faca o cultura generala, ne invata lucruri fara noima. Imi pare rau pentru cei pe care i-am omis de pe aceasta lista, sper sa nu se supere, desi eu stiu ca eu nu o sa uit ceea ce au facut pentru mine. Daca vi s-a parut prea pompoasa exprimarea, imi pare rau, asa sunt eu sa fac din tantar armasar, dar macar am incercat sa spun tot ceea ce cred eu ca ar fi mai important de spus Smile.

[PS] Scuze pentru mesajele private neplacute, o sa incerc de acum in colo sa le stopez Smile.
« Ultima modificare: Noiembrie 22, 2011, 16:21:13 de către Simoiu Robert » Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 22, 2011, 16:18:30 »

Citat
Ai primit un mesaj personal de la Simoiu Robert în infoarena.

IMPORTANT: ATENŢIE, aceasta este doar un anunţ, vă rugăm nu răspundeti la acest email.

Mesajul care ţi-a fost trimis este:

La postul http://infoarena.ro/blog/nurture-vs-nature te-ai referit la mine cumva ? (scuze daca sunt prea explicit sau ...)

Răspunde la acest mesaj personal aici: http://infoarena.ro/forum/index.php?action=pm;sa=send;f=inbox;pmsg=12668;quote;u=11391

 Fighting

Paul, fara sa fiu rautacios fata de nimeni, rezultatele unui concurs de 36 de ore pe infoarena au o relevanta cel putin indoielnica.
Spiderman a avut un progres remarcabil in ultimul an sau doi, dar sa pastram proportiile.

De aceasta data nu sunt de acord cu tine. Mie mi se pare ca daca esti bun si pretinzi asta, nu ar trebui sa te intreaca niciodata cineva pe care consideri inferior. In cazul de fata inseamna ca exista skill-uri (chiar daca nu cele mai importante) pe care celalalt le are mai dezvoltate decat tine si vor mai exista situatii in care vei fi depasit. Smile
« Ultima modificare: Noiembrie 22, 2011, 16:48:32 de către FMI - Paul-Dan Baltescu » Memorat

Am zis Mr. Green
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 22, 2011, 18:51:55 »

Nici eu nu sunt de acord cu faptul ca un concurs de 36 de ore nu dovedeste nimic. You should give credit where credit is due. De altfel mi se pare ca un concurs de 36 de ore cu mai multe probleme e mai aproape de real life. Stiu ca toata lumea e obisnuita cu concursuri de ~5 ore cu 3 probleme, but think about it, cand o sa ai un real job ca programator sau daca o sa lucrezi in cercetare, care din variante e mai aproape?

Cum a spus si paul, fiecare tip de concurs are nevoie de un anumit set de skilluri. Unele concursuri pot fi mai suited pentru si mai putin pentru altii. Nu cred ca poti decide in mod corect care tip de concurs dovedeste in mod corect cine e cu adevarat mai bun. Trebuie sa acceptati infrangerea si sa ii felicitati pe cei care au fost mai buni ca voi.
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 22, 2011, 20:24:00 »

Eu cred ca Mihai Calancea vroia sa zica ca nu toti sunt usa de biserica. Intr-un astfel de concurs inevitabil unii concurenti mai vb intre ei (desigur nu toti Very Happy). Dar scopul concursului nu a fost sa arate cine e cel mai bun. A fost un concurs de antrenament (motivul pentru care a durat 36 de ore si fullfeedback). Cine a lucrat serios bravo lui. Cine nu, si-a furat singur caciula. La olimpiada se vede adevarata competitie. Chiar nu conteaza pe ce loc te clasezi atata timp cat ai invatat ceva. Totusi un concurs de 36 de ore in care vezi ce punctaj iei pe o problema are o relevanta destul de mica in comparatie cu olimpiada. Repet ca a fost un concurs doar de antrenament.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 22, 2011, 21:40:00 »

Da, sunt de acord, dar cum au spus cei doi, concursurile de genul asta sunt mai aproape de viata reala in sensul timpului si modului de lucra, si inevitabil nu se compara cu olimpiada. Dar totusi, asta e un altfel de concurs, si e oricand binevenit. Oricum, cel mai naspa lucru este ca nu se face informatica la acelas nivel in toate scolile din tara, acest lucru afectand mult pe unii, clasandu-ma printre ei, orasul din care sunt eu poate nu il cunosc 80% din comunitatea infoarena. Aici depinde si de profesorul pregatitor (in mare masura, cel putin la inceput, apoi si mai departe) si de munca depusa de tine (care poate compensa uneori profesorul, dar mai greu).
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 23, 2011, 00:29:21 »

Catre Paul:
Nimeni nu garanteaza ca un om care in general se pricepe mai bine ca altul va face mereu mai bine ca acesta. Sunt zeci de exempledin care putem enumera: barajele de la lot, natioanala si daca inca nu l-am inclus pe Bogdan Tataroiu in ecuatie avem si campionul.
Si totusi un concurs de 36 de ore nu cred ca arata atat de mult performanta unui om. La lot ai 3 probleme in 5 ore deci ar iesi 10 probleme in 17 ore. Daca ai avea mai mult timp probabil clasamentele s-ar schimba din cauza vitezii de gandire ar unor oameni, din cauza vitezii de implementare, etc. Nu s-ar schimba radical, dar s-ar schimba. Aici vorbim de performanta in concursuri dupa cum se vede nu de cea in cercetare
Asta se aseamna foarte mult si cu clasamentul din arhiva vs performanta din concursuri. Poti face multe probleme in arhiva pentru ca practic ai un timp nelimitat insa in regim de concurs ->  Brick wall.
Si legat de rating: o crestere de la nimic la rosu pe infoarena nu valoreaza nici cat o crestere din gri in verde pe topcoder asa ca nu vad rostul comparatiei.
« Ultima modificare: Noiembrie 23, 2011, 00:39:58 de către Budau Adrian » Memorat
alin1987
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 23, 2011, 00:31:22 »


Paul, fara sa fiu rautacios fata de nimeni, rezultatele unui concurs de 36 de ore pe infoarena au o relevanta cel putin indoielnica.
Spiderman a avut un progres remarcabil in ultimul an sau doi, dar sa pastram proportiile.

Mie mi se pare ca daca esti bun si pretinzi asta, nu ar trebui sa te intreaca niciodata cineva pe care consideri inferior.

Esti comunist.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Noiembrie 23, 2011, 01:00:46 »

http://dexonline.ro/definitie/comunism

Felicitari SpiderMan pentru concurs!

Ontopic: Nature ftw!
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Noiembrie 23, 2011, 03:29:09 »

Catre Paul:
Nimeni nu garanteaza ca un om care in general se pricepe mai bine ca altul va face mereu mai bine ca acesta. Sunt zeci de exempledin care putem enumera: barajele de la lot, natioanala si daca inca nu l-am inclus pe Bogdan Tataroiu in ecuatie avem si campionul.
Si totusi un concurs de 36 de ore nu cred ca arata atat de mult performanta unui om. La lot ai 3 probleme in 5 ore deci ar iesi 10 probleme in 17 ore. Daca ai avea mai mult timp probabil clasamentele s-ar schimba din cauza vitezii de gandire ar unor oameni, din cauza vitezii de implementare, etc. Nu s-ar schimba radical, dar s-ar schimba. Aici vorbim de performanta in concursuri dupa cum se vede nu de cea in cercetare
Asta se aseamna foarte mult si cu clasamentul din arhiva vs performanta din concursuri. Poti face multe probleme in arhiva pentru ca practic ai un timp nelimitat insa in regim de concurs ->  Brick wall.
Si legat de rating: o crestere de la nimic la rosu pe infoarena nu valoreaza nici cat o crestere din gri in verde pe topcoder asa ca nu vad rostul comparatiei.

Asa e, aici vorbim de performanta in concursuri. Dar exista multe tipuri de concursuri si tu restrangi categoria la cele in care esti mai tare implicat si care ti se par mai valoroase. Cu toate astea, Robert poate fi un candidat foarte bun pentru restul si, in acelasi timp, sa-si dezvolte abilitatile si fata de concursurile la care faci tu referire. Si daca popularitatea relativa a acestor doua tipuri de concursuri s-ar schimba, atunci care ar fi rezultatul? Probabil Robert sau altii ca el ar putea sa-ti dea explicatii asa cum ii dai tu acum.

Dar putem sa si generalizam, cum pe bune dreptate a facut Tibi si care a punctat ca aptitudinile pe termen lung sunt mult mai importante decat cele pe termen scurt in lumea reala (industrie, cercetare, etc.). Pana la urma lumea concursurilor de programare nu are prea multa valoare in sine, nu? Atunci ce putem spune despre concursurile de 3 probleme in 5 ore? Cu ce sunt ele mai bune?


Paul, fara sa fiu rautacios fata de nimeni, rezultatele unui concurs de 36 de ore pe infoarena au o relevanta cel putin indoielnica.
Spiderman a avut un progres remarcabil in ultimul an sau doi, dar sa pastram proportiile.

Mie mi se pare ca daca esti bun si pretinzi asta, nu ar trebui sa te intreaca niciodata cineva pe care consideri inferior.

Esti comunist.

Cred ca m-ai inteles gresit, eu doream sa inspir ideea ca nu e bine sa consideri pe altii inferiori, mai ales in astfel de circumstante. Mie asta mi se pare o idee destul de pozitiva si non-"comunista". Smile

Nature + Nurture FTW. Smile
Memorat

Am zis Mr. Green
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Noiembrie 23, 2011, 20:06:14 »

vb despre campion
Citat
(07:40:53 PM) Simoiu:
cealalta cum ai facut-o ?
(07:40:59 PM) Simoiu:
Tongue nici macar n-am citit-o =)))))
(07:41:10 PM) Petru Smile:
si vrei sa-ti zic solutie la o problema pe care n-ai citit-o ?

NO COMMENT
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Noiembrie 23, 2011, 20:10:46 »

Discuțiile au devenit offtopic, acesta este unicul avertisment. Mesajele care nu vor avea legătură cu topicul propus vor fi șterse.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Dorin
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 73



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Decembrie 05, 2011, 11:43:30 »

Recomand o carte foarte buna care trateaza acelasi subiect precum articolul.

http://www.bookblog.ro/recenzie/exceptionalii/
Memorat

Smile ! Smile ... tomorow will be worse
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Decembrie 05, 2011, 16:58:11 »

Am citit Outliers, e foarte mișto. O recomand și eu!
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Decembrie 06, 2011, 09:46:45 »

Nu mai e rosu. Very Happy
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Decembrie 07, 2011, 08:37:38 »

Smile threadul asta nu evoca prea mult optimism.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines