Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Intrebare de interviu la Amazon  (Citit de 5523 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Septembrie 18, 2011, 01:05:58 »

http://infoarena.ro/blog/intrebare-de-interviu-la-amazon
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Septembrie 18, 2011, 20:55:04 »

I love design questions. In experienta mea din industrie pot sa va spun ca problemele de design sunt unele din cele mai grele, chiar si cand faci un internship, e posibil sa trebuiasca sa faci designul la proiectul la care lucrezi si daca faci asta bine o sa fii vazut foarte bine. Intr-o companie mare (gen Facebook sau Google - cred ca Cosmin poate sa confirme ca si la Google e asa), skillurile de design sunt foarte importante, poate chiar mai importante decat skillurile de algoritmica.
Memorat
nash
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 109



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Septembrie 18, 2011, 23:34:35 »

Un design bun face foarte mult !
Memorat
radugr
Strain


Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Septembrie 19, 2011, 07:44:24 »

Raspunsul corect este:
Citat
Nu am suficiente informatii pentru a raspunde la aceasta intrebare.
dar probabil in majoritatea cazurilor nu vei lua postul cu acest raspuns.

In privinta comentariului care subordoneaza raspunsul mediului din care provine, acesta, din pacate, nu exprima decat faptul ca de prea multe ori avem tedinta sa ne gandim la solutie inainte de a ne gandi la problema.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Septembrie 19, 2011, 11:52:31 »

Radu, intrebarile de genul asta in un interviu sunt inceputul unei conversatii mai lungi in care intervievatorul insista pe directiile care il intereseaza mai mult. Nu se cauta un raspuns corect, scurt si la obiect.

De asemenea in orice discutie, nu doar in interviuri, e contraindicat sa incepi conversatia cu "Nu".

In general in scoala intrebarile sunt foarte bine definite pentru ca inveti o anumita tehnica, si atunci e normal sa fi naiv prima data cand abordezi o problema care nu e specificata clar.
Memorat
radugr
Strain


Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Septembrie 19, 2011, 13:15:20 »

De asemenea in orice discutie, nu doar in interviuri, e contraindicat sa incepi conversatia cu "Nu".
Tocmai!  Smile. Asta spuneam si eu. In schimb ai putea raspunde cu cateva intrebari de clarificare, ceea ce ti-ar da ocazia sa preiei initiativa, desi si asta e cam riscant; s-ar putea ca interviatorul (sau intervievator? Think) sa nu aprecieze foarte mult o astfel de abordare, sa o considere o tactica pregatita dinainte.

Cand candidezi pentru o pozitie de "entry level", da! o doza de naivitate e acceptata si chiar bine primita. Eu, insa, nu as pune aceasta intrebare intr-un interviu pentru "entry level". Pentru o pozitie mai avansata, as folosi aceasta intrebare fie exact pentru ce ai spus tu, ca sa deschid o discutie, fie ca intrebare de control, pentru a verifica nivelul si experienta pe care candidatul si le-a trecut in CV.

Raspunsul "corect" depinde foarte mult de ceea ce asteapta angajatorul de la tine (nivelul postului, specificul postului, profilul angajatului cautat etc). Putina pregatire pentru interviu, nu strica niciodata. Probabil ca daca ai stii dinainte toate "raspunsurile corecte" (in sensul precizat, nu va ganditi la prostii) si cu o pregatire corespunzatoare, ai putea castiga concursul de angajare pentru orice post din lume  Embarassed. Pregatirea pentru interviu presupune inclusiv a strange cat mai multe informatii despre asteptarile angajatorului si a-ti face o strategie si cateva tactici alternative de raspuns. Bun, acum depinde si cat de disperat iti doresti postul respectiv. De cele mai multe ori este recomandabil sa te mentii cat mai aproape de realitate, altfel s-ar putea sa te alegi cu un post care nu ti se potriveste deloc.

N.B. Pe mine mai mult ma intriga concluzia ca raspunsul depinde de mediul din care provii si care este ultimul care te-a format. Oare este adevarata aceasta afirmatie?
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Septembrie 19, 2011, 13:21:05 »

Cred ca e deajuns sa citesti postul asta si vei stii sa abordezi mai bine intrebarile "open ended" Smile.

Nu conteaza mediul ci doar sa stii trucul.

E un echilibru intre cei doi participanti la interviu si tot timpul ca intervievat vrei sa te uiti daca mergi in directia buna. Din experienta mea intrebarile de clarificare sunt privite pozitiv. Dar vad cum ar putea un intervievator care nu e scolit in interviuri tehnice sa fie deranjat de prea multe intrebari.
« Ultima modificare: Septembrie 19, 2011, 13:29:42 de către Cosmin Negruseri » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines