Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ridicare la putere in Pascal  (Citit de 6328 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
GRazvan
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« : Iunie 07, 2011, 19:34:30 »

 Buna. In primul rand as vrea sa va felicit pentru tot ceea ce faceti. Sunt fericit sa descopar o comunitate creativa Smile Sunt nou in informatica si m-am hotarat sa studiez pe branci (intrucat la scoala am un profesor de nota -1) insa cu 3 culegeri de Pascal reusesc sa-mi fac introducerea.
 La un moment dat mi-am pus intrebarea daca exista functia de exponent in Pascal, stiti voi x^y. Pot face ridicarea cu 'for' dar spre mirarea mea (pentru ca Pascal e un program 'stintific') niciunde n-am gasit o astfel de instructiune. Chiar nu exista?

 
  Multumesc Smile
          Razvan
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 07, 2011, 21:11:30 »

Bine ai venit pe infoarena!

Am cautat pe net si aparent chiar nu exista o varianta simpla de a calcula xy in Pascal. Totusi, daca esti interesat de o metoda mai eficienta de a calcula xy (dar nu mai simplu de programat) decat un simplu for, poti gasi mai multe informatii aici si aici.

In plus, daca esti atat de determinat sa inveti informatica cum trebuie, o idee buna ar fi sa incerci sa inveti de la bun inceput un limbaj mai recent si care sa fie inca folosit si altundeva decat in scoli (cum este de exemplu C/C++). Am vazut destule cazuri de elevi care au avut probleme cand au ajuns la facultate pentru ca in liceu invatasera doar Pascal.
Memorat

Am zis Mr. Green
GRazvan
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 08, 2011, 06:48:37 »

 Multumesc foarte mult pentru raspuns. Da, stiu, multi mi-au spus ca ar trebui sa recurg la un limbaj mai recent. Insa Pascalul il studiez pentru a prinde o idee despre ce inseamna programare, alogritmi, ce posibilitati ca si algoritm am ca sa fac un program, pentru ca Pascalul il consider un program foarte practic si usor de inteles prin cuvintele sale cheie relevante. Oricum imi propun in vacanta de vara sa studiez tot Pascalul apoi ma "transfer" pe alt limbaj mult mai complex si folosit cum ati zis : C .
 Imi cer scuze de off-topicul scurt pe care-l fac dar cu care ce credeti ca ar trebui sa continui? C++ sau C?


  Multumesc
Memorat
Magnus
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 08, 2011, 09:30:47 »

C++ contine in el tot ce are C.
Cel mai mare avantaj al C++ fata de C este STL-ul(Standard Template Library).
Contine niste chestii foarte tari care , desi le poti baga de mana, sunt avantajoase tocmai pentru ca nu pierzi timpul din concurs scriind ceea ce este deja scris de cineva.

Un exemplu simplu ar fi sortarea.
Un algoritm eficient de sortare iti ia cam 15-20 de randuri, in timp ce asta ia un rand.

Nu stiu ce clasa esti. Vezi ca daca esti la gimnaziu acolo se compileaza pe Borland (care nu suporta STL-ul).

Totusi nu vad de ce sa n-ar trece cineva direct pe C++.  Smile
Memorat
GRazvan
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 08, 2011, 13:46:40 »

 Multumesc mult pentru raspuns. Sunt in clasa a 9 -a Smile
Memorat
crushack
De-al casei
***

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 108



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 08, 2011, 22:58:33 »

E o solutie mai usor de implementat Very Happy , dar nu o sa intelegi de ce merge solutia.

In pascal este o functie exp(x:integer); care iti intoarce e^x ( 'e' = un numar ciudat ) Very Happy , si mai ai finctia ln(x:integer); o functie ciudata pe care o inveti intr-a 10-a la mate Very Happy.

Bine, daca vrei sa faci ab atunci rezultatul este exp( ln(a) * b ) , sau eln(a)*b,
Ar trebui sa dea bine pentru rezultate <= 1032

Da in concurs nu prea e practica Very Happy

PS. Bun venit pe InfoArena Very Happy
Memorat
GRazvan
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iulie 09, 2011, 12:06:09 »

Multumesc. Da,parca 'e' este 0,271 sau ceva de genul, oricum e legat de logaritm, stiu Very Happy Multumesc
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 10, 2011, 09:19:26 »

e = 2.71828183. Poti cauta pe internet cand nu esti sigur.
Memorat

Am zis Mr. Green
GRazvan
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iulie 10, 2011, 09:54:20 »

 Intr-adevar, lenea ma omoara. Multumesc pt. mesaj Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines