Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 796 Kdrum  (Citit de 1148 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« : Februarie 07, 2009, 23:01:08 »

Aici puteti discuta despre problema Kdrum.
Memorat

Am zis Mr. Green
dornescuvlad
Nu mai tace
*****

Karma: -138
Deconectat Deconectat

Mesaje: 234



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 03, 2010, 19:11:20 »

Am o intrebare.Din K==1 pt 20% din teste rezulta ca trebuie sa fac un lee clasic pentru cele 20pct ?
Pentru ca am facut asta si vad ca primesc 0 pct.
Nu e bun rationamentul, sau gresesc la implementare? Multumesc.
Memorat
danalex97
Vorbaret
****

Karma: 54
Deconectat Deconectat

Mesaje: 192



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 15, 2012, 19:43:58 »

Salut ! Am incercat sa fac un fel de Fill (bkt , cum vreti ... ideea e ca incerc toate posibilitatile) si mi se parea ca , complexitatea acestuia pe hartie nu pare atat de exagerata. Preprocesez Cmmdc-urile cu ajutorul a 2 matrice ( 2D & 3D ) si daca calea e mai mare decat Min atunci algoritmul se opreste automat. Pt. N si M mai mici mi se pare ca ar intra , insa nu am nici o idee pentru 100p intrucat nu sunt familiarizat cu grafurile. Cine ma poate ajuta va rog sa imi dati un pont. Multumesc anticipat.  Ok

http://infoarena.ro/job_detail/749129?action=view-source
Memorat
darkseeker
De-al casei
***

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 15, 2012, 21:18:31 »

Un nod in graful tau poate fi considerat un triplet ( linie,coloana,indice_divizor), unde indice_divizor reprezinta al cata-lea dintre divizorii lui k ordonati in ordine crescatoare este cmmdc( produsul de pe drumul de lungime minima de la x1,y1 la linie,coloana , k) . Parcurgi acest graf in latime incepand din nodul (x1,y1,Indice[cmmdc(A[x1][y1],k)] . Nodul in care trebui sa ajungi este (x2,y2,nrDivizori(K)). Sper sa te ajute explicatia .
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines