Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 077 Tom & Jerry  (Citit de 5626 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« : Iulie 10, 2005, 23:41:14 »

Aici puteţi discuta despre problema Tom & Jerry.
Memorat
VladS
Vizitator
« Răspunde #1 : Noiembrie 17, 2005, 20:41:14 »

Se poate face ceva cu cicluri ?
Eu ma gandeam la ceva de genu: Daca graful are un ciclu cu cel putin 4 noduri sau nu e conex afiseaza "NU". Altfel afiseaza "DA".
Partea nasoala e ca a mers doar pe testul din enunt  iar eu nu gasesc nici un contraexemplu.
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 17, 2005, 21:06:20 »

Dupa cum spuneam... o problema trebuie rezolvata constructiv in loc sa iei diverse idei de rezolvare si sa le cauti contraexemple. In orice caz, e greu de scos, cauta dismantlable graphs pe google.
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
VladS
Vizitator
« Răspunde #3 : Noiembrie 18, 2005, 19:21:42 »

Am gasit cateva documente despre dismantlable graphs numai ca in ele nu prea se face referire la verificarea daca un graf este dismantible. Singurul algoritm care l-am gasit:

Cat timp graful are mai mult de un nod
1) Cauta doua noduri i si j astfel incat N(i) inclus in N(j)
2) Daca s-a gasit o astfel de pereche elimina nodul i din graf si continua
            altfel graful nu este dismantible

Daca a ramas un nod graful e dismantible

Am implementat numai ca nu prea merge (WA la greu). Algoritmul e bun sau am eu greseli de implementare ?
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 18, 2005, 21:44:46 »

Citat
Eu ma gandeam la ceva de genu: Daca graful are un ciclu cu cel putin 4 noduri sau nu e conex afiseaza "NU". Altfel afiseaza "DA".
Partea nasoala e ca a mers doar pe testul din enunt iar eu nu gasesc nici un contraexemplu.


Un contraexemplu nu e chiar greu de gasit:

Cod:
6 9
1 2
2 3
3 4
4 5
5 6
6 1
1 5
5 3
1 3


Tom se plaseaza in 1, Jerry neaparat in 4. Tom vine in 5 si oriunde muta Jerry el pierde ( si in graf exista si un ciclu de 5, si un ciclu de 4 ). Pentru a nu avea TOM strategie, ma gandeam ca ar trebui sa existe un ciclu in care fiecare nod sa nu apartina unui alt ciclu de lungime 3...
Si altceva: ma gandeam sa construiesc ceva cu toate starile posibile ( sa avem un arbore curent de solutii si sa "expandam" cazurile ulterioare din fiecare nod ). Cred k ar trebui sa ma uit si eu pe Google k nu prea mi-a iesit implementarea ( desi nu pare ceva deosebit... ) Not talking
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines