Pagini: 1 [2] 3   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: ONI Liceu 2010  (Citit de 30208 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
stocarul
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Aprilie 13, 2010, 21:28:06 »

Se pare că sunt ordonate, dar după Numele participantului....Adică mențiunile separat, respectiv cei fără premii separat.
Întradevăr .... pare bătaie de joc, atâta timp cât participanții pot fi departajați după punctaj (cum este cel mai corect de altfel) ....
Probabil trebuie ca unul sau mai mulți elevi să apară mai sus în "clasament" decât le este locul  Read This!
Asta e singura explicație pe care o văd eu.
Memorat
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Aprilie 14, 2010, 09:48:11 »

Toate ca toate, dar mie nu mi-a placut ca au fost cam zgarciti la mancare. Am infometat in marea majoritate a timpului.
Si sa nu imi spuneti ca voi nu ati facut la fel Smile.
Memorat
1992sel
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Aprilie 14, 2010, 11:08:45 »

Ai dreptate, Marius, intr-adevar, e foarte greu sa faci o sortare dupa o coloana! Este la fel de greu ca atunci cand pronunti "GOGLE" - cine a fost la ONI 2007 la Cluj, stie despre ce e vorba...  Brick wall
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Aprilie 14, 2010, 11:57:42 »

Este la fel de greu ca atunci cand pronunti "GOGLE" - cine a fost la ONI 2007 la Cluj, stie despre ce e vorba...  Brick wall

Faza a fost la premiere, a zis-o o doamna cumva?  Rolling on the Floor Laughing
Memorat
1992sel
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Aprilie 14, 2010, 12:16:09 »

Da, asa e, a zis-o o doamna... si ce functie avea... si mai are (ca "primaru care este").
...Si inca ceva: cum premiile la ONI 2010 au constat in cursuri de certificare ECDL, sper sa-si fi oprit cateva si cei din Comisia Locala de Coordonare si Organizare, ca sigur unul nu le ajunge!
« Ultima modificare: Aprilie 14, 2010, 12:23:31 de către sel1992 » Memorat
nparfene2004
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 81



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Aprilie 14, 2010, 12:38:05 »

Legat de punctaje si clasamente la ONI, parerea mea este ca ar cam trebui procedat  ca la IOI, unde numai cei medaliati au afisat punctajul, la restul nu le este postat numele. Sau macar sa nu fie afisate numele celor care au luat zero puncte.
Poate ca ar fi mai bine daca s-ar da macar o problema usoara ("de nivel clasa") astfel incat sa nu mai iasa concurenti cu punctaje pe care altii, de la alte discipline, nu le inteleg.
Memorat
dornescuvlad
Nu mai tace
*****

Karma: -138
Deconectat Deconectat

Mesaje: 234



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Aprilie 14, 2010, 13:48:59 »

Legat de punctaje si clasamente la ONI, parerea mea este ca ar cam trebui procedat  ca la IOI, unde numai cei medaliati au afisat punctajul, la restul nu le este postat numele. Sau macar sa nu fie afisate numele celor care au luat zero puncte.
Poate ca ar fi mai bine daca s-ar da macar o problema usoara ("de nivel clasa") astfel incat sa nu mai iasa concurenti cu punctaje pe care altii, de la alte discipline, nu le inteleg.

Adevarat graiesti  Ok
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Aprilie 14, 2010, 14:05:00 »

Chiar si asa, ma tem ca ar fi elevi care nu ar face problema aia... avand in vedere ca unii se califica la ONI cu mai putin de 50 puncte la OJI. Smile
Problema aia ar avea rolul doar de a nu-i dezamagi pe cei mai putin pregatiti, nu de a diferentia valorile...
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Aprilie 14, 2010, 14:36:55 »

Toate ca toate, dar mie nu mi-a placut ca au fost cam zgarciti la mancare. Am infometat in marea majoritate a timpului.
Si sa nu imi spuneti ca voi nu ati facut la fel Smile.
Ce-i drept, mâncarea a fost cam puțină, dar de câteva ori ne-am schimbat tricourile și locul și am mai primit o porție. Very Happy


Legat de punctaje si clasamente la ONI, parerea mea este ca ar cam trebui procedat  ca la IOI, unde numai cei medaliati au afisat punctajul, la restul nu le este postat numele. Sau macar sa nu fie afisate numele celor care au luat zero puncte.
Poate ca ar fi mai bine daca s-ar da macar o problema usoara ("de nivel clasa") astfel incat sa nu mai iasa concurenti cu punctaje pe care altii, de la alte discipline, nu le inteleg.
Chiar de nivel de clasă nu ar fi bine să se dea, dar în fiecare an se dă și o problemă ceva mai ușoară. De exemplu anul acesta la 11-12 problema conex în afară că era interactivă și poate asta i-a speriat pe unii, nu necesita cunoștințe foarte avansate, fiind chiar abordabilă. Smile
Memorat
gcosmin
Nu mai tace
*****

Karma: 205
Deconectat Deconectat

Mesaje: 307



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Aprilie 14, 2010, 14:39:15 »

La 11-12 au fost foarte putine punctaje de 0. S-au dat foarte multe punctaje partiale pe solutii simple, plus cazuri cu N = 3  Tongue.
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Aprilie 14, 2010, 14:52:55 »

plus cazuri cu N = 3  Tongue.
Chestia asta a fost mult prea tare. Smile)
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Aprilie 14, 2010, 15:15:25 »

Mie mi se pare ca barajul a fost mai reusit decat ONI. La 11-12 au fost 2 probleme cu teste proaste, una la care nu s-au prea luat puncte... In schimb la baraj am incercat sa acordam cat mai multe punctaje partiale si sa alegem probleme abordabile.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Aprilie 14, 2010, 17:25:45 »

Mie mi se pare ca barajul a fost mai reusit decat ONI. La 11-12 au fost 2 probleme cu teste proaste, una la care nu s-au prea luat puncte... In schimb la baraj am incercat sa acordam cat mai multe punctaje partiale si sa alegem probleme abordabile.

Într-adevăr Barajul a fost mult mai OK decât ONI-ul. Am văzut ca n-au fost elevi cu 0p, înafara de cei absenți. Super faine problemele.  Ok
Memorat
1992sel
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Aprilie 15, 2010, 14:17:26 »

Se pare că sunt ordonate, dar după Numele participantului....Adică mențiunile separat, respectiv cei fără premii separat.
Întradevăr .... pare bătaie de joc, atâta timp cât participanții pot fi departajați după punctaj (cum este cel mai corect de altfel) ....
Probabil trebuie ca unul sau mai mulți elevi să apară mai sus în "clasament" decât le este locul  Read This!
Asta e singura explicație pe care o văd eu.

Chiar nu se poate corecta si sorta cum trebuie, TABELUL CU REZULTATELE LA ONI DUPA 2 ZILE DE CONCURS de pe site-ul ONI?!? Suntem la Olimpiada de Franceza/Engleza/Arte etc. (sa ma scuze cei in cauza) sau la cea de informatica??? Participantii se simt nedreptatiti... Iar medaliile unde sunt???
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Aprilie 15, 2010, 21:21:17 »

Eu cred ca ar trebui sa va mai linistiti si sa faceti mai putin caz pentru ca un clasament nu este ordonat. Probabil a existat intentia de a-i proteja si a nu-i demoraliza pe cei care au obtinut punctaje mici. Oricum, sunt convins ca organizatorii au acum probleme mai presante de rezolvat -- de exemplu organizarea taberelor pentru lotul national, decat sa aranjeze un clasament asa incat sa fie pe placul tuturor.

In plus, nu cred ca ar mai trebui sa fiti atat de banuitori la adresa comisiei nationale. Dupa parerea mea, comisia si-a dovedit integritatea si bunele intentii in nenumarate randuri, lucru care nu se intampla si la alte olimpiade.
Memorat

Am zis Mr. Green
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Aprilie 17, 2010, 20:24:34 »

...
Poate ca ar fi mai bine daca s-ar da macar o problema usoara ("de nivel clasa") astfel incat sa nu mai iasa concurenti cu punctaje pe care altii, de la alte discipline, nu le inteleg.

Sunt cazuri particulare, cum se spunea mai sus pentru N = 3, pentru a nu obţine 0 puncte. Cine-i împiedică să le rezolve? Dacă rezolvi cazurile particulare la fiecare problemă, care îţi oferă aproximativ 20 x 6 de puncte, cu puţin noroc prinzi şi menţiune. Smile

Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
batra
Strain


Karma: -5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Aprilie 19, 2010, 19:04:20 »

{sunt un tip care a participat la oni 2010-constanta:X}

mda sa incepem cu inceputul, mancarea bataie de joc total, noroc ca era deschis un restaurant in satul de vacanta:)).dimineata cand am vazut un borcanel de gem si 1 centimetru patrat de branza am crezut ca nu o sa pot manca atat, dar sper surprinderea mea dupa lupte seculare am reusit. si faza cu oul a fost geniala . in prima dimineata ne-au dat un ou cu gem. daca e vorba de cina acolo era macare pe cinste: 2 lingurite de piure cu un copanel de turturea. colac peste pupaza am stat la hotel. luxul de pe lume , 3 in 2 paturi. noroc ca sunt mic si nu am decat 1 90 ianltime si 95 de kg, ca daca eram mai mare poate nu aveam loc. mi-era frica sa si dorm noaptea ca era unul care ma pipaia incontinuu . de asta nici nu am facut la proba. aaa si mai era si doamna inspectoare aia blonda care ne-a asteptat cu zambetul pe buze. mi-am dorit sa ii fac un cadou, dar fiind criza nu i l-am mai facut. sincer preferam sa stau la un camin mai in centru. nu stiu de ce ,dar poate mancarea la cantina era mai multa si poate eram si mai aproape de centru.

la probe ce sa zic , probleme acceptabile, nu am ce comenta. foarte bine, felicitari comisiei

In rest toate buna si frumoase, si cu acest oni am terminat cu olimpiadele mele nationale. macar m-am distrat. spre deosebire de alti ani au fost mai multe fete frumoase ceea ce este o veste imbucuratoare.

sper ca nu am omis nimic ,
    bafta in continuare celor care vor mai avea ocazia sa participe al olimpiade, bafta celor care vor da bacul si admiterea  si "sa traim bine!"
Memorat
dornescuvlad
Nu mai tace
*****

Karma: -138
Deconectat Deconectat

Mesaje: 234



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Aprilie 19, 2010, 19:46:48 »

Corina, pana la urma esti fata sau baiat ? (tipule)
Memorat
nparfene2004
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 81



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Aprilie 20, 2010, 07:32:42 »

Pai nu ati inteles din mesaj? Corina e o fata de 1,95m si 95 de kile. Cum am dedus ca e fata: era pipaita in pat!   Rolling on the Floor Laughing
Scuze ca e off topic.
Memorat
batra
Strain


Karma: -5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #44 : Aprilie 20, 2010, 15:56:10 »

ba frate , voi aveti viata trista ce pot sa va zic
in primul rand am scris la inceputul mesajului ca sunt BAIAT, [editat de admin]
in al doilea rand cel cu care am stat in camera era un rocker [editat de moderator] ca o parte dintre cei care participa la oni an de an
in al treilea rand nu am scris mesajul ala ca sa ne certam intre noi, l-am scris ca sa il vada si organizatorii ca nu a fost totul roz asa cum au zis ei, si ca a fost o organziare patetica. si doamna inspectoare din constanta sa nu ne mai zica ca a fost ea la hotelul nostru si conditiile sunt excelente, ca doar noi nu ne-am dus la constanta sa facem greva foamei.

Editat de moderator: Controleaza-ti limbajul!
« Ultima modificare: Aprilie 20, 2010, 16:46:48 de către Andrei Grigorean » Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #45 : Aprilie 20, 2010, 16:27:22 »

Organizatorii care se ocupa de cazare/mancare nu prea citesc forumul Infoarena. Ai scris degeaba.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #46 : Aprilie 26, 2010, 13:39:58 »

eu in ultima zi(nu m-am calificat la baraj) am facut indigestie:)). Si ouale alea din prima zi cred ca erau ramase de vara trecuta pt ca m-am simtit rau dupa ele.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #47 : Aprilie 26, 2010, 18:48:20 »

Ai dreptate cu ouale, credeam ca eu am fost singurul Sad.
Memorat
Anamaria20
Strain


Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 20



Vezi Profilul
« Răspunde #48 : Aprilie 27, 2010, 14:43:00 »

Da, si eu am avut aceeasi problema. In a doua zi nu mai eram buna de nimic: vomat, frisoane si dureri de cap. Tot de la ou, sunt sigura.  Brick wall Si ca fapt divers, dupa ce m-am ridicat de la masa in dimineata aia am vazut ca ouale intregi erau adunate, pentru a fi servite inca odata, banuiesc. Poate nu calatoresc eu suficient, dar mancarea alora mi-a stricat toata olimpiada.
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #49 : Aprilie 27, 2010, 16:23:56 »

Păcat că România îşi bate joc şi de voi. Oricum, eu cred că e bine să postaţi aici impresii în limita decenţei pentru că persoane care au legătură cu cei din minister citesc forum-ul (compilatorul pentru OJI nu s-a schimbat singur) şi poate la ediţia viitoare inspectorul judeţului organizator o să fie avertizat de problemele din anii trecuţi când va veni vorba de alegerea cantinelor.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines