Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 422 Dist  (Citit de 1981 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« : Aprilie 24, 2007, 07:49:38 »

Aici puteţi discuta despre problema Dist.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 10, 2008, 17:50:55 »

am inceput sa ma uit pe sursa mea de acu un an sa vad de ce-mi da numaru prost de mutari pe 3 teste

Pe exemplul
Cod:
AA
A A A
e clar ca in solutia optima propozitia a doua ar arata asa "AA A".

Sursa de la lot dadea "1 1" si sursa mea dadea "1 2" care mi se parea bine. Din "A", "A", "A" ajungeam in "AA", "", "A" si dup-aia in "AA", "A", "". Scria in enunt ca nu pot exista cuvinte goale in mijlocul propozitiei.

Am presupus ca atunci cand aplici operatia asupra unui cuvant de o singura litera dupa aceea se considera ca nu mai exista cuvantul acela. Dar atunci pe
Cod:
AAA
A A A A
sursa oficiala ar fi trebuit sa dea "1 2", in timp ce ea da "1 3".

[Later edit]
Sursa mea da "1 5" pt "AAA" si "A A A A".
« Ultima modificare: Iunie 22, 2009, 15:35:48 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 21, 2009, 13:47:18 »

*BUMP*

Sunt 2 persoane care au luat 100 de puncte la problema asta si nu au copiat sursa oficiala: Florin Ghesu si Mircea Pasoi. Pentru ambii testele de mai sus dau la fel ca sursa oficiala.

Mie mi se pare clar ca nu e bine sa dea asa si as schimba testele astfel incat sa dea la fel ca sursa mea. Pe testele de mai sus sursa mea da "1 2" si "1 5" cum mi se pare corect.

Daca cei care au luat 100 de puncte considera ca nu e bine cum zic eu ii rog sa-mi explice aici de ce Smile Saptamana viitoare probabil voi schimba testele, daca nu e nimeni care zice ca e incorect ce zic eu. Smile
« Ultima modificare: Iunie 22, 2009, 09:36:55 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
floringh06
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 22, 2009, 09:33:51 »

m-am mai uitat si eu peste sursa Bogdan... e intr-adevar putin ciudat.  Eu am considerat chiar ce ai presupus tu mai sus, un cuvant dispare  daca termin literele din el. Am folosit restrictia lor exact la calcularea costului.
Nu ar trebui totusi pe exemplul AAA sa dea 1 3 (cu presupunerea ca nu avem cuvinte vide). Cu o mutare cuplezi A-urile din mijloc si cu inca 2 mutari le duci la primul A. Sper sa nu gresesc.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 22, 2009, 09:43:24 »

Nu ar trebui totusi pe exemplul AAA sa dea 1 3 (cu presupunerea ca nu avem cuvinte vide). Cu o mutare cuplezi A-urile din mijloc si cu inca 2 mutari le duci la primul A. Sper sa nu gresesc.

Din 2 mutari mi se pare ca poti face asa (presupunand ca nu exista cuvinte vide):

Din "A A A A" mutam al doilea A la sfarsitul primului si obtinem "AA A A" si acum mutam al treilea A (al doilea cuvant) la sfarsitul primului cuvant si obtinem "AAA A".

Sper sa nu-mi scape mie vreo restrictie si sa zic prostii. Smile

Dupa cum vad eu problema, orice varianta am alege: cand un cuvant ramane fara litere dispare sau continua sa existe, trebuie precizat asta clar in enunt si tb refacute testele Smile Eu tind catre varianta un cuvant din mijloc care ramane fara litere nu se opreste din existat, pentru ca e mai usor de implementat asa Whistle .

PS: Sursa mea de la dist din concurs avea cateva buguri si nu era buna Smile Vorbesc acum de cea din arhiva: http://infoarena.ro/job_detail/54692 care nu cred ca ai cum sa o vezi. Poti sa ti-o dau pe PM daca vrei.
« Ultima modificare: Iunie 22, 2009, 09:55:37 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
floringh06
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 22, 2009, 11:04:43 »

mda..  Smile ai dreptate cu 1 2.. Ar fi mai bine sa schimbam testele dupa ideea ta, asa ar deveni si enuntul mai clar, nu ar mai fi interpretabil. O sa incerc cat pot de repede [eu am bacu acum  Annoyed] sa modific in sursa mea. Trimite-mi te rog si implementarea ta. Am acelasi id ca pe arena si pe yahoo. Mersi
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iunie 22, 2009, 12:52:26 »

Am schimbat testele si am reevaluat. Sper ca sursa mea e ok, cand mai ia cineva 100 de puncte putem fi siguri Smile Este o sursa a lui Marius Stroe care ia 90 de puncte acum si pica pe un test pe care eu stiu ca-l picam pentru ca primul meu cuvant putea avea lungime > 20. Numarul de mutari ii da la fel insa pe celelalte teste, deci cred ca e ok.
« Ultima modificare: Iunie 22, 2009, 13:00:49 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 22, 2009, 13:26:20 »

Mai schimba marmota testele ca sa ia 100 Whistle Tongue
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iunie 22, 2009, 15:21:53 »

Mai schimba marmota testele ca sa ia 100 Whistle Tongue

Pai daca nu erau bune... Smile Pare destul de argumentata schimbarea.
« Ultima modificare: Iunie 22, 2009, 15:34:26 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iunie 22, 2009, 15:53:17 »

Testul 3 se pică dacă se adaugă cuvinte de lungime 0 la începutul propoziţiei.

Acum iau şi eu 100.  Very Happy
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines