Pagini: 1 [2] 3   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Grupul topcoderilor de pe infoarena va saluta!  (Citit de 100758 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Robytzza
De-al casei
***

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Aprilie 13, 2007, 09:25:22 »

recomandatzimi si mie ceva situri care te invatza diferite algoritmuri si chesti dinastea
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Aprilie 13, 2007, 10:47:36 »

Vezi si tu pe la http://infoarena.ro/links sau poate kiar sectiunea "articole" de pe acest site.. Whistle
Memorat
andreitheo87
Strain


Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Septembrie 22, 2007, 21:07:49 »

Sper ca am nimerit in locul potrivit...
Vroiam sa il felicit pe domino pentru calificarea la finala TCCC 2007 ( inca neoficiala, dar nu prea vad ce s-ar mai putea intampla). Multa bafta in finala.
Si o urare de final: la mai multi rosii romani!
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Septembrie 22, 2007, 21:35:50 »

Sa faci treaba la finala!

Felicitari!  Winner 1st place
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #29 : Septembrie 22, 2007, 21:53:20 »

Multumesc pentru felicitari! Si eu sper sa creasca numarul de rosii din Romania cat mai curand  Thumb up
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Septembrie 26, 2007, 23:37:06 »

Din pacate eu am iesit din TCCC dupa o mare betie in seara dinainte de runda 2. N-am mai fost capabil a doua zi de o evolutie consistenta, ba chiar am facut prostia sa fac si un challenge prost care m-a scos din primii 300 Cry
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Septembrie 26, 2007, 23:49:41 »

da rakia e buna Smile
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Septembrie 27, 2007, 00:11:12 »

Totusi peste 600-700 ml isi pierde farmecul  Angry
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
flo_demon
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Noiembrie 01, 2007, 21:40:18 »

 Winner 1st place Winner 1st place Winner 1st place Good job domino . Felicitari pentru calificarea in finala (ma refer la finala finala Smile) Banana Banana
You go!  Applause domino si Romania for the win. Success in continuare, (nu zic la win, ca ar fi cam imposibil, dar calificarea e a huge success). Best news i had de mult timp.
« Ultima modificare: Noiembrie 01, 2007, 21:59:29 de către Bunau Florin » Memorat

Marines don't die! They go to hell and regroup
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Noiembrie 01, 2007, 22:49:32 »

De ce ar fi asa imposibil? Huh
Succes maine Domino!!! Winner 1st place
Memorat
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Februarie 17, 2008, 22:59:43 »

TopRanked Algorithm

1     domino     2415   peacefingers
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Aprilie 03, 2008, 23:42:25 »

Felicitari lui ditzone! Avem un nou roman rosu Very Happy.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Aprilie 03, 2008, 23:53:58 »

Mersi, mersi Smile

Hai, sa traga toata lumea, sa mai urce si Romania de pe locu 14.
Memorat
yonatan
Strain
*

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 47



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Septembrie 12, 2009, 01:56:42 »

sal sunt incepator pe topcoder vreau sa shtiu cum e cu clasele alea care trebuie facute la problemele de pe arena??
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Septembrie 12, 2009, 02:33:49 »

Deschide cateva probleme facute de altii si ar trebui sa te prinzi. In principiu codul tau trebuie sa arate asa:

Cod:
class NumeClasa {
  public:
  tip_returnat NumeMetoda (parametri) {
    return variabila_tip_returnat;
  }
};

Sa presupunem ca ai urmatorul enunt: Sa se creeze o clasa Adunare cu metoda Aduna ce primeste doi parametri intregi a si b si intoarce suma lor. Codul tau ar arata asa:

Cod:
class Adunare {
  public:
  int Aduna(int a, int b) {
     return a + b;
  }
};
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
vlad_D
Client obisnuit
**

Karma: 32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 67



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Februarie 16, 2010, 03:48:36 »

Mersi, mersi Smile

Hai, sa traga toata lumea, sa mai urce si Romania de pe locu 14.

.... dupa 2 ani.. nu mai exista romani rosii activi.. hmm Aha
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Iulie 06, 2010, 23:55:40 »

Iacata, avem unul. Cred ca e Bogdan Tataroiu http://infoarena.ro/utilizator/bogdan2412 dupa handle. Azi am participat pentru prima data si eu la un srm si desi am facut doar prima problema si 2 chalenge-uri reusite am luat ratingul 1400. Sper sa ma mentin, ba chiar sa cresc. Totusi nemultumirea ta e nejustificata. Tu ce culoare ai pe TopCoder? Ce vreau sa spun e ca de fapt romanii nu prea participa pe TopCoder, desi sunt destui care sunt buni(vezi utilizatorii acestui site). Poate li se pare prea complicat. Mie asa mi s-a parut pana azi. Desi am cont pe Topcoder de peste 2 ani, abia azi am participat pentru prima data la un rated event. De fapt nu e asa complicat. Daca se doreste, miscarea pro topcoder poate fi reluata.
Memorat
DEYDEY2
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Iulie 13, 2010, 18:32:07 »

eu tocmai m-am inregistrat pe topcoder... dar nu ma prea pricep Sad  Embarassed
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Iulie 14, 2010, 09:32:05 »

Uite aici niste indicatii utile.

Cel mai recomandat e sa exersezi putin inainte de a intra propriu-zis in concursuri ca sa te obisnuiesti cu stilul de pe tc. Primul lucru care trebuie sa-l faci e sa iei applet-ul de concurs de pe site. Asta faci dand click pe O(n) pe pagina principala in stanga sus. Dupa ce te loghezi intri intr-un practice room (din meniul de sus) si alegi una din cele 3 probleme (de 250, 500 sau 1000 de puncte) si incerci sa o rezolvi. Ar fi mai bine ca la inceput sa iei un practice room de divizia a doua sau de tchs. Modul de evaluare al problemelor e similar cu cel de la acm, adica totul sau nimic. Dupa ce crezi ca ai rezolvat problema (iti compileaza si ai testat-o pe exemplele date - ai butoane in applet pentru asta) dai submit. Pentru a rula problema pe testele oficiale, cauti in meniul camerei "run system test" - e la options daca nu ma insel. Acolo vei vedea rezultatul submisiei tale. Bineinteles, daca nu treci toate testele poti sa redeschizi problema si sa mai modifici rezolvarea. Daca te blochezi, poti sa ne scrii si vom incerca sa te ajutam.

Totusi, pari cam mic ca sa participi deja pe topcoder. Cred ca ar fi indicat sa te perfectionezi mai intai pe infoarena si apoi sa incerci si acolo. Ma rog, daca crezi ca te descurci, go for it!
Memorat

Am zis Mr. Green
DEYDEY2
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #44 : Iulie 15, 2010, 11:29:53 »

ok pai am spus ca mai bine las pe mai tarziu TC acum e ok cu infoarena si cuampion
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #45 : Iulie 15, 2010, 14:39:37 »

Ce ar trebui sa stii ca sa incepi sa lucrezi pe tc.?
Ce e mai bun pt pregatirea pt olimpiada infoarena+campion sau tc?
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #46 : Iulie 16, 2010, 16:01:45 »

Ce e mai bun pt pregatirea pt olimpiada infoarena+campion sau tc?
Intrebi asta pe forumul infoarena ?!?  Very Happy

Lasand gluma la o parte, infoarena+.campion sunt pe modelul olimpiadei nationale, deci cred ca-ti sunt cel mai de ajutor.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #47 : Iulie 28, 2010, 22:59:48 »

Imi cer scuze ca ridic din morti un topic care pare demult incheiat (daca vreo cineva are o problema cu asta sa ma raporteze unui admin Tongue) insa as vrea sa imi dau si eu cu parerea despre topcoder pentru ca vad ca Romania e reprezentata din ce in ce mai putin pe acest site.
Ce e mai bun pentru olimpiada, topcoder sau infoarena+campion? Daca vrei sa ajungi sus la olimpiada eu zic sa bagati ambele variante. Ca nivel al problemelor e drept ca topcoder e mai scazut decat online judge-urile clasice, cel putin asa mi se pare mie, am vazut probleme mult mai grele pe alte site-uri decat pe topcoder si dupa parerea mea problemele din arhiva de pe infoarena marcate cu 4 stele ar putea intra lejer la 1000 pe TC poate chiar si de 3 stele. Totusi topcoder-u te testeaza la niste abilitati care sunt f importante in timp de concurs. Am auzit de-a lungul timpului la olimpiada sute de elevi zicand "Pff, ba ce ma oftic ca m-am prins de problema aia dar nu am apucat sa o implementez", "bah frate am busit o prostie si am luat 0", "Am pierdut nu stiu cate puncte la olimpiada asta / lotu asta pe buseli. Daca nu buseam atata mergeam la IOI" and so on. Prin stilul de concurs topcoder te invata sa nu mai busesti in timp ce codezi relativ repede. Un antrenament bun pe topcoder v-ar asigura faptul ca la olimpiada o sa reusiti sa scoateti punctajul maxim pe care il puteti obtine cu cunostintele pe care le aveti. Si aici nu vorbim de ore intregi pierdute pe TC, in momentul de fata sunt concursuri cam odata la 2 saptamani, iar un concurs dureaza in jur de 2 ore. E destul de avantajos sa pierzi 2 ore odata la 2 saptamani avand in vedere abilitatile care sunt antrenate in aceste concursuri.
Poate ar trebui sa facem un articol cu un tutorial despre cum se foloseste topcoder, am impresia ca multa lume e speriata la inceput de formatul diferit de codare a surselor (eu cand am vazut prima data ca tre sa fac o clasa in care sa fac nu stiu ce am iesit pentru ca mi se pareau chestii cam SF).
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #48 : Iulie 29, 2010, 02:23:56 »

Tibi, nivelul problemelor de pe topcoder a crescut mult in ultimul timp. Eu am intalnit o gramada de 500 smechere, iar 1000 multe mi se par inabordabile. Tin sa precizez ca participand doar la SRM-uri progresul va fi foarte lent. Trebuie sa bagati antrenamente speciale pentru topcoder - o simulare de SRM o data la doua zile ar trebui sa fie ok. Un alt avantaj pe care il are topcoder e ca iti permite sa te compari cu cei mai buni din lume, astfel poti sa iti stii mai bine valoarea reala. Sa nu mai vorbim de forum, articole, etc. Toti membrii infoarena ar trebui sa inceapa sa participe la TC!

Ce zici Tibi, ai timp sa bagi un tutorial de tc pe infoarena?
« Ultima modificare: Iulie 29, 2010, 05:49:26 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #49 : Iulie 29, 2010, 09:12:19 »

O sa incerc, nu am asa mult timp asa ca va trebui sa asteptati putin pana sa apara. O sa incerc sa il fac pana la urmatorul SRM.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines