Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Cum invatati voi...  (Citit de 4495 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« : Noiembrie 21, 2008, 17:22:11 »

As vrea sa va intreb o chestie  Very Happy .
Mi-am dat seama ca oricat as invata eu,timpul nu imi va permite niciodata(nici chiar daca nu as merge la scoala,si as face asta toata ziua asta),sa invat toata teoria,algoritmii etc.Voi cum faceti ?Faceti problemele pe care le intalniti si invatati de acolo?Sau mai intai faceti teoria, si apoi probleme ,sau cum?Participati la concursuri?Exemplificati modul vostru de invatare.Sper sa va fie util tuturor acest topic. wink
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 22, 2008, 17:06:45 »

Pur si simplu, incepi sa intelegi algoritmi simpli si apoi "sapi" pentru mai mult. Incepi cu algoritmul lui Euclid, faci un bubble sort si continui. Cand inveti cate ceva defapt observi alteceva ce nu stii, si deci esti mai totdeauna in procesul asta de invatare.

Defapt oriceai face NU TOCI algoritmii. O sa constati ca nu stii nimica in timpul unui concurs si defapt ii uiti in cel mult 2 saptamani daca nu-i repeti.

Oricat de mult tiai bate capul pentru ceva simplu nu te da batut.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 22, 2008, 17:54:45 »

Ar merge un post pe blog despre asa ceva Wink
Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 22, 2008, 20:33:43 »

OK,mersi pt opiniile voastre.Mai spuneti-va parerea cine vrea  Cool
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 22, 2008, 22:02:23 »

@devilkind Chiar e pe blog un post oarecum apropiat ce discuta diverse metode de antrenament http://infoarena.ro/blog/vine-olimpiada
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 23, 2008, 01:33:38 »

stiam eu ca e ceva de genu asta pe blog dar nu imi aduceam aminte. totusi acolo din cate stiu eu sunt sfaturi ptr ce trebuie sa faci inainte de olimpiada, cand timpul te preseaza & stuff... Totusi ar merge un post cu modul in care poti sa ajungi in top in informatica.. cum trebuie sa lucrezi (daca tre sa lucrezi mult sau e de ajuns sa lucrezi putin si greu). de exemplu primul meu sfat este ca atunci cand lucrezi la info, sa iti alegi o problema si intai sa incerci sa o scoti singur, si sa te tot gandesti la ea vreo cateva zile si dak simti ca nu ai nici o sansa sa iti iasa de abia atunci sa te uiti la hinturi si solutie.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 23, 2008, 04:12:06 »

Sigur vorbesti de postul de care ziceam? Am zis de mai multe stiluri de antrenament si cum am evoluat eu si alti oameni in timp. E o privire de ansamblu si comentariile sunt interesante.
« Ultima modificare: Noiembrie 23, 2008, 04:17:28 de către Cosmin Negruseri » Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 23, 2008, 18:46:01 »

Voință, tupeu, încredere.  Cool
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iunie 22, 2009, 18:30:18 »

Important e cat inveti din fiecare experienta in care iti testezi cunostintele (fie ea o simpla problema sau un concurs): nu poti sa inveti altfel decat din experienta.

Mai important decat sa studiezi e sa iti permiti sa gresesti si sa inveti din greseli. Oricum, fiecare din noi are un stil propriu de a invata, de a gandi; ce poate fi un catalizator pentru cineva, pe un altul poate sa inhibe!

Si atata timp cat e natural, cat nu e fortat ceea ce faci, vei invata mai usor. So no overload. Smile
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iunie 22, 2009, 19:42:32 »

Eu  primadata  imi i-au o probleme, care se aplica la teoria/algoritmul pe care vreau sa-l invat , si incerc sa rezolv singur problema. Cateodata stiu, cateodata nu ... oricum dupa o perioada de timp (de max 1h sa zic) ma uit peste algoritmul pe care ar fi trebuit sa-l aplic  si  incerc sa-l inteleg(si il mai personalizez putin Smile ) si nu sa-l tocesc Smile
C-am asa fac eu Smile
« Ultima modificare: Iunie 23, 2009, 12:06:17 de către alexandru » Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iunie 22, 2009, 21:55:41 »

i-au o probleme... C-am asa
La romana cu siguranta nu aplici metoda descrisa
Memorat
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iunie 23, 2009, 20:45:54 »

i-au o probleme... C-am asa
La romana cu siguranta nu aplici metoda descrisa

ouch Rolling Eyes
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iunie 24, 2009, 14:44:51 »

Eu  primadata  imi i-au o probleme, care se aplica la teoria/algoritmul pe care vreau sa-l invat , si incerc sa rezolv singur problema. Cateodata stiu, cateodata nu ... oricum dupa o perioada de timp (de max 1h sa zic) ma uit peste algoritmul pe care ar fi trebuit sa-l aplic  si  incerc sa-l inteleg(si il mai personalizez putin Smile ) si nu sa-l tocesc Smile
C-am asa fac eu Smile

Eu as zice ca intai sa pui mana pe o carte de gramatica, inainte de algoritmi. Nu vreau sa ajungi la chestii de genul :

Cod:
#include <std-io.h>

in-t ma-in () {
    re-turn 0;
}

Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iunie 24, 2009, 15:11:51 »

Pun si eu o intrebare (mie chiar imi place ideea topicului),cam cat invatati voi pe zi? Bineinteles,daca iti place nu iei in seama timpul.Daca esti pasionat si curios astea-s doar detalii inutile.
Partea proasta e ca aici mai intervin si alti factori: oboseala,durerile de spate,somnul zbuciumat (daca stai sa te gandesti la probleme noaptea  Smile ).
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Iunie 24, 2009, 18:28:15 »

Pun si eu o intrebare (mie chiar imi place ideea topicului),cam cat invatati voi pe zi? Bineinteles,daca iti place nu iei in seama timpul.Daca esti pasionat si curios astea-s doar detalii inutile.
Partea proasta e ca aici mai intervin si alti factori: oboseala,durerile de spate,somnul zbuciumat (daca stai sa te gandesti la probleme noaptea  Smile ).

Ca sa invat, stau maxim 5 minute/zi. Ca sa lucrez, uneori stau si toata ziua.  Smile
Memorat
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Iunie 25, 2009, 13:22:51 »

Pun si eu o intrebare (mie chiar imi place ideea topicului),cam cat invatati voi pe zi? Bineinteles,daca iti place nu iei in seama timpul.Daca esti pasionat si curios astea-s doar detalii inutile.
Partea proasta e ca aici mai intervin si alti factori: oboseala,durerile de spate,somnul zbuciumat (daca stai sa te gandesti la probleme noaptea  Smile ).

Ca sa invat, stau maxim 5 minute/zi. Ca sa lucrez, uneori stau si toata ziua.  Smile

bine punctat. Wink
subscriu la Florian - daca n-am altceva urgent de facut, stau toata ziua.
Memorat
Sorin_Ionut
Client obisnuit
**

Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Iunie 25, 2009, 16:51:55 »

Pun si eu o intrebare (mie chiar imi place ideea topicului),cam cat invatati voi pe zi? Bineinteles,daca iti place nu iei in seama timpul.Daca esti pasionat si curios astea-s doar detalii inutile.
Partea proasta e ca aici mai intervin si alti factori: oboseala,durerile de spate,somnul zbuciumat (daca stai sa te gandesti la probleme noaptea  Smile ).

Ca sa invat, stau maxim 5 minute/zi. Ca sa lucrez, uneori stau si toata ziua.  Smile

bine punctat. Wink
subscriu la Florian - daca n-am altceva urgent de facut, stau toata ziua.

Si uneori o zi nu e de ajuns !
 Din curiozitate, (imi cer scuze daca e putin off-topic) ,dintre toti algoritmi care ii stiti care a fost cel mai greu de "digerat" ?, sa nu-mi spuneti ca toti au fost "a piece of cake" si i-ati invatat din prima...  Tongue (asta isi doreste oricine)
 Astept raspunsurile voastre.
Toate cele bune !
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Iunie 28, 2009, 10:32:41 »

Eu  primadata  imi i-au o probleme, care se aplica la teoria/algoritmul pe care vreau sa-l invat , si incerc sa rezolv singur problema. Cateodata stiu, cateodata nu ... oricum dupa o perioada de timp (de max 1h sa zic) ma uit peste algoritmul pe care ar fi trebuit sa-l aplic  si  incerc sa-l inteleg(si il mai personalizez putin Smile ) si nu sa-l tocesc Smile
C-am asa fac eu Smile

Folosirea crati-mei este o enig-ma, dar macar foloseste butonul pe care scrie "Verificare" si mai citeste o data postul inainte sa apesi pe "Mesaj". Am incredere in tine ca te descurci cu cateva acorduri simple.

Si in legatura cu metoda ta de a invata, de multe ori nu e de ajuns o ora pentru a rezolva o problema. Partea cu personalizarea nu prea am inteles-o, cum personalizezi tu un algoritm? Poti sa ne dai cateva exemple?
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines