Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Un nou tip de probleme (12 sunt deja postate aici)  (Citit de 15040 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
madflame
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Aprilie 21, 2009, 17:03:07 »

Neutral ...ma depaseste sintaxa C... ce ma oftica e ca sintaxa pascal e total acoperita (99% sigur)
Daca nu va vine vreo idee eu aman treaba asta pana scap de bac si admitere...
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Aprilie 21, 2009, 20:17:45 »

asa poate sa obiecteze oricine ca vrea inline assembly.
interzicerea defineului e o solutie SIMPLA pe care am gasito, si daca exista alternative atunci...

Solutia simpla pe care ai "gasito" gasit-o nu e neaparat cea mai buna. Eu i-as zice un workaround de fapt, nu solutie...  Thumb up

Daca vrei sa impui atatea restrictii practic impui o singura rezolvare. Sunt curios daca iti plac acele concursuri scolare unde daca nu scrii identic cu baremul nu primesti punctajul...
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Aprilie 21, 2009, 20:22:33 »

Nu mi se pare chiar asa. Adica mie mi se pare interesant sa iti vina o idee la o problema, si sa trebuiasca sa gasesti un "workaround" pentru ca nu ai voie sa o folosesti. Nu cred ca vrea o singura solutie, pur si simplu nu vrea o anumita solutie.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Aprilie 21, 2009, 20:32:20 »

Ma refeream la solutia din evaluatorul special. Dupa mine, daca va fi folosit pe site, ar trebui sa fie robust, nu?

Adrian, nu ma intelege gresit. Ideea de problema mi se pare adecvata pentru un site de programare, dar cred ca o evaluare automata e dificila si ma indoiesc ca arhiva va putea contine un numar mare de probleme de acest tip. Se pot organiza eventual concursuri pe forum in care utilizatorii isi ataseaza sursele sau ti le trimit pe mail si la sfarsit este desemnat castigatorul.
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Aprilie 21, 2009, 20:37:43 »

Ar merge si asa ceva.
Eu insa ma gandesc ca solutia trebuie sa respecte anumite reguli/restrictii pt a primi punctajul maxim.Adica nu trebuie facut ceva motamo cu baremul, ci ceva care respecta aceleasi principii. Daca este foarte greu de facut, varianta propusa de sima_cotizo mi se pare buna!
Problemele sunt chiar dragute, daca nu se pot pune in arhiva, macar intr-o sectiune, sau mai simplu, intr-un topic.Eu zic ca reprezinta totusi un mod de a largi sfera de metode de rezolvare,deci sunt utile.
Memorat
madflame
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Aprilie 21, 2009, 20:43:56 »

Pe prima am facut-o deja.Iti trimit pm, sau o pun aici?  Eh?
Mi se par interesante, au conditii mai "dure".I keep thinking about them!


Am dorit sa ofer probleme cu altfel de restrictii inafara de cele clasice legate de timpul de executie (aveti cam 800 deja). Nu doresc un concurs cu o singura rezolva, evident!
Am scris un pharser caruia voi (critici specializati) nu i-ati gasit flaw la surse de pascal si jumate din pharserul de c++ e teoretic functional (habar n-aveam cat de vast e limbajul, e chiar inutil de vast pentru algoritmi simpli de concurs, eficienti (cred ca pascal, fortran, algol sau chiar asm sunt most suitable pentru competitii dar nu ma bag)
Am scris si probleme...
Totusi, sunteti olimpici si paraolimpici (eu nu-s) si daca doreati sa infloreasca initiativa mea probabil inaintati mai mult de "e greu de facut" si "uite ca nu e bun, ha!"

in timp ce tastam altii postau... in vara scriu aticole (sper k alea nu au flaws). Aruncati un ochi pe "www.donebyme.go.ro" stiu ca e urata engleza mea de la 15 ani, dar, daca tutorial de "build yer own script interpreter" e considerat util pe infoarena scriu si asa ceva, dar la vara
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Aprilie 21, 2009, 20:56:26 »

Sa inteleg ca abandonezi proiectul? Sau ca il amani? Raised eyebrow Damn, don't be so sensitive!  Rolling Eyes Daca nu reusesti sa "termini" tot evaluatorul, lasa-l asa.Putem sa postam si pe forum,iar la sfarsit sa ne dai clasamentul. Peace peacefingers
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Aprilie 21, 2009, 21:36:11 »

Scuze daca ti-am dat impresia ca nu vreau sa inainteze initiativa ta, eu doar am ridicat cateva probleme care trebuie rezolvate inainte de a putea integra tipul acesta de probleme in site. Nu ar fi corect fata de alti concurenti ca o sursa care se foloseste de astfel de "smecherii" sa ia punctaj. Problema cu defineurile deja am zis ca se poate rezolva pentru ca, in compilatoarele GCC cel putin, poti vedea outputul de la preprocesor. Mai ramane problema ridicata de al doilea meu post. Ce-am facut in programul respectiv, au fost doar niste operatii cu pointeri pentru care sunt destul de sigur ca exista echivalent si in Pascal, deci nu e vina limbajului C. Putem la fel de bine si sa ignoram ce-am facut acolo si sa consideram ca n-am folosit vectori, desi practic am facut acelasi lucru. Nu vreau sa zic ca e o idee proasta sau ca nu merita implementat asa ceva, doar ca cineva trebuie sa stea sa analizeze in mai multa profunzime problema verificatorului.
« Ultima modificare: Aprilie 21, 2009, 21:41:26 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
madflame
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Aprilie 21, 2009, 21:43:48 »

@micul programator
Iata ca nu e abadonat, il cloceste Tiberiu...

@bogdan
np, am realizat ca sunt mai multe gauri decat credeam
ma aprinsesem putin... bine ca am comunicat...
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Aprilie 21, 2009, 22:02:22 »

@bogdan
np, am realizat ca sunt mai multe gauri decat credeam
ma aprinsesem putin... bine ca am comunicat...

E important ca ai inteles ca lumea incearca sa te ajute pe forum cu criticile. Thumb up Si infoarena are o sectiune de "plangeri" (folosita intens cand s-a trecut la noua versiune a siteului).
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines