Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Rhide pe Linux  (Citit de 1272 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« : Aprilie 07, 2009, 21:37:45 »

Pana acu' am folosit cu succes Rhide pe Ubuntu 8.04. Dar de cateva zile a inceput sa faca figuri. Adica nu vrea sa compileze decat odata. Pentru a compila din nou trebuie sa-l inchid si sa-l redeschid, ceea ce e cam obositor si enervant. M-am gandit sa-l reinstalez, dar nu prea stiu cum sa-l dezinstalez  Whistle. Imi puteti da va rog un sfat cum sa fac. Very Happy

Versiunea mea de Rhide este cea pe care o are Sima Cotizo la atasamente Smile

Multzam anticipat
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 07, 2009, 21:51:01 »

Hah ma simt cam vinovat ca raspandesc software vechi si care devine "enervant" Very Happy

Si eu am probleme cu varianta pe care o am la atasamente - in Ubuntu Server 8.10 nu imi afiseaza cum trebuie ferestrele pe ecran(terminal) si nu poate fi folosit in debug - imi face un fel de crash dupa care nu mai pot sa-i dau comenzi (el inca ruleaza, dar e ca si cum as introduce la shell comenzile).

Andrei, ai incercat sa-ti faci un proiect la care sa adaugi sursa si din care sa o stergi cand iti termini treaba cu ea? ... Asta poate fi un workaround pana te poate ajuta cineva mai in detaliu (la mine acum cativa ani mergea). Totusi, cred ca Rhide incepe sa nu mai aiba compatibilitati cu noile librarii si ar trebui sa invatam sa "ne descurcam fara el".
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 07, 2009, 21:59:47 »

Andrei, ai incercat sa-ti faci un proiect la care sa adaugi sursa si din care sa o stergi cand iti termini treaba cu ea? ... Asta poate fi un workaround pana te poate ajuta cineva mai in detaliu (la mine acum cativa ani mergea). Totusi, cred ca Rhide incepe sa nu mai aiba compatibilitati cu noile librarii si ar trebui sa invatam sa "ne descurcam fara el".

Mersi fain. Se pare ca l-am driblat, sper sa tina smecheria. Very Happy App, mai e o faza, cand fac debug si dau de ceva ce contine STL si dau cu f7 imi zice "Could not find the source file stl_vector(/algo/deque...).h". Daca ii dau cu f8 nu are probleme.
E ceva ce am uitat sa instalez sau e de la ei?
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 07, 2009, 22:09:28 »

cand dai cu F8 peste o functie, iti da direct rezultatul si trece mai departe. Cu F7 se duce pe functie, deci cand dai peste ceva din stl el incearca sa acceseze fisierele din stl, lucru pe care nu cred ca ti l-ai dori. Cred ca iti da eroare in mare parte din cauza ca acele fisiere nu sunt atasate proiectului Confused? cred, e posibil sa existe si alta explicatie. In orice caz nu cred ca ti-ai dori sa te plimbi cu f7 prin functiile din cadrul stl-ului.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 07, 2009, 22:12:26 »

In orice caz nu cred ca ti-ai dori sa te plimbi cu f7 prin functiile din cadrul stl-ului.

De ce?  Confused
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 07, 2009, 22:55:06 »

Pentru ca sunt niste functii foarte mari si complexe, care probabil ca folosesc multe elemente de OOP. Oricum nu cred ca e tocmai un cod frumos.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 07, 2009, 23:01:09 »

Daca folosesti si vi si compilezi din el, incearca sa provoci o eroare care tine de STL (ceva gen sortezi un struct fara sa ai operator< sau functie de comparare... vezi si tu) si iti va deschide o sursa de algorithm, in principiu fix in mijlocul sortarii.  Wink

Rhide nu cred ca stie unde sunt headerele ca sa ti le deschida, dar nici nu vrei Smile Oricum nu e alternativa cea mai buna daca ai debug in zone cu STL. Incearca sa afisezi la cerr/stderr.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines