Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Problema navigarii unui robot - strategii de cautare - HELP  (Citit de 4394 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
whitespell
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« : Iunie 03, 2008, 08:50:18 »

1.   Problema navigării unui robot pentru livrarea poştei. Se dă un careu 8 x 8 reprezentând un palier al unei instituţii, în care un robot aflat la o poziţie iniţială dată va naviga pentru a livra poşta la câteva locaţii, de asemenea cunoscute. Mişcările sale se efectuează la stânga, dreapta, sus şi jos. Să se găsească o rută prin care robotul livrează poşta la toate locaţiile precizate şi se întoarce la poziţia iniţială. Se va folosi strategia de căutare pe nivel.
2.   Să se rezolve problema navigării robotului folosind strategia de căutare în adâncime.

Nu am nici ce-a mai mica idee de rezolvare ... ca indiciu ni s-a spus sa ne uitam la tic-tac-toe dar ....

Va rog sa ma ajutati
Memorat
alexthero
De-al casei
***

Karma: 121
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 03, 2008, 09:29:37 »

Eu n-am inteles problema. Poti da si un exemplu?
Ai nevoie de drum minim sau ceva?

Daca nu ai nevoie de drum minim robotul poate sa livreze posta in orice ordine...
Memorat

Tine minte ca mintea conduce pumnu, nu invers
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 03, 2008, 10:07:52 »

Eu presupun ca strategia de cautare pe nivel e branch&bound iar cea in adancime e barcktracking.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
whitespell
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 03, 2008, 11:33:30 »

Este o problema de la Inteligenta artificiala,
 Da ideal ar fi cel mai scurt drum, dar deocamdata sunt presat de timp si accept orice hint/solutie. (nu mi s-a pus conditia celui mai scurt drum inca)
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 03, 2008, 11:53:41 »

Pe nivel e cautare in latime (bfs).
Memorat
whitespell
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 03, 2008, 13:25:37 »

practic pentru primul punct trebuie sa folosesc coada si pentru al doilea stiva. Robotul trebuie sa circule prin punctele care i se dau ca date de intrare (birourile unde trebuie sa livreze posta pe palierul respectiv)

sa zicem ca umplem careul cu 0 si 1, unde este "1" trebuie sa se livreze posta .


Strategia de căutare pe nivel (în lăţime, breadth-first search) este o strategie de căutare neinformată.
Strategia de căutare pe nivel începe expandarea cu nodul rădăcină, apoi expandează toate nodurile generate de rădăcină şi continuă similar expandarea cu toţi succesorii acestora etc.
Implementarea strategiei de căutare pe nivel se realizează particularizând strategia generală de căutare prin implementarea listei FRONTIERA sub formă de coadă.

pentru Punctul doi e la fel numai ca se foloseste stiva!

Help Smile
« Ultima modificare: Iunie 03, 2008, 18:45:24 de către Adrian Vladu » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines