Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Sugestii pentru probleme  (Citit de 52788 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Ianuarie 10, 2012, 17:48:19 »


Da,corect,in mare parte arhiva educationala contine algoritmi de baza si este pentru cei aflati la inceput. Dar atunci unde este "arhiva pentru olimpici (pentru cei care au cam depasit stadiul de inceput)" ?  Smile


O găsești în stînga, sub numele de ”Arhiva de probleme” Wink

Bun  Shocked Eu ma refeream la o arhiva cu probleme clasice care se rezolva cu acei algoritmi,cu explicatia algoritmilor data,la fel ca la Arhiva educationala  Smile
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Ianuarie 10, 2012, 18:36:19 »

Stie si wef probabil la ce te refereai. Ideea e ca nu prea gasesti tutoriale care te invata 'sa fii bun'. Gasesti tutoriale care sa te introduca in diverse subiecte si acopera anumite domenii particulare. Problemele grele nu imbina 3 algoritmi dintr-o arhiva. Daca ajungi la nivelul la care simti ca-ti mai lipseste doar sa stii Aho sau orice alta chestie marginala care apare o data la 4 ani la lot, fii sigur ca il poti invata si fara sa il ai in arhiva educationala.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Ianuarie 10, 2012, 21:48:34 »

Vad ca majoritatea lumii e impotriva adaugarii in arhiva. Pentru ca am primit acordul eu am terminat-o de adaugat. Am observat printre olimpici curentul: ,,Nu-mi trebuie la oni nu invat". Din pacate si eu gandeam asa dar eu zic ca nu era bine (cel putin pentru mine). Nu cred ca e vorba de a invata doar aho corasick ci trebuie sa intelegi ideea din spatele algoritmului  si astfel sa-ti dezvolti gandirea (eventual mai vezi si frumusetea ideii). De exemplu daca intelegi kmp poti sa intelegi foarte usor si aho. Mie nu mi se pare nimic complicat, din contra vezi ca trie-ul mai poate fi folosit la altceva decat aplicatia clasica.

Eu zic ca unii trateaza gresit arhiva educationala. Nu mi se pare ok sa faci toata arhiva(aici am gresit si eu) doar ca sa stii sa aplici toti algoritmii de acolo dar daca se schimba ceva in datele problemei sa nu fii in stare sa mai rezolvi problema. Si chiar daca invatarea de pattern-uri ar fi o strategie buna tot s-ar pierde din frumusetea informaticii si te-ai transforma intr-un robotel de recunoastere de pattern-uri.

Cred ca ar fi o idee foarte buna impartirea arhivei educationale in mai multe sectiuni pentru ca fiecare sa stie ce sa lucreze. Am cautat destul de mult pe net si n-am gasit nici un material in romana despre aho iar nici cel de pe wikipedia nu mi se pare foarte bine explicat.
Memorat
elfus
Client obisnuit
**

Karma: 77
Deconectat Deconectat

Mesaje: 96



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Ianuarie 11, 2012, 21:04:56 »

Pot sa ma ocup de decodificarea din Cod Pruffer in Arbore, am vazut ca e pe lista de TO DO.
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Ianuarie 11, 2012, 22:32:44 »

Dupa mine, decodificarea din Cod Pruffer e exact genul de lucru care nu are ce cauta in Arhiva Educationala. E mult mai folositor daca te gandesti la ea ca puzzle, singur, decat sa-l iei de-a gata ca ceva ce se presupune ca e basic knowledge, aparent.

Arhiva educationala si-a construit imaginea unei colectii de algoritmi clasici. Se impune ideea ca sunt si foarte folositi, dar si destul de greu de gasit fara ajutor (Intr-adevar, nu trebuie sa reinventam roata si sa incepi sa cauti algoritm pentru flux. O sa dureze.).

Decodificarea din Cod Pruffer nu e nicuna din chestiile astea. Nu e deloc vorba ca 'nu-mi trebuie fiindca nu se da la ONI'. E vorba ca daca muti un algoritm de la categoria 'obscuritati descoperite facand problema 24565 de pe PKU' la categoria 'Algoritmi clasici' lumea pur si simplu nu o sa-l digere cum trebuie. E o exagerare bineinteles, dar catre asta se tinde.

Poti invata un copil de a 7-a formule de integrare. Dar daca crede ca a invatat analiza, n-ai rezolvat nimic.

http://infoarena.ro/training-path

Lista asta e foarte buna  Smile Iei contactul cu lucruri de care nu ai auzit si poti sa faci putin research.

P.S Codurile Pruffer si ideea de a realiza bijectii in scopul numararii in general sunt foarte tari. Google'em.
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Ianuarie 12, 2012, 18:41:19 »

Cu aho corassick poti face pattern match 2d in N^2. Nu cred ca poti face altfel atat de repede. E oarecum util dar singura noastra problema de pattern match 2d se poate rezolva in N^3.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Ianuarie 13, 2012, 08:52:35 »

<rant>
Ar trebui filtrata arhiva educationala nu sa contina prostii care nu sunt utile.

Exista valoare in filtrarea informatiei bune nu doar in volum.
Daca faci o problema pentru cei 4 oameni care se duc la IOI nu ai prea ajutat infoarena mult, doar ai facut siteul mai greu de folosit.

Numere stirling are 0 aplicatii da e bagata acolo.
Aho Corasic a fost la un concurs sau 2 in ultimii 5 ani.
Problema cu elemente majoritare, e scris deja un articol, nu apare in nici un concurs, eventual ar merge ca problema de interviuri nu problema  in arhiva educationala.
Suma si numarul divizorilor, o aplicatie.
Cele mai apropiate puncte in plan are o singura aplicatie care e o problema propusa de mine la codejam. Nu cred ca o sa vedeti alta problema inrudita cu asta prea curand la un concurs sau ideea aplicata in alt context, desi solutia in sine e misto.

Daca stiti probleme misto, mai bine organizati un concurs. Daca o idee apare de destule ori poate ajunge destul de importanta de adaugat in arhiva educationala.

E ok sa adaugi ceva care are putine aplicatii, dar poti face asta prin un articol, prin un blog post nu prin facutul arhivei educationale de la ceva de un ordin digerabil de oricine in o vacanta de iarna ca 50 de probleme la 1000 cum e acum arhiva principala.

Sa faci un lucru doar pentru ca poti, sau doar ca sa ai si tu o problema pe infoarena nu e un motiv extraordinar.

Siteul are multa informatie si problema esentiala e cum poate fi folosit mai bine, nu ca un continut obscur nu e deja acolo.
</rant>
« Ultima modificare: Ianuarie 13, 2012, 13:22:42 de către Cosmin Negruseri » Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Ianuarie 13, 2012, 12:53:40 »

Cosmin, vom discuta la urmatoarea sedinta aspectele enuntate de tine.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
an_drey_curent
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Martie 13, 2012, 14:43:12 »

Pomenise la un moment dat Robert despre introducerea in arhiva educationala a unei probleme care sa fie axata pe operatii cu numere mari. Ar fi foarte utila ... s-a mai facut ceva?
Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Martie 13, 2012, 14:55:10 »

Nu stiu cat de utila ar fi, avand in vedere ca este deja in articolul cu multe smenuri, mai degraba adaugat ceva cu radical (cautare binara) si impartire (poate chiar si Karatsuba).
Memorat
hopingsteam
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Martie 02, 2014, 04:37:09 »

Ati putea adauga, va rog frumos, problemele ce s-au dat anul acesta (2014) si anul trecut (2013) la OJI in arhiva de probleme?  Very Happy
Memorat
Dddarius95
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Martie 14, 2014, 22:18:21 »

Ati putea adauga, va rog frumos, problemele ce s-au dat anul acesta (2014) si anul trecut (2013) la OJI in arhiva de probleme?  Very Happy
Si eu vreau acelasi lucru:D
Memorat
sulzandrei
Strain
*

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 28



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Decembrie 10, 2015, 15:22:30 »

Ma gandeam ca ar fi frumos daca si triangularea unui poligon simplu ar fi introdusa , oare are releventa pentru arhiva educationala?
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines