Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Cercetare vs Programare  (Citit de 2463 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« : Decembrie 17, 2007, 17:10:45 »

Ma tot intreb de ce atat de putini olimpici aleg o cariera in cercetare, pe cand foarte multi prefera sa munceasca pentru marile companii de soft. Astept pareri si comentarii  Very Happy.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
vladcyb1
Vorbaret
****

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 166



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 02, 2008, 10:52:41 »

Nu stiu exact cat se castiga in cercetare...dar cu siguranta cei care lucreaza pentru marile companii de soft sunt multumiti din acest punct de vedere. Ar mai fi si faptul ca atunci cand lucrezi pentru o firma se observa rezultate in timp scurt si sentimentul ca esti productiv, ca faci ceva care ajuta este mult mai intens.
  Pentru mine idealul este sa ajung in firma mare. ( de exemplu la google 20% din timpul de munca ai voie sa faci ce vrei, deci ai putea sa faci cercetare individuala )
Memorat

Vlad Berteanu
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 02, 2008, 11:15:39 »

E adevarat ca in firmele mari nu vei obosi psihic. Dar, in Romania presimt ca vei lucra ceva mai mult, ca superiorilor tai nu prea le va pasa de tine, ci de rezultatul final. Nu am auzit nimic de bine despre Romania din punctul asta de vedere. Si cum vei obosi psihic, ar fi minunat sa poti lucra ca programator 8 ore in fata unui monitor mai mult de zece ani. Pe mine unul ma intereseaza colaborarea intre oameni, nu colaborarea cu masinile. Daca nu voi intalni acel loc unde sa le pese de valorile umane, nu ma voi angaja ca programator. Nimeni nu are idealul sa fie tratat ca un sclav. Sper cu tarie sa ma insel despre Romania din punctul asta de vedere.

Ar fi trebuit sa spun de ce programare si nu cercetare. Smile

Spun acum. Motivul pentru care as alege programarea este ca sunt interesat de felul in care functioneaza tehnologia, de felul in care "gandeste software-ul" ei. Motivatia e ca am dorit sa imi demonstrez ca nu e nimic greu, in sensul ca nu e ceva ce nu pot intelege.
« Ultima modificare: Ianuarie 04, 2008, 11:56:57 de către Marius Stroe » Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Dorin_
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 26, 2008, 17:43:47 »

Buna ziua

 As vrea sa va spun o poveste legata de experienta mea de cercetare....
Am lucrat incercetare acu 2 ani incadrul facultati UTCN pe post de practica .

 Am lucrat implementat in Hardware algoritmul lui Kadane.
 Am implementat pe o placa FPGA ---> http://www.plis.ru/pic/pict/Image/HW-V4-ML402_l.jpg Virtex 4
si aceasta placa am legat-o la montor .

In final nu am castigat bani , si nici eu am rezolvat nimic cu asta dar mi-a ramas amintirea cu mine facand imposibilul posibil .


De fapt ce este aceasta placa si cum functioneaza ?

 Simplu , aceasta placa poate fi legata de tastatura si de monitor . Poate scota fisiere .BIT , un fel de executabile ce functioneaza similar mediilor vizuale , pe triggere ...adica daca apesi un buton placa reactioneaza.....

cam atat despre aceasta parte, dar daca sunteti interesati voi continua



 


Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : August 01, 2008, 23:10:21 »

Prefer sa programez liber. Defapt ceea ce fac nu este numai programare. Sunt traducator pe Launchpad, ofer suport pe ubuntuforums.org , sunt un Ubuntero, testez ubuntu, si incurand o sa am propriul meu repository pe packages.ubuntu.com, cu software creat de mine.

Pana in prezent sunt multumit de ceea ce fac; nu regret. Nu ma streseaza nimeni, tot ceea ce fac fac din pasiune pentru fundatia de software liber.

Cat despre cercetare nu stiu ce sa zic. Atata timp cat nu stiu cu ce se mananca nu am ce sa fac. Imi place electronica, dar inca nu stiu ce altceva as putea face cu ea inafara de soldering pe eee-ul meu Neutral
« Ultima modificare: August 01, 2008, 23:17:21 de către Harabula Adrian » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines