Sondaj
Întrebare: Cel mai bun suport, servicii le-ai intalnit la o comunitate
opensource
closedsource

Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: opensource vs closedsource  (Citit de 1794 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« : Septembrie 14, 2008, 17:46:30 »

Am cateva dubii. Nu sunt prea sigur, dar din cate am auzit, opensource sucks . Exista o groaza de vulnerabilitati doar pentru ca au codul sursa disponibil oricui si deci oricine poate dezvolta malware. Securitatea e varza si la fel si softu... De ce sa scrii un soft in timpul liber ? Care e rostu ?

Personal, nu am avut niciodata probleme cu softwareul liber. Suportul este extraordinar, si lafel comunitatea. Sunt sigur ca firefox nu era la fel de bun ca acuma daca era closed-source. Webbrowser-ul Flock nar fi existat daca firefox nu era open-source. Din punct de vedere al securitatii nu am vazut exploituri care sa fie rulate fara introducerea parolei de administrator...

Canonical, principalul sponsor al Ubuntu, plateste programatori sa codeze oepn-source, deci nu pot spune ca open-source-ul este o treaba in plus, din care nu poti castiga nimica...

Un exemplu lafel de bun esti si site-ul infoarena. Platforma web e opensource, disponibila oricui....
Deci, care e parera ta despre oepnsource ?
« Ultima modificare: Septembrie 14, 2008, 17:53:45 de către Harabula Adrian » Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Septembrie 14, 2008, 18:28:15 »

"closedsource" cum ii zici tu presupune in general suport si servicii mai bune (ceea ce ai intrebat tu), pentru ca firmele care distribuie astfel de software se angajeaza de cele mai multe ori sa distribuie asistenta / documentatie / alte servicii.

Comunitatile dezvoltate in jurul unui proiect open-source duc insa la idei noi, dar si buguri mai multe, dar rezolvate relativ repede de cei care se ocupa de asa ceva. Evident, "cel mai bun software" este undeva la mijloc, intre platit si ne-platit, si cred ca ne putem gandi la acele programe / distro-uri care au sursa publica, dar pt suportul companiei trebuie sa platesti.
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Septembrie 14, 2008, 19:02:29 »

Iar open-source presupune ceva facut din propia initativa, din talent, hobby. Deci teoretic ce produs e mai bun ? Ala care esti platit sal faci sau ala care il faci ca vrei tu ?

Da, bun raspuns  "ceva intre" , inteleg ce vrei sa zici ... spre exemplu Mandriva. Platesti pentru versiunea Powerpack ... E open-source, si suportul probabil e mai bun, si contine cateva software-uri cumparate, printre care LinDVD din cate imi amintesc.Mai e si Fedora parca...

La ceea  ce ai scris tu mai sus, la partea cu "dai banu' ca sati dea suportu" sau "pay to play" nu prea sunt de acord. Cel putin nu prea am intalnit comunitati in care sa fiu respins sau ignorat pentru ca nu imi merge nu-stiu ce. De pilda, acum cateva zile am avut probleme cu hostul meu free. Am dat un mail la [email protected] si in cateva  minute am primit raspuns. Am fost tratat foarte ok, si am chiar am intrebat cum de e posibil asta.
Raspunsul a fost:
Citat
Ok, thanks for confirming.
Support is very important for us, even we provide this service for free!

Regards,
XtreemHost
« Ultima modificare: Septembrie 14, 2008, 19:11:27 de către Harabula Adrian » Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Septembrie 14, 2008, 20:07:06 »

Deci teoretic ce produs e mai bun ? Ala care esti platit sal faci sau ala care il faci ca vrei tu ?

La cel pentru care esti platit, ti se si spune ce se doreste de la el. Pentru cel pe care il faci ca vrei tu, alaturi de alte zeci / sute de oameni ca tine, iti folosesti mintea ca sa aduci si idei noi. Cel pentru care esti platit sa iti vina idei noi in general da cele mai bune rezultate Smile A se vedea o parte din programele scoase de Google, Opera, Canonical. Eu cred ca e bine sa fii platit pentru ca iti pastrezi interesul pentru proiect, dar sa ai si libertatea de a "estetiza" proiectul cu ideile tale.

Si despre suport, sunt fel de fel de abordari. Mi s-a intamplat pe forumul Ubuntu sa primesc raspunsuri vagi, pe forumul Nokia sa nu le primesc deloc si la WordPress de exemplu sa se planga cineva ca are o problema si a doua zi sa iasa un patch pentru toata lumea pt ca era un mic bug undeva.
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Septembrie 14, 2008, 21:13:42 »

Dap, si aici ai raspuns bine. M-ai ajutat un pic sa vad lucrurile altfel, mersi.

Din pacate Microsoftu' e putin diferit. Din cate am auzit, cand scriu programe ii intereseaza designu, nu codul. Defapt pratic, Microsoft face ceva care sa mearga, nu care sa fie perfect,bun. Faza e ca daca faci greseli majore,fatale ai incurcat-o...

Din cate imi amintesc, site-ul microsoft.co.uk a patit-o acum 1an si ceva...eh noi sa fim sanatosi

Daca vrei pune-ma la friends: http://ubuntuforums.org/member.php?u=640704 .

Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines