Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Arhiva proprie de probleme  (Citit de 1960 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« : Mai 13, 2008, 23:26:39 »

Salut. Eu, in timpul liceului (cand participam la olimpiadele de informatica) si in timpul facultatii (cand ma pregateam pentru concursul ACM ICPC), am strans o arhiva destul de mare de probleme din multe surse (cu enunturi, teste, solutii, surse, etc.). De curand m-am decis sa o pun online si sa o fac accesibila tuturor celor interesati. Arhiva este disponibila la adresa https://mail.cs.pub.ro/~mugurel/task_archive.htm . Pe langa foarte multe probleme care sunt disponibile oricum pe multe site-uri de pe Internet (ceea ce nu ar face ca arhiva respectiva sa fie prea interesanta), exista si probleme de la concursuri mai greu accesibile (olimpiade din China, Vietnam, CPSPC-uri, etc. - pe care eu le-am obtinut discutand pe mail cu persoane din tarile respective).

Anyway, postul asta este mai degraba un anunt decat altceva (nu stiu daca se potriveste in sectiunea asta a forumului). Sper ca arhiva sa foloseasca cuiva.

Mult succes!


later edit: din motive tehnice, adresa arhivei se va muta la https://mail.cs.pub.ro/~mugurel.andreica/task_archive.htm  (mai exact, a existat o masura de executie silita de schimbare a conturilor la mine la facultate).
« Ultima modificare: Mai 30, 2008, 14:03:13 de către Mugurel Ionut Andreica » Memorat
Andreid91
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 54



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 20, 2008, 11:29:32 »

Initiativa ta e de laudat   peacefingers;  numa ca nu pot sa accesez pagina (probabil am eu iar pb cu netu  Cry ) Cica


"Secure Connection Failed         

mail.cs.pub.ro uses an invalid security certificate.

The certificate is not trusted because the issuer certificate is unknown.

(Error code: sec_error_unknown_issuer)"      Huh
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 20, 2008, 19:27:09 »

stiu... si mie imi apar probleme daca deschid cu mozilla (probabil crede ca sunt virusi, altfel nu-mi explic) incearca cu explorer
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 20, 2008, 19:35:43 »

Mie mi-a functionat corect in Opera si Firefox (in restul nu am incercat). Nu e vorba de virusi, nu cred ca exista pe pagina asa ceva, voi primiti doar o instiintare despre certificate. Nu stiu sigur ce sunt, dar ajuta la verificarea faptului ca un site este "sigur" (mi se pare ca VeriSign este una dintre companiile care se ocupa cu asa ceva, poate gasiti mai multe pe paginile lor).

Oricum, in practica dati in Opera "Allow" si in Firefox mi se pare ca exista "Accept always..." (inca ceva acolo). In Konqueror exista avertizare ca certificatul nu e valid (care e si problema), dar dati "Continue" si eventual "Forever" (ca sa nu va mai sacaie) si e totul ok.
Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 25, 2008, 11:04:20 »

Certificatul de securitate (necesar pentru conexiuni HTTPS=HTTP Secure) este generat, probabil, local si nu de vreo autoritate recunoscuta (gen VeriSign). Din acest motiv obtineti acele "warning"-uri. Cele mai multe browser-e au posibilitatea de a continua mai departe (sau de a accepta certficatul - permanent sau temporar - si apoi a continua mai departe). Din pacate, server-ul pe care am pus site-ul nu accepta decat conexiuni HTTPS (nu si HTTP normale, unde nu ar fi fost nevoie de certificate). E un pic neplacut, insa nu am gasit in alta parte 3.5 GB disponibili pt arhiva de probleme  Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines