Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Happy Coding 2008  (Citit de 14847 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
astronomy
Nu mai tace
*****

Karma: 204
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« : Mai 31, 2008, 13:12:16 »

Exprimati-va aici parerile despre concursul Happy Coding 2008.
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 31, 2008, 13:17:58 »

Nu prea ma prind eu la jocuri Fighting
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 31, 2008, 13:57:13 »

Problema cp e dubioasa, pur si simplu se afiseaza numai NU Think. In rest fain.

O sa fie articol cu solutii?
« Ultima modificare: Mai 31, 2008, 14:02:36 de către Filip Cristian Buruiana » Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 31, 2008, 14:06:57 »

De fapt nu e chiar dubioasa Smile se poate demonstra ca e intotdeauna 'NU'  Very Happy
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 31, 2008, 14:17:30 »

Totusi cred ca dak monitorul nu ar fi afisat marimea surselor, numarul punctajelor de 100 la aceasta problema ar fi fost mai putine. Adica eu aveam o banuiala destul de mica, ca da Nu de fiecare data, dar mi-am zis ca nu se poate sa fie asa, dupa aia am vazut ca wefgef a luat 100 cu o sursa care avea 0.18 kb ceea ce m-a facut sa imi incerc norocu.

Oricum a fost ok concursu, pacat ca nu m-am inscris  Brick wall
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 31, 2008, 14:24:16 »

Mie nu mi-a placut concursul asta Smile.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
astronomy
Nu mai tace
*****

Karma: 204
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 31, 2008, 14:40:47 »

Wefgef, explica si de ce nu ti-a placut, asa nu are farmec daca fiecare spune mi-a placut/nu mi-a placut Smile
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 31, 2008, 14:45:20 »

Sa luam pe rand problemele:
1. Normalizai coordonatele si faceai submatrice de arie maxima care contine doar 0-uri - destul de clasic
2. Greedy simplut.
3. Bagai repede SG si vedeai regula.
4. Enunt care parea complicat, dinamica iese repede dupa ce intelegeai ca lumea ce se cere.
5. Printai NU.
6. Cea mai nasoala problema, nu mergea fill-ul Neutral.

Am stat o ora jumate pe ultima... ca sa imi dau seama ca nu merge recursivitatea. In plus au fost probleme destul de mari cu infoarena in timpul concursului.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Binary_Fire
Client obisnuit
**

Karma: 82
Deconectat Deconectat

Mesaje: 87



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 31, 2008, 15:13:10 »

Pe mine m-a derutat rau cp, nu puteam sa cred ca nu exista caz in care castiga al doilea jucator. A trebuit sa ma uit peste marimea celorlalte surse ca sa ma conving si numa dupa am submitat.
Memorat
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Mai 31, 2008, 15:29:28 »

Mie mi s-a parut ok concursul. Problemele au fost potrivite pentru o selectie de ACM pe facultate.
Poate cp, nu era potrivita pentru asa ceva, dar a fost amuzanta oricum.
Si poate Bmap era putin cam complicat de implementat (sau nu am gasit eu metoda optima de implementare).
In rest  Thumb up
Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iunie 01, 2008, 12:24:33 »

Scopul concursului era sa realizeze o selectie a studentilor din Poli - pentru aceasta, problemele trebuiau sa fie relativ simplute Smile (in niciun caz nu trebuiau sa necesite niste cunostinte sau idei prea avansate - nu la etapa aceasta, oricum). Chiar si asa, doar 12 studenti din Poli au rezolvat cel putin 1 problema (si s-au calificat toti la etapa urmatoare). Daca o parte dintre participanti sunt in clasa a 12a, au rezolvat cel putin 1 problema la acest concurs (sau sunt membri ai lotului largit de informatica de anul acesta), vor sa vina in Poli la facultate si vor sa participe la etapa urmatoare a concursului ACM din Poli (etapa urmatoare = concurs pe echipe - de cate 3 oameni, in urma caruia vor fi selectate 3 echipe care vor participa la etapa regionala sud-est europeana a concursului ACM ; selectia va avea loc candva in septembrie), scrieti-mi un mesaj (pe site) sau un email (la [email protected]).


La problema "cp" se demonstreaza destul de intuitiv ca jucatorul 2 nu poate sa castige niciodata. Demonstratia se bazeaza pe ideea ca o mutare in plus nu poate sa ii strice niciodata jucatorului 1. Astfel, presupunem ca jucatorul 2 are strategie sigura de castig. Jucatorul 1 incepe jocul si coloreaza un nod oarecare X si dupa aceea presupunem ca "uita" ca a colorat nodul respectiv. Acum vine randul jucatorului 2 sa mute si el trebuie sa aiba o strategie sigura de castig (conform presupunerii). Evident, nicio mutare a lui nu va necesita colorarea lui X (pt ca tb sa aiba o strategie indiferent de prima mutare a jucatorului 1). In aceste conditii, este ca si cum graful, vazut din perspectiva jucatorului 2, nu ar avea colorat niciun nod -- iar jucatorul 2 e primul la mutare. Acum, insa, conform presupunerii ca jucatorul care face a 2a mutare are strategie de castig, jucatorul 1 va avea strategie de castig (fiind, in acest moment, al doilea la mutare) - iar daca strategia jucatorului 1 necesita colorarea nodului X la un moment dat (sa ne amintim ca acum privim graful ca si cum jucatorul 1 nu ar fi efectuat prima colorare), atunci jucatorul 1 va colora, pur si simplu, un alt nod. Avem o contradictie, de unde rezulta ca presupunerea initiala (ca jucatorul 2 ar avea strategie sigura de castig), este gresita.


A.. si va exista si un articol cu solutii. Il voi scrie candva saptamana viitoare.
Memorat
crus
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iunie 02, 2008, 00:53:53 »

cum e la regionala ACM? unde se tine anu asta?
Memorat
Tancredi
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Septembrie 01, 2008, 10:38:49 »

 Applause
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines