Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Modulo  (Citit de 1674 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
ucc_5
Client obisnuit
**

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« : Martie 18, 2008, 17:14:31 »

Am si eu o problema .
Am intalnita in multe probleme chestii de genul "Numărul ce trebuie scris în fişierul de ieşire va fi afişat modulo 30011" sau alte lucruri care cere ca numarul sa fie modulo nu stiu cat .
Ce inseamna defapt acest lucru ? ca nu stiu sigur daca e vorba de impartire cu rest , ca la unele probleme se aplica intruna la o anumita expresie % nrmodulo nu doar la rezultatul care trebuie afisat .
Va rog frumos sa imi explicati si mie care e treaba cu modulo , cand trebuie sa il folosesc si la ce m-ar ajuta defapt daca nu este cerut acest lucru de problema .
Memorat
alecman
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 18, 2008, 17:21:35 »

De obicei, cand intr-o problema iti cere sa afisezi un rezultat "modulo X", inseamna ca trebuie sa afisezi restul impartirii valorii tale la X (destul de evident  wink). Acum, ideea e ca de multe ori acest lucru e folosit pentru a evita implementarea operatiilor pe numere mari, deoarece rezultatul depaseste domeniul de definitie al intregilor. Il mai gasesti utilizat si in restul problemei pentru ca si pe parcurs (nu doar la final), poti sa depasesti valoarea maxima si sa dea valori gresite, si e mai simplu de lucrat cu Modulo, daca la final tot trebuie sa afli restul.
Sper ca ti-am putut fi de folos.  Smile
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 18, 2008, 19:25:58 »

Tine cont de:

(a+b) % c = [ (a%c) + (b%c) ] %c

(a*b) % c= [ (a%c) * (b%c) ] %c.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines