Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Functii inline si alte chestii  (Citit de 4583 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Binary_Fire
Client obisnuit
**

Karma: 82
Deconectat Deconectat

Mesaje: 87



Vezi Profilul
« : Martie 11, 2008, 00:09:19 »

am si io o intrebare... poate nu tine neaparat de complexitate, dar care e diferenta intre
Cod:
int main(void)
{
...
}
si
Cod:
int main()
{
...
}
si mai am o nelamurire... q ce sunt mai bune functiile inline si knd se pot folosi

Daca pui int main(void) atunci inseamna ca tu iti apelezi programul tau fara sa ii pasezi anumiti parametrii. Aici poti sa gasesti o explicatie un pic mai cuprinzatoare.
In legatura cu functiile inline pot sa iti spun doar ca daca sunt plasate bine atunci merg mai repede.
« Ultima modificare: Martie 11, 2008, 00:56:44 de către Cristian George Strat » Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 11, 2008, 00:17:13 »

am si io o intrebare... poate nu tine neaparat de complexitate, dar care e diferenta intre
Cod:
int main(void)
{
...
}
si
Cod:
int main()
{
...
}
si mai am o nelamurire... q ce sunt mai bune functiile inline si knd se pot folosi

functiile inline se folosesc cand ai functii mici care le apelezi de foarte multe ori, compilatorul copie codul acolo unde este apelata functie, castingandu-se astfel timp. Atentie : codul nu este copiat intotdeauna. Nu tre sa fie o functie recursiva, si am impresia ca nu trebuie sa contine nici loopuri. Spre exemplu imi fac o functie care imi calculeaza maximul a doua numere, functie pe care eu o apelez foarte mult. Atunci eu o sa pierd timp din cauza apelului la functie, insa dak pun inline in fata nu mai pierd. Pentru mai multe detalii despre cazurile se pot folosii functiile inline cred ca poti sa cauti pe google.
« Ultima modificare: Martie 11, 2008, 00:56:59 de către Cristian George Strat » Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Martie 11, 2008, 01:00:09 »

Am incercat sa sectionez subiectul (din "Complexitate") si pe drum am pierdut post-ul offtopic al lui Andrei Misarca.

Greu cu forum-ul asta...  Smile


Va rog sa discutati aici despre functii inline si alte chestii, nu pe thread-ul despre complexitate.
Memorat
blasterz
Nu mai tace
*****

Karma: 92
Deconectat Deconectat

Mesaje: 255



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 11, 2008, 10:06:29 »

am si io o intrebare... poate nu tine neaparat de complexitate, dar care e diferenta intre
Cod:
int main(void)
{
...
}
si
Cod:
int main()
{
...
}
si mai am o nelamurire... q ce sunt mai bune functiile inline si knd se pot folosi

functiile inline se folosesc cand ai functii mici care le apelezi de foarte multe ori, compilatorul copie codul acolo unde este apelata functie, castingandu-se astfel timp. Atentie : codul nu este copiat intotdeauna. Nu tre sa fie o functie recursiva, si am impresia ca nu trebuie sa contine nici loopuri. Spre exemplu imi fac o functie care imi calculeaza maximul a doua numere, functie pe care eu o apelez foarte mult. Atunci eu o sa pierd timp din cauza apelului la functie, insa dak pun inline in fata nu mai pierd. Pentru mai multe detalii despre cazurile se pot folosii functiile inline cred ca poti sa cauti pe google.


Functia inline poate fi recursiva... chiar am testat de multe ori si face diferenta ( la dfs, back)
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 11, 2008, 10:27:26 »

Nu poate contine loop-uri in Borland doar... Poate fi recursiva in gcc si se poate seta o limita de adancime in care sa se expandeze functia.

Daca nu-ti da warning atunci se expandeaza.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 12, 2008, 13:30:46 »

Multzam fain... si scuze pentru amplasarea intrebarii in topicul despre complexitate  d'oh!
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines