Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: UVA Contest of Newbies 2007  (Citit de 2569 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« : Decembrie 26, 2007, 20:16:18 »

Sambata, 29 decembrie, ora 14:00, va avea loc concursul Contest for Newbies 2007 pe site-ul UVA Online Judge.
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 30, 2007, 11:32:06 »

A facut careva D sau E, sa explice putin cum si ce au facut. Sau unde as putea gasi solutiile oficiale ?
Memorat

vid...
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 30, 2007, 12:00:47 »

Eu nu am participat, dar am citit problemele A si E. E nu mi s-a parut asa de grea, cel putin la prima vedere. Ma gandisem la o dinamica: M(i) = cate numere poti forma cu exact i bete de chibrit. Acum tu incerci sa adaugi cifrele de la 0 la 9. Sa zicem ca cifra x este formata din bete(x) bete de chibrit. Ai relatia de recurenta:
M(i) = suma(M(i-bete(x))), x de la 0 la 9.
Rezultatul va fi in M(1) + M(2) + ... + M(N).

Am citit acum si D.
Complexitate: O(N^2). Cel mai simplu mi se pare asa: faci un nou graf cu noduri de forma: (x nr), cu semnificatia ca te afli in graful initial in nodul x si ai ajuns aici folosind de nr ori Commercial Express. Evident, nr poate fi 0 sau 1 ( nu poti folosi tipul ala special decat cel mult o data ), deci ai exact 2N noduri in noul tau graf. Muchiile in graful nou: pui muchie de la (x 0) la (y 0) si de la (x 1) la (y 1) egala cu costul muchiei de la x la y pentru Economy-Xpress. De la (x 0) la (y 1) pui muchia de cost egal cu costul dintre x si y in Commercial-Xpress. Numarul tau de muchii va fi deci 2M + K.
Acum faci un Djikstra de sursa (S 0). Afisezi minimul pentru destinatia (E 0) ( caz in care nu folosesti biletul ala ) sau destinatia (E 1) ( caz in care il folosesti ).

Nu m-am gandit foarte mult la ele, sper ca nu m-am grabit cu explicatiile Smile.
« Ultima modificare: Decembrie 30, 2007, 12:13:59 de către Filip Cristian Buruiana » Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 30, 2007, 12:16:38 »

Pentru D:

Calculezi c[ i ] = costul minim de la sursa la nodul i doar cu primele muchii si d[ i ] = costul minim de la destinatie la nodul i doar cu primele muchii. Apoi rezultatul va fi in min(c[destinatie], c[x[ i ]] + d[y[ i ]] + z[ i ], c[y[ i ]] + d[x[ i ]] + z[ i ]), unde x[ i ], y[ i ] z[ i ] sunt caracteristicile unei muchii de tipul 2.
Memorat

Am zis Mr. Green
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 30, 2007, 12:31:06 »

Merci pentru explicatii.
La E am facut ceva de genu : A(i)(k)(j) - numarul de nr formate din i cifre care dau suma j, folosind ult cifra k. Se pare ca m-am complicat prea mult si am luat TLE.

La D am facut: D(i)(0) - costul minim daca pana in i daca nu am folosit inca o muchie din cele K D(i)(1) - costul minim daca pana in i daca am folosit deja muchie din cele K. Si aici am luat TLE, avand o compl prea mare, O(n^3).
« Ultima modificare: Decembrie 30, 2007, 14:34:53 de către Bondane Cosmin » Memorat

vid...
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 06, 2008, 12:45:55 »

S-au pus cumva pb in arhiva lor ?

LE. Le-am gasit.
« Ultima modificare: Ianuarie 06, 2008, 13:03:54 de către Bondane Cosmin » Memorat

vid...
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines