Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Cum va intelegeti cu scoala?  (Citit de 12414 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Aprilie 07, 2007, 08:18:43 »

Eu am media 10 si ma descurc bine la ONI (1 loc 1-Galati si 1 loc 4-Targoviste). Dar sunt in gimnaziu (a 7-a), si e mult mai usor si la olimpiada si la scoala. In liceu e alta chestie.
« Ultima modificare: Aprilie 07, 2007, 08:22:56 de către Cezar Mocan » Memorat
jdv
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 34



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Aprilie 07, 2007, 08:36:18 »

Ma refeream mai mult pentru cei din liceu...

   Oricum felicitari  Applause
Memorat
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Aprilie 07, 2007, 15:43:17 »

   
Citat
Se poate sa fii si de 10( I mean chiar de 10) si sa excelezi la olimpiade?

Ce credeti? ( aveti exemple ? )

  Evident
Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Aprilie 08, 2007, 17:28:36 »

Nu va mai stresati atata cu scoala! Da, se poate sa ai 10 (si sa fii de 10), sa fii si bun la olimpiade si sa ai si timp liber...
Totul depinde de pesoana.. Unele persoane stau 3 ore sa invete ce altele invata in 30 min. Depinde de modul de gandire, de motivatie (chef), de mediu; depinde de multe, dar nu e imposibil.

Intradevar, sa iai 10 fix, este un pic exagerat (tinand cont de profesori trasniti la anumite materii, programa dubioasa, etc), dar sa iei 9 e destul de usor. Si eu am avut profesori mai ciudati (la mate, in a 11-a, am invatat sa derivez de pe wikipedia Whistle) dar tot am avut o medie buna.

Datorita anumitor profesori poti sa iei chiar usor 10, urmarind principiile efectului "Halo" (ai 10 la toate materiile, parca e mai motivat si proful de istorie sa iti dea 10; sau, esti cel mai tare la info, proful de mate te ia mai usor..).

Oricum, punand bune si rele in aceeasi oala, se pot lua note mari si sa fii si olimpic in acelasi timp, depinde de voi Wink
Memorat
vlad_D
Client obisnuit
**

Karma: 32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 67



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Aprilie 12, 2007, 02:27:50 »

da-o incolo de scoala... ca io m-am saturat de ea :>

ce mai note de 10...  nustiu cum se face da cand eram io prin a 9-a jumate de clasa avea media peste 9.50... cred ca generatia aia o fost stralucita... of numa note umflate ...
si imi pare rau daca se simte careva... da io m-am plictisit de aia de umbla numa dupa note... of..
sa aiba 10...

si acum ca sa raspund la intrebare cum ma inteleg cu scoala?

Pai suntem bine, io n-am o treaba cu ea, si ea nu are o treaba cu mine... in fiecare dimineatza cand plec.. plec cu gandu sa treaca scoala mai rapid...

iar la mate m-am plictisit de profa aia...

dar totul e ok... in iunie... termin si io cu liceul... si dupaia incepe seriosu...

have fun! peacefingers
Memorat
jdv
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 34



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Aprilie 17, 2007, 20:04:05 »

Credeti ca exista diferente (mari) intre scolile din diferite regiuni ale tari(sau nu neaparat regiuni)?

Si daca da, de ce?   Think
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Aprilie 17, 2007, 20:48:35 »

acuma depinde si ce vrei sa compari...adica nu cred ca un liceu/colegiu se poate compara cu o profesionala Tongue, dar anyway. Cat despre scolile cotate ca fiind bune din fiecare regiune cred ca in mare parte diferentele se pot observa la olimpiade nationale, asta bineinteles daca rezultatele sunt constante la o respectiva materie. Spre exemplu eu pot sa spun ca la noi in scoala se pune foarte mare accent pe matematica(13 olimpici nationali din 16 posibili) si engleza(6 din 7).
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Aprilie 18, 2007, 12:23:25 »

in Oradea sunt diferente chiar si intre scolile orasului...
Memorat
jdv
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 34



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Aprilie 18, 2007, 22:04:30 »

Daca ne referim la "COLEGII" toate ar trebui sa aiba ( relativ ) acelasi nivel...( sau cel putin aceleasi cerinte )
      Sau nu?
« Ultima modificare: Aprilie 18, 2007, 22:08:15 de către Jecan Daniel Valerian » Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Aprilie 18, 2007, 22:08:35 »

conteaza mult profesorii care predau in scoli.. de fapt cam ei fac diferenta....
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Aprilie 27, 2007, 22:03:55 »

adevarul e k unii profesori ar trebui s-o lase mai ushor cu cei olimpici(adik io dak trag tare la info nu pot sa fiu de 10 si la istorie,biologie,geografie etc.), dar majoriatea nu realizeaza kt trebuie sa muncesti k sa reusesti cva la o olimpiada. Iar unul dintre profi mi-a cva de genu "informatica e banala, oricine stie informatica".
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Aprilie 27, 2007, 22:15:04 »

Eee..asa si proful meu de mate ne tachineaza, spunand ca informatica este matematica distractiva... Cool
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Aprilie 28, 2007, 02:31:52 »

ideea e ca tu daca vrei sa lucrezi la informatica nu o faci ca sa te scuteasca de istorie, geografie samd. Deci nu ai cam putea sa zici ca iei note mici la celalte materii pentru ca esti bun la info. Cat despre notele pe care le primesti la celalte materii pentru rezultatele la olimpiada in mod normal nu iti sunt date pentru simplu fapt ca stii la o materie, ba mai degraba pentru ca aduci diplome scolii....
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Mai 08, 2007, 21:55:05 »

Oamenii aleg, deci poti alege intre a te intreba de ce profesorul xyz nu te ajuta sa iti construiesti viitorul sau poti sa nu mai stai pe ganduri si sa bagi mare, doar e numai al tau.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
jdv
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 34



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Iunie 19, 2007, 21:32:41 »

Scoala s-a terminat...Acum se poate vorbi la rece.Very Happy
« Ultima modificare: Octombrie 30, 2007, 17:12:27 de către Jecan Daniel Valerian » Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Iunie 20, 2007, 10:14:50 »

In vacantza ma inteleg cel mai bine cu scoala! Vacanta de vara este apogeul pacii dintre mine si scoala!  Whistle
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Iulie 02, 2007, 23:37:58 »

Tocmai am terminat a 8-a acum si anul asta nu prea am stat decat la romana, mate si istorie Smile
Deci ma inteleg bine cu scoala, de departe Banana
Memorat
crawler
Vorbaret
****

Karma: 105
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Iulie 02, 2007, 23:41:03 »

ai dat la istorie  Applause
cat ai luat ?
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Iulie 07, 2007, 22:42:11 »

Sa o iau invers Very Happy
9.65 la mate
8.50 la istorie
7.10 la romana
 Ok
Memorat
alexandra_b
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #44 : Iulie 30, 2007, 11:14:50 »

si ai zis de ore paticulare ... like... sunt carti( si alea nu cer $  wink)

Poate o fi altfel in tara, dar la mine la sc, sunt unii profesori care ii vezi la inceput ca pun numai 6-7 apoi 10,9,10. Si se vede foarte bine la ascultare: pe unii ii asculta usor iar aia stiu si le pune 10 iar pe altii ii asc mai greu iar alora le pune nota mica. Din carti poti sa inveti insa ajungi intr-un punct unde nu se explica in manual, sau nu intelegi. La info da, merge din carte pentru ca sunt cateva instructiuni si algoritmi restul depinde de gandire iar daca vrei sa te verifici, iti testezi tu singur problema. Dar la romana de exemplu sunt multe capcane, o parte le da profesorul dar restul? Sunt explicate si in manual dar tot la fel, pana la un punct. Cel mai usor este sa te duci la meditatii. Ori eu nu-s de acord cu asta: adica de ce sa-i dau profesorului bani daca el nu preda pe intelesul tuturor sau daca pune note aiurea?

Cu notele mari da se poate, dar e mult de munca si oarecum inutil. Asta este intrebarea mea: daca vreau sa devin fizician, de ce trebuie sa stiu ca prepozitia subordonatoare 'incat' introduce o consecutiva? Este si asta important, dar nu-mi ajuta.
Oricum, asta e la gimnaziu si din ce a zis skyel imi imaginez cum e la lic.
Pun aici un raspuns la anu, probabil ceva de genu: "imi retrag toate cuvintele despre gimnaziu, BINE mai era atunci..." Smile




iti dezvolta gandirea...
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #45 : Iulie 30, 2007, 12:47:03 »

cine iti dezvolta gandirea ca nu prea am inteles postul tau si ce legatura are cu acel citat?? sunt cam incet la minte si ma prind mai greu
Memorat
Mikeys
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #46 : Iulie 30, 2007, 22:57:56 »

Relatia mea personala cu scoala...este buna...ma descurc..tocmai am trecut a IX-a...sistemul de invatamant mi se pare invechit si ineficient...si sincer m-ar bucura daca s-ar accentua pe logica..decat pe memoria..unii profesori chiar se astepta sa stim definitii pe de rost(cuvant cu cuvant)...sau care nu stiu decat lectia din carte si ne redau cu exactitate ce putem citi si noi...sau cei mai tari care stiu ceva anume...si la lucrul acela fac aluzie non-stop..indiferent daca nu are nici cea mai micuta legatura cu subiectul...si ar fi foarte interesant daca s-ar folosi mai mult calculatoarele(animatii...etc...) pentru lectii..si explicatii+unde se poate practica(macar un exercitiu virtual...)!
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines