Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ciclu hamiltonian intr-un graf special  (Citit de 1750 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« : Iulie 14, 2007, 23:33:17 »

Se da un graf conex neorientat cu N noduri, fiecare nod avand exact gradul K. Sa se determine un ciclu hamiltonian. 2<=K<=N<=300, K este par. Stie cineva cum se rezolva?
Memorat

Am zis Mr. Green
byndrsn
Client obisnuit
**

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 72



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 15, 2007, 02:10:32 »

Exista intotdeauna? Adica, este adevarat ca orice graf conex, (2k)-regular este Hamiltonian?
Cred ca raspunsul este nu (cred ca exista un graf conex 4-regular care nu e Hamiltonian: Petersen graph modificat putin). So, poate graful era Hamiltonian pe deasupra (sau K era mai special)?
« Ultima modificare: Iulie 15, 2007, 05:59:36 de către Alina Ene » Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 15, 2007, 09:50:56 »

Se poate preciza si ca nu exista un astfel de ciclu. Dar m-am gandit ca trebuie sa existe mereu, deoarece daca K=2, graful=ciclul, daca K>2, atunci apar muchii nefolositoare, dar ciclul ramane. Daca nu m-am gandit bine, ar fi bun un contraexemplu. (Nu prea stiu ce e un Petersen graph).
Memorat

Am zis Mr. Green
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 15, 2007, 11:00:16 »

Problema pare de pe SGU. Daca e aia pe care o banuiesc eu, nu-ti cerea ciclul hamiltonian ci o multime de cicluri care acopera toate nodurile -- asta e un pic diferit Smile

Btw, ar trebui sa incepem un forum destinat problemelor de pe alte site-uri, in speta cele de acm unde nu gasesti nicio solutie. E un lucru bun sa te chinui la o problema pana iti iese dar uneori parca ai vrea niste hinturi Smile

In ce forum credeti ca e bine sa punem sectiunile? Eu cred ca ceva gen "Informatica->SGU->NUMAR NUME PROBLEMA" ar fi ok.

Silviu

PS: Paul, daca problema e aia de pe SGU iti voi da sugestii in noul forum Very Happy

Later edit: Am creat sectiunea de Probleme externe. Have fun!
« Ultima modificare: Iulie 15, 2007, 11:26:15 de către Silviu-Ionut Ganceanu » Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 15, 2007, 12:11:53 »

Imi cer scuze, nu am inteles bine problema.  Embarassed

Geniala ideea cu forumul de probleme externe.  Applause
Memorat

Am zis Mr. Green
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines