Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Intrebare\problema la djgpp cu rhide pe win  (Citit de 1836 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
flo_demon
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« : Aprilie 07, 2007, 13:54:23 »

Beeing a Dev hardcore user (pentru depanat), si fiindca la Nationala nu o sa fie decat linux cu vim, si pe windows djgpp cu rhide, m-am gandit sa lucrez pe rhide.

Mi-am instalat, totul merge ok, pana la un punct.
Nu am mai lucrat demult pe rhide, si atunci demult nu foloseam stl.
Acuma dau sa depanez un program, si surpriza :
daca dau step into si da de o linie de stl : "Could not find bla bla header" (dem ex : stl_vector)
daca dau step over sare direct in main la return 0, si termina programul.
Nu pot depana nici cum surse cu stl in rhide...What is the problem i ask you..  d'oh!
Ce ar trebuii sa fac sa mearga? macar step over... a mai avut cineva aceeasi problema, incercati vedeti puteti da step-uti in rhide de pe win?

Thx in advance, waiting for responses.
Memorat

Marines don't die! They go to hell and regroup
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 07, 2007, 19:03:52 »

Nu le mai stiu pe nume, dar la mine merge sa dau F8 si sa imi treaca peste... F7 incearca sa intre in header. Poti de asemenea sa treci peste partile cu STL dand F4 la cateva linii dupa... Smile

PS: cred ca exista rhide si in linux la oni...  Raised eyebrow
Memorat
flo_demon
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 07, 2007, 19:50:44 »

Thx de raspuns :
1. Mie nu imi merge F8 sa treca peste, fiindca sare direct la sfarsitul programului. Stiu ca incearca sa intre in header, eu ziceam ca da eroare -> nu gaseste headerul. Se pare ca il cauta in directorul curent sau ceva. Compilarea si link-editarea merg fara probleme.
2. La ce folos ar fi sa dau sa sara peste?  Sa sara peste codul care vreau sa il depanez? Whistle
3. Da stiu ca este, dar nu ma risc pe chestii pe care inca nu sunt complet familiar, si obisnuit 100%.

Anyway..  nu cred ca exista vreun remediu la problema mea, si deja m-am hotarat ca voi depana cu printf. Poate la oni va merge si rhide-ul din windows, cine stie. Da credca o sa schimb pe linux. That's final  Rolling Eyes

[edit] am modificat putin postul
« Ultima modificare: Aprilie 07, 2007, 20:07:18 de către Bunau Florin » Memorat

Marines don't die! They go to hell and regroup
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 07, 2007, 20:05:37 »

pai poti sa depanezi o functie stl astfel

Cod:
instructiune 1;
instructiune STL;
instructiune 3;

sa zicem ca u initial esti cu watchul pe instructiune 1, dai sa treaca la urmatoarea, ai vazut ce a facut instructiune 1, si akum vrei sa vezi ce face instructiune STL. Pui un breakpoint pe instructiune 3, dai F8 si va executa tot codul pana cand ajunge la instructiune, adik va executa exact instructiune STL.

Memorat
flo_demon
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 07, 2007, 20:10:16 »

Mersi  Very Happy
Cu breakpoint merge. Nu m-am gandit la asta Aha
Memorat

Marines don't die! They go to hell and regroup
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines