Sondaj
Întrebare: Cine vrea ca sa existe un articol cu problemele din arhiva dar ordonate?
ordonate - 20 (57.1%)
dezordonate - 15 (42.9%)
Numărul votanţilor: 30

Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: De-ar ordona cineva pb. din arhiva .......  (Citit de 4321 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« : Octombrie 02, 2006, 15:59:00 »

   Doar din curiozitate, nu se pot ordona cumva problemele din arhiva ? Dupa gradul de dificultate sau dupa tip sau dupa amandoua . Undeva aici pe forum sau altundeva .
Nu cred ca ar lua foarte mult si ar fi mult mai fain  Think
 
Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 02, 2006, 16:05:11 »

Ar fi nasol. Ai epuiza rapid un tip de probleme, iar apoi, din lipsa de exercitiu, l-ai uita...[asta evident daca nu lucrezi si din alta parte, dar atunci nu vad de ce nu te-ai obisnuit cu stilul asta].

Totusi, daca insisti sa rezolvi problemele in felul acesta, poti sa-ti cumperi o culegere de probleme de informatica. Desi nu-ti recomand acest tip de pregatire.
Memorat

Am zis Mr. Green
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 02, 2006, 16:14:42 »

 Nu-i chiar asa .
 E mai bine sa lucrezi ordonat, dupa mine . Sa zicem ca epuizezi un tip de probleme , da nu prea ai cum sa le uiti ca doara nu le rezolvi in zece minute. Mi se pare cam greu sa uiti o problema la care te-ai chinuit cateva ore , poate cateva zile   Tongue .Si asa stii ca ti-ai luat de-o grija si faci asa pana termini tot. De ce crezi ca toate cartile si culegerile si manualele au totul ordonat pe capitole ? Whistle
  Totusi , nu vad ce-ar fi rau intr-o ordonare in functie de gradu de dificultate . E logic ca cel mai bine ar fi sa se inceapa cu problemele mai simple . Ceva in genul usaco
 
Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
VladS
Vizitator
« Răspunde #3 : Octombrie 02, 2006, 17:14:17 »

S-ar putea face ceva in genu http://acm.zju.edu.cn/forum/viewforum.php?f=4&sid=68c495fc75f0b15a7f375eca367b493c.
Arhiva are foarte multe probleme si, daca acum incepi sa rezolvi probleme iti e greu sa citesti toata arhiva, sau tot forumul ca sa te prinzi ce probleme te-ar ajuta.
Memorat
Prostu
Nu mai tace
*****

Karma: 134
Deconectat Deconectat

Mesaje: 323



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 02, 2006, 20:05:11 »

In "Arhiva de probleme" se gasesc probleme cu care te poti confrunta in timpul unui concurs de informatica. Ele au rolul de a te pregati pentru un astfel de concurs, nu de a te invata tehnici de programare, structuri de date sau modul de abordare al problemelor. Acestea din urma le poti invata de la un profesor, din diverse carti sau culegeri ("Introducere in algoritmi"), din articolele de pe http://info.devnet.ro, de pe USACO, etc.
--- Si printul si printesa au trait fericiti pana la adanci batraneti... ---

Gradul de dificultate este relativ de persoana care ordoneaza, pentru ca o sa intalnesti persoane care iti spun inainte de concurs ca daca este geometrie, nu se uita respectiva problema (a se intelege ca geometria e grea).

Sunt de parere ca este bine ca probleme sunt dezordonate in arhiva pentru ca asigura o variate de probleme care te pregatesc pentru concursuri foarte bine.

Citat
Mi se pare cam greu sa uiti o problema la care te-ai chinuit cateva ore , poate cateva zile .Si asa stii ca ti-ai luat de-o grija si faci asa pana termini tot.
Termini tot ?!?  Huh ce ?
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 02, 2006, 20:26:19 »

Si cu ce te ajuta daca afli parerea altora privind ordonarea problemelor din arhiva?  Smile

Sau incerci sa fii subtil...  Tongue
Memorat

Am zis Mr. Green
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : Octombrie 02, 2006, 20:32:45 »

Daca imi e permis, sunt ordonate... Very Happy dupa data cand au fost adaugate.
Acum pe bune, poate trebuia sa scriu in celalalt topic de tine, dar uite si parerea mea: E mai bine asa cum e acum. Pe langa faptul ca ordonarea dupa dificultate este obiectiva, ar fi deceptionant sa ajungi la concluzia ca daca nu poti face o problema ( te uiti la ea ca la felul 14, fara sa ai nici o idee ), sa nu vrei sa continui cu alta problema, mai dificila dar, probabil, cu rezolvare mai usor de gasit (suna a contrazicere cu ce am zis mai devreme, dar stiti la ce ma refer Wink ). Ok, cat despre sortarea dupa tehnica/tipul de rezolvare, ar fi si mai nasol fiindca daca ti se zice cum sa rezolvi o problema, cred ca deja ti s-a zis foarte mult din rezolvare... Si in plus sunt unele care se pot rezolva in mai multe moduri.

M-am gandit si eu, daca e vorba de ordonare dupa dificultate... sa se ordoneze dupa punctajul mediu (parca scria asa ceva in detaliile legate de problema)... Un punctaj mediu mai ridicat ar insemna ca problema a fost "cautata" de multa lume  (deci merita mai multa atentie) sau ca nu este foarte grea...

E, ma rog... e foarte bine si cum e acuma. Sunt absolut sigur ca majoritatea celor din echipa au la ce sa se gandeasca in momentul asta! Very Happy
Memorat
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 02, 2006, 22:18:49 »

 
Citat
Si cu ce te ajuta daca afli parerea altora privind ordonarea problemelor din arhiva? 
La ce nu mi-ar ajuta  ?
 La ce ajuta celelalte sondaje ? Sa aflu parerea altora . Punct .
 
 Si ,poate ca,daca se vede ca multi vor sa ca problemele sa fie ordonate , poate se ordoneaza cumva. 
  Trebuia din prima sa fac sondaj da m-am gandit abia dupa aia si n-am vrut sa-ti mai sterg posturile .
Citat
Sau incerci sa fii subtil... 

 Vreau sa fiu subtil ?? Confused
  Esti putin prea subtil ...nu prea vad ce-ai vrut sa zici ..... mi se pare o ironie . Oricum , topicul e altul , daca vrei deschid un topic "La ce ajuta sa stii parerea altora despre un subiect " 
« Ultima modificare: Octombrie 02, 2006, 23:16:01 de către C.Ovidiu » Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Octombrie 02, 2006, 22:37:57 »

Foarte de acord ca mai totul e relativ si subiectiv. E evident, totusi nu vad o problema in asta.
  Ordonarea de acum , dupa data , ii avantajeaza pe cei buni . Mie mi se pare inutil sa ma chinui cu o problema peste puterile mele, pe cand pot capata dexteritate rezolvand problemele mai putin grele, si apoi voi sti sa le rezolv pe cele grele. 
 
 
Citat
ar fi deceptionant sa ajungi la concluzia ca daca nu poti face o problema ( te uiti la ea ca la felul 14, fara sa ai nici o idee ), sa nu vrei sa continui cu alta problema, mai dificila dar, probabil, cu rezolvare mai usor de gasit

   cam greu .... kiar crezi ce ai spus ? sa te lasi de informatica ca nu-ti da o problema care e cotata ca usoara ?  Shocked
 
 
Citat
In "Arhiva de probleme" se gasesc probleme cu care te poti confrunta in timpul unui concurs de informatica. Ele au rolul de a te pregati pentru un astfel de concurs, nu de a te invata tehnici de programare, structuri de date sau modul de abordare al problemelor
   Daca e adevarat ce ai zis atunci ai perfecta dreptate .  Totusi nu prea vad de unde ai scos informatia asta ca eu n-am gasit-o nicaieri . Nu pot sa cred ca majoritatea celor care lucreaza din arhiva au obiectivul asta . Eu unul pot sa zic ca de pe infoarena am invatat tehnici de programare, structuri de date sau modul de abordare al problemelor  si asta a fost scopul principal.
   
  Coty, mi se pare ca te cam contrazici .... ori e o greseala de tipar...ori nici tu nu stii sigur ce vrei
Citat
"uite si parerea mea: E mai bine asa cum e acum[...] E, ma rog... e foarte bine si cum e acuma
.Dupa parerea mea si-ul ala inseamna ca se putea si mai bine , dar asta contrazice prima parte . Pana la urma ti-ar place si sa fie sortate  si sa ramana asa cum sunt .Poate ai vrut sa zici altceva.  Think
« Ultima modificare: Octombrie 02, 2006, 23:17:30 de către C.Ovidiu » Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Octombrie 03, 2006, 16:37:32 »

te-ai gandit vre-un pic la faptul ca sortarea aia nu se face de una singura? si probabil nici nu e asa usor de facut?
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Octombrie 03, 2006, 16:43:52 »

  Normal ca m-am gandit
  Asta e intradevar o problema . Io unul zic ca se merita . Dupa mine se poate  sorta dupa dificultate cu un "insertion sort"   si nu vad de ce ar lua mai mult de cateva ore pt unul care cunoaste arhiva . Apoi mai trebuie de introdus problemele noi care nu vor lua mai mult de zece min fiecare
Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #11 : Octombrie 03, 2006, 20:40:29 »

 
Citat
ar fi deceptionant sa ajungi la concluzia ca daca nu poti face o problema ( te uiti la ea ca la felul 14, fara sa ai nici o idee ), sa nu vrei sa continui cu alta problema, mai dificila dar, probabil, cu rezolvare mai usor de gasit

   cam greu .... kiar crezi ce ai spus ? sa te lasi de informatica ca nu-ti da o problema care e cotata ca usoara ?  Shocked
 
  Coty, mi se pare ca te cam contrazici .... ori e o greseala de tipar...ori nici tu nu stii sigur ce vrei
Citat
"uite si parerea mea: E mai bine asa cum e acum[...] E, ma rog... e foarte bine si cum e acuma
.Dupa parerea mea si-ul ala inseamna ca se putea si mai bine , dar asta contrazice prima parte . Pana la urma ti-ar place si sa fie sortate  si sa ramana asa cum sunt .Poate ai vrut sa zici altceva.  Think
Probabil e neclar ce am zis (mi se intampla foarte des sa ma exirpim aiurea). Deci sa clarific cele doua puncte:
a) da, cand am dat de problema stramosi, care era relativ la inceput, si am rezolvat-o in N^2, m-a surprins ca iau punctaj mic. Nu eram asa de suparat ca sa ma las de informatica, dar nu am crezut de folos sa continui cu problemele cu un index mai mare.
b) nu cred ca ma contrazic. Daca e sa luam doar frazele si sa le punem una langa alta, da, ma contrazic. Dar gandeste-le altfel: "e mai bine asa cum e acum"... (continuarea) decat cum ai zis tu, dupa dificultate... apoi: "e foarte bine si cum e acuma", adica am dat o idee (cea cu ordonarea dupa punctajul mediu) si nu o sustin pana in panzele albe...
Sper ca acum nu mai sunt dubii.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Octombrie 03, 2006, 20:43:19 »

...te-ai gandit ca acea gradare a problemelor ar fi foarte subiectiva? O singura persoana nu ar fi de ajuns.. cu cat mai multe cu atat mai bine Smile

Legat de asta, s-ar putea sa se faca ceva mai destept in versiunea noua a siteului info-arena (nu se promite nimic Tongue )
Memorat
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Octombrie 03, 2006, 20:51:03 »

  subiectiva , nesubiectiva , oricum e mai bine decat nimic 
 
  Oricum , se pare ca nu am luat degeaba vreo cateva minusuri la karma  Yahoo!
« Ultima modificare: Octombrie 03, 2006, 20:57:20 de către C.Ovidiu » Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Octombrie 03, 2006, 20:54:32 »

 
Citat
b) nu cred ca ma contrazic. Daca e sa luam doar frazele si sa le punem una langa alta, da, ma contrazic. Dar gandeste-le altfel: "e mai bine asa cum e acum"... (continuarea) decat cum ai zis tu, dupa dificultate... apoi: "e foarte bine si cum e acuma", adica am dat o idee (cea cu ordonarea dupa punctajul mediu) si nu o sustin pana in panzele albe...

   Intr-adevar au o oarecare logica propozitiile tale .  Very Happy
  Greseala mea  Embarassed
 
« Ultima modificare: Octombrie 03, 2006, 23:21:05 de către C.Ovidiu » Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Octombrie 03, 2006, 21:02:17 »

era in plan oricum Tongue
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Octombrie 03, 2006, 21:12:32 »

Nu este vorba doar de o sortare la ce ne gandeam.. e ceva mai destept putin Smile (atribute in plus pe care poti face cautare-avansata)
Dar sa fie gata noul site intai si apoi vedem 'extra-optiuni' Tongue

Topics merged!
Daca aveti o problema sau o parere de exprimat, incercati sa nu va intindeti pe 100 de topicuri, unu ajunge in majoritatea cazurilor.
Ah.. nu ai inclus poll in primul topic? poti sa modifici primul post si sa setezi sa includa poll sau sa vorbesti cu un moderator.
Este destul de derutant sa urmaresti o discutie cu un subiect comun ce se desfasoara pe 2 topicuri

Pentru cei care nu pot urmari 2 fire de discutie pe acelasi topic, hint: uitati-va la subiectul mesajului. (dar acele fire de discutie sa aibe acelasi subiect)
« Ultima modificare: Octombrie 03, 2006, 21:30:24 de către svalentin » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines