Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: memoria disponibila in bc++ 3.1  (Citit de 2890 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
tmac
Vizitator
« : Martie 15, 2006, 21:00:09 »

dupa indelungi studii si cautari constat  Neutral  ca poti aloca cam 60 kB static si alte 60 kB impartite intrun mod ciudat intre far heap si heap (memory model small). (farcoreleft() si coreleft() ; farcalloc() si new). la schimbarea modelului de memorie pe huge apar in mod parsiv 60 k cu 60 k la farcoreleft() si coreleft() insa orice alocare in oricare dintre ele le scade pe amandoua  Brick wall . exista vreo solutie sa folosesc mai multa memorie decat 2 * 60 k in c++ ? spunetimi ca gresesc undeva ... si ca se poate face ceva ... vreau mai multa memorie  Sad  sa nu ma luati cu rhide, devc++ ca stiu ca acolo se poate aloca oricata, vreau aicea  Very Happy
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 15, 2006, 21:13:22 »

Din cate scrie in helpul de la BorlandC pe modelele large si compact ai 1MB pt segmentul de data si stack...
Si daca vrei mai multa memorie aloca dinamic.. (malloc)
Memorat
tmac
Vizitator
« Răspunde #2 : Martie 15, 2006, 22:01:59 »

asta am citit si io. am schimbat frumos modelu de memorie, recompilare. nimic tot atata memorie in heap si farheap. nici nu te lasa so compilezi dak staticu depaseste 64 K. si malloc tot de acolo ia memorie din heap. asha ... ca  Brick wall  nici nu pot sa schimb modelu de memorie cu # pragma pt  nu are nici un efect din cate am vazut . so  Brick wall
Memorat
tmac
Vizitator
« Răspunde #3 : Martie 15, 2006, 22:12:48 »

se poate modifica heap size pentru program prin optiuni de gen # pragma sau alte astea ?
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #4 : Martie 15, 2006, 22:17:53 »

daca iti trebuie urgent o solutie si nu reusesti sa aflii cum sa aloci mai multa memorie, ai putea tine datele pe care nu le folosesti intr-un fisier sau ceva.. chiar daca e mai lent, e functional Very Happy
Memorat
tmac
Vizitator
« Răspunde #5 : Martie 15, 2006, 22:24:38 »

e vorba de concursuri la info respectiv olimpiada, dasta am si apelat la voi  Mr. Green . ce sa fac cu un fisier acolo ? il citesc de 1000 ori  Sad
Memorat
u-92
Vizitator
« Răspunde #6 : Martie 15, 2006, 22:55:04 »

mai este huge de exemplu
Cod:
int huge a[100000];

care merge, dar mai incet decat ai aloca dinamic.. din cate am auzit eu alocarea dinamica in borlandc buseste
Memorat
tmac
Vizitator
« Răspunde #7 : Martie 15, 2006, 23:04:30 »

hmm da, ms ca nu mai lasat sa ma dau cu capu de pereti in continuare  Pray . ce n00b sunt  Very Happy da merge si cu huge si far static. se poate modifica si program heap size din debugger de acolo. se duce pana la 400 k in farheap. dar cum o pot face prin intermediul sursei , adica cu optiuni de compilare ?
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : Martie 16, 2006, 01:17:23 »

the bad news is... you can't Smile
switch to gcc
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #9 : Martie 16, 2006, 12:50:52 »

si la olimpiade ar trebui sa existe solutii de 100 folosind memoria pe care o are Borland, fara a utiliza "smecherii". deci esti atent la ce nu mai folosesti in program sau nu trebuie sa retii neaparat, si ar trebui sa te descurci
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 16, 2006, 23:49:51 »

Citat din mesajul lui: tmac
hmm da, ms ca nu mai lasat sa ma dau cu capu de pereti in continuare  Pray . ce n00b sunt  Very Happy da merge si cu huge si far static. se poate modifica si program heap size din debugger de acolo. se duce pana la 400 k in farheap. dar cum o pot face prin intermediul sursei , adica cu optiuni de compilare ?

Daca faci "jmenul" pe calculatorul tau, o sa functioneze si pe calculatorul comisiei?  Intreb doar...  Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 17, 2006, 00:34:53 »

Citat din mesajul lui: cristi8
si la olimpiade ar trebui sa existe solutii de 100 folosind memoria pe care o are Borland, fara a utiliza "smecherii". deci esti atent la ce nu mai folosesti in program sau nu trebuie sa retii neaparat, si ar trebui sa te descurci


Gresit.. Borland trebuie eliminat total de la concursuri.
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
vladut.forum
Vizitator
« Răspunde #12 : Martie 17, 2006, 11:47:17 »

Stie careva care sunt riscurile folosirii in BC a declaratiei:

int huge v[100001];

ma intereseaza pe OJI pentru ca aici compilarea se face sub BC   Confused

off ce aiurea cu BC...
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines