Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Intrebari in legatura cu bacul la info (2012)  (Citit de 2042 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
chibicitiberiu
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« : Februarie 16, 2012, 14:01:41 »

Am si eu niste nelamuriri... ca se apropie bacul. Personal, eu stiu mult mai multe decat se face la clasa, si am nelamuriri:

1. Se corecteaza folosind c++ standard (dupa '98 sau cand a aparut), sau cel din borland? Pe 32 sau 16 biti? C sau C++?

2. E mai bine sa folosesc librariile standard (de exemplu, algoritmi de genul qsort, bsearch si multe altele), sau sa le implementez eu?

3. E mai bine sa folosesc algoritmi avansati (metoda copil destept Very Happy), sau metoda naiva simpla (metoda copil muncitor)? (de ex. quicksort sau sortari simple, cautare binara sau cautare naiva etc)

4. In cazul c++ standard, am voie sa folosesc STL (vectori, cozi, string si alte minuni)?

5. E nevoie sa pun comentarii in cod (ex. ce face codul din urmatoarele randuri, sau sa explic o linie mai neclara)?
Memorat
mika17
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 33



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 19, 2012, 21:35:04 »

Am dat si eu bacul la info ( acu 5 ani ce e drept Very Happy ) si iti pot raspunde la intrebari, desi cei mai in masura cred ar fi sa iti raspunda profii de info de la tine din liceu
1. Aici conteaza peste cine dai la corectura. La foarte multe licee din tara din pacate inca se face Borland Pascal/C++, si poate cine iti va corecta lucrarea a avut contact la clasa numai cu acestea, si implicit cu o versiune mai veche de C++. Din cate imi amintesc, Borlandu pe care il stiu si eu din liceu nu are inclus si STL (s-ar putea sa ma insel). Cel mai bine zic eu ar fi ca sursele sa fie compilabile si in Borland

2. Aici e destul de clar. E bine sa arati ca stii sa implementezi o cautare binara, sau un quicksort (desi bacul nu e olimpiada, si pe vremea mea erau foarte putine probleme de bac care necesitau ceva mai sofisticat decat un bubblesort, sau un backtracking). Eu daca as fi prof as da punctajul maxim celui care si scrie de ex cautarea binara si nu doar o apeleaza din stdlib

3. Daca esti sigur pe tine ca sunt corecte, foloseste algoritmi "mai avansati" (i.e. optimali). Important e sa fie corecte, probabil la bac inca se scrie pe foaie codul, bear in mind ca singurul debugger e foaia si creionul Tongue . Nu te aventura la ceva mai greu decat daca esti sigur ca e corect.

4. Vezi 1. si 2.  Poti folosi tablourile din C, int* ,char* , si operatorii new si delete.  O coada o poti implementa ori ca un simplu tablou cu 2 indici, ori ca lista simplu inlantuita. Ia 2 minute maxim in plus de scris. Ideea e ca la structuri de date simple, sa stii sa le implementezi rapid de unu singur. Daca vei vrea sa lucrezi in programare, una din primele intrebari la un interviu va fi implementarea de ex a unei liste, stive sau cozi.

5. Comentariile la cod sunt bune tot timpul. Este un guideline pentru un cod bine scris, mai ales in industria de soft.
Memorat
chibicitiberiu
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 20, 2012, 12:40:38 »

Merci pentru raspuns.

Problema mea este ca m-am obisnuit cu c++ standard, care e diferit de borland... de exemplu, iostream in loc de iostream.h si alte diferente. Eventual, o sa pun un comentariu la inceputul programului ca e c++ standard pe 32 biti

Si mai am o intrebare... se depuncteaza daca uit sa includ vreo librarie? De exemplu, functia memset nu stiu sigur in ce librarie e (cred ca string.h, sau stdlib.h)... se depuncteaza daca nu pun libraria corecta?
« Ultima modificare: Februarie 20, 2012, 12:45:54 de către Chibici Tiberiu » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines